V sobotu 7. dubna 2018 se v Kongresovém centru Praha uskuteční už 18. ročník konference INSPO – konference o technologiích pro osoby se specifickými potřebami. INSPO je v České republice největší akcí svého druhu jak do počtu návštěvníků, tak do množství prezentovaných novinek z oblasti ICT určených pro uživatele s tělesným, zrakovým, sluchovým či kombinovaným postižením.
Program konference
Připraveno pro vás bude 23 prezentací, věnovaných nejrůznějším tématům z této oblasti. Na své si letos přijdou zájemci o technologie, pomáhající lidem s těžkým postižením zraku. Oba zahraniční přednášející – Omer Elad z Izraele i Jaume Cunill ze Španělska – představí ve svých přednáškách a na prezentačních stáncích unikátní řešení, určená právě pro tuto cílovou skupinu.
OrCam MyEye, které bude brzy k dispozici i pro české nevidomé uživatele, je přelomové nositelné zařízení pro počítačové vidění, využívající prvky umělé inteligence. Připevní se k stranici (nožičce) brýlí a umožní jim číst texty, rozpoznávat tváře či identifikovat výrobky. Pomůcky Box One4All či UFO, vycházející z principů Human Centered IoT, lidem s těžkým postižením zraku umožňují například získat informace o teplotě či vlhkosti vzduchu, popsat objekty pomocí NFC štítků či vyznačit nějakou oblast (například hřiště).
Pokud vás zajímá, co vše bude na konferenci prezentováno, podívejte se na kompletní program konference.
A co zazní v sekci Přístupnost nejen webu?
V sekci Přístupnost nejen webu, kterou mám na konferenci INSPO ve své gesci, účastníkům pravidelně nabízíme spoustu praktických a již funkčních novinek. Nejinak tomu bude i letos. Na co se mohou těšit ti, kteří se jí plánují zúčastnit?
Digitální rozhlas DAB+ a rádio pro nevidomé a slabozraké
Digitální rozhlasové vysílání DAB+ přináší pro posluchače řadu výhod: kvalitnější zvuk, větší programovou nabídku nebo možnost přizpůsobení rozhlasového přijímače pro nevidomé a slabozraké, kterým nabízí jednoduché ovládání včetně hlasového výstupu s kompletním nastavením a seznamem vysílaných stanic v češtině. S tématem účastníky seznámí Roman Kropáček ze společnosti RTI cz s.r.o.
Využití 3D tisku nejen v astronomickém vzdělávání osob se zrakovým postižením
Tématiku využití 3D tisku nejen v astronomickém vzdělávání osob se zrakovým postižením představí ve stejnojmenné prezentaci Petr Dušek. Zaměří se na přístupnost 3D tiskáren, pravidla tvorby objektů, vhodnost použití 3D tisku či vlivy, ovlivňující hmatový komfort. Pro zájemce Petr přinese 3D modely na ukázku.
Pokud se chcete s touto tématikou blíže seznámit ještě předtím, než Petrova přednáška zazní na konferenci INSPO, doporučuji k přečtení Petrův článek 3D tisk pro zrakově postižené – přínosy a rizika, otázky i odpovědi, shrnující poznatky z velmi úspěšného workshopu Možnosti použití FFF/FDM 3D tiskáren zrakově postiženými na Listopadové Agoře 2017.
3D tisk pro zrakově postižené – přínosy a rizika, otázky i odpovědi
Braillský tisk jednoduše
Je v 21. století ještě potřeba bodové písmo? Tomáš Hrdinka ze Spektry v prezentaci s názvem Braillský tisk jednoduše nabídne odpověď na tuto otázku, doplněnou o ukázku práce s tiskárnou Index Everest D-V5 a seznámení s brailleskými editory pro formátovaní textu.
Corvus – ničiteľ mýtov
Corvus – sada aplikací pro dotykové telefony s Androidem, speciálně navržená a uzpůsobená pro potřeby nevidomých a slabozrakých uživatelů, byla účastníkům konference INSPO poprvé představena v roce 2016. Letos přivítáme Romana Martinoviče a Petera Leckého z organizace Stopka, kteří nás v prezentaci s názvem Corvus – ničiteľ mýtov přijedou seznámit s tím, kam se od roku 2016 Corvus posunul a co vše dnes nabízí svým uživatelům. A že je toho opravdu hodně. Kromě chytrých telefonů a tabletů Corvus dnes najdeme i v chytrých hodinkách, nabízí inteligentní rozpoznávání diktování či sportovní aplikaci, pro slabozraké uživatele a seniory má intuitivnější Touch režim.
Jak na nový e-shop Českých drah s odečítačem obrazovky
Stále ještě u nás bohužel není standardem, že by provozovatelé velkých webů systematicky řešili jejich přístupnost. Jednou z takových výjimek jsou České dráhy. Jan Balák ve svém příspěvku Jak na nový e-shop Českých drah s odečítačem obrazovky seznámí účastníky s pokrokem v přístupnosti, který České dráhy udělaly při redesignu svého e-shopu. Honza předvede jeho specifika při ovládání odečítači obrazovky JAWS a NVDA, ukáže, jaké nové funkcionality nový e-shop obsahuje a jak mohou zrychlit nákup jízdenek i bez zrakové kontroly.
I Honzův příspěvek vychází z velmi úspěšného workshopu na Listopadové Agoře 2017, jehož obsah je detailně shrnut ve dvoudílném seriálu Jak na nový e-shop Českých drah s odečítači obrazovky NVDA a JAWS, který Honza napsal pro vzdělávací portál Pélion.
Fakturujte a řešte platby kartou. Bez zábran, bez zraku
Lze podnikat, i když na to nevidíte? Karel Giebisch z IT Gieb se v prezentaci s názvem Fakturujte a řešte platby kartou. Bez zábran, bez zraku podělí o praktické zkušenosti ze svého podnikání. Představí přístupný fakturační systém Fakturoid a platební terminál na kreditní a debetní karty SumUp Air, který je plně přístupný i pro nevidomé.
Pokud vás zajímá, co bude na konferenci INSPO prezentováno v dalších sekcích, podívejte se na kompletní program konference.
Vystavovatelská část
Součástí konference je také bohatý doprovodný program. Zájem o představení svých produktů a služeb už projevilo bezmála 15 organizací, případní další zájemci o výstavní prostor se stále mohou hlásit na e-mailu info@helpnet.cz.
Cena Nadace Vodafone Rafael
Na konferenci bude již po čtvrté předána Cena Nadace Vodafone Rafael za ICT inovace pro důstojnější život lidí se zdravotním postižením. O cenu spojenou s částkou 200 000 korun se mohou ucházet neziskové organizace do 25. února 2018. Bližší informace o ceně, právní podmínky a další informace k přihlášení najdou zájemci na stránce Rafael.
Literární soutěž Internet a můj handicap
Na konferenci také budou vyhlášeny výsledky literární soutěže Internet a můj handicap. Její 14. ročník má uzávěrku 25. února 2018. Pro účastníky 14. ročníku soutěže je připravena řada hodnotných cen. První tři autoři získají 7000, 5000 a 3000 Kč od ČSOB, Zoner Software věnuje šesti soutěžícím oblíbený program Zoner Photo Studio, další ceny věnují AutoCont CZ (flash disky), nakladatelství Portál a sdružení Okamžik (knihy), Audiotéka.cz (zvukové knihy). Bližší informace o soutěži najdou zájemci na stránce Internet a můj handicap.
Přístupnost konference
Ne vždy platí, že konference o přístupnosti myslí i na přístupnost sebe sama. Konference INSPO je ale v tomto ohledu velkou výjimkou a určitě stojí za zmínku míra jejího zpřístupnění. Ve všech třech jednacích sálech bude zajištěno tlumočení do znakového jazyka i simultánní přepis. Simultánní přepis mohou sledovat účastníci se sluchovým postižením nejen na plátně, ale také na tabletu. A slabozrací návštěvníci mají možnost si na zapůjčeném tabletu nastavit sledování prezentace promítané na plátno. Příspěvky do sborníku jsou nabízeny v přístupné digitální podobě, takže se s jejich obsahem mohou seznámit i nevidomí návštěvníci konference.
Pro snazší orientaci návštěvníků s těžkým postižením zraku bude vchod do Kongresového centra opět označen mobilním akustickým a hlasovým majáčkem, ovladatelným vysílačem VPN. Pro zpřístupnění prostor konference opět využijeme speciální Bluetooth vysílače (tzv. beacony), které umožní prostřednictvím mobilní aplikace Right-Hear získat základní prostorovou orientaci o rozmístění objektů v interiéru podle světových stran (sever, jih, východ, západ, eventuálně další směry).
To vše díky vstřícnosti kolegů ze Sjednocené organizace nevidomých a slabozrakých. Děkujeme!
Zájemci, kteří se nemohou zúčastnit konference osobně, mohou sledovat program v hlavním sále od 10 do 13 hodin a od 14 do 16 hodin v přímém přenosu na internetu na adrese, kterou najdete na www.inspo.cz/videa. Videozáznamy všech přednášek, které budou opatřeny i překladem do znakového jazyka a titulky, budou zveřejněny přibližně měsíc po konání konference na YouTube kanálu konference INSPO.
Přístupnost konference INSPO & služby poskytované Střediskem Teiresiás
Ohlédnutí za loňským ročníkem
Pokud si chcete ukrátit chvíli do doby, než se sejdeme na INSPO 2018, podívejte se na videozáznamy, fotky z loňského ročníku, nebo si přečtěte článek Ohlédnutí za INSPO 2017: rekordní účast i inovace ve zpřístupnění.
Videozáznamy z INSPO 2017 na YouTube
Fotografie z INSPO 2017 na Flickru
Ohlédnutí za INSPO 2017: rekordní účast i inovace ve zpřístupnění
Ohlédnutí za INSPO 2017: rekordní účast i inovace ve zpřístupnění
Registrace na konferenci
Účast na konferenci je za symbolický poplatek 300 Kč (platí se u prezence), který zahrnuje i průběžné občerstvení a oběd. Držitelé průkazu TP, ZTP nebo ZTP/P zaplatí pouze 200 Kč, pro osobní asistenty je účast zdarma.
Pokud vás některé z témat zaujalo, neváhejte a ZAREGISTRUJTE SE se co nejdříve. O konferenci bývá poslední roky velký zájem a registraci ukončujeme předčasně, tak ať se stihnete zaregistrovat, dokud jsou volná místa.
Srdečně vás zveme a těšíme se na osobní setkání.
Videopozvánka na INSPO 2018
INSPO je největší a nejvýznamnější tuzemská konference představující nejnovější tuzemské i zahraniční aplikace, programy a pomůcky usnadňující život lidem s různým zdravotním postižením. Generálním partnerem konference INSPO je Nadace Vodafone, partnery jsou AutoCont, ČSOB a Teiresiás, mediálními partnery ČTK Protext a portál Helpnet, záštitu poskytlo hlavní město Praha.
- WebExpo 2025: Black Friday Deal ends Sunday! - 28. 11. 2024
- Český JAWS 2024.2409.2.6 - 27. 11. 2024
- INSPO 2024: Co nabídne zájemcům o technologie a přístupnost pro uživatele se zrakovým postižením? - 20. 11. 2024