INSPO 2020: Přijďte se seznámit s novinkami v oblasti informačních a komunikačních technologií pro zdravotně postižené

V sobotu 28. března 2020 se v Kongresovém centru Praha uskuteční už 20. ročník konference INSPO – konference o technologiích pro osoby se specifickými potřebami, na kterou již je možné se zaregistrovat. INSPO je v České republice největší akcí svého druhu jak do počtu návštěvníků, tak do množství prezentovaných novinek z oblasti ICT určených pro uživatele s tělesným, zrakovým, sluchovým či kombinovaným postižením.

INSPO

Program konference

Pro účastníky opět bude připraveno více než 20 prezentací, věnovaných nejrůznějším tématům z této oblasti. Na své si letos přijdou zájemci o technologie, pomáhající lidem s těžkým postižením zraku.

V dopolední plenární sekci Martin Kotek, prezident Asociace virtuální a rozšířené reality, přiblíží možnosti virtuální reality v medicíně. Roman Mouček ze Západočeské univerzity v Plzni předvede prototyp asistenčního systému, který umožní uživatelům s těžkým postižením komunikovat s počítačem přímo vlastní mozkovou aktivitou.

Moderní protézové systémy ovládané na principu snímání kontrakčních svalových vzorců přiblíží Jan Maleš z firmy Ottobock a uživatel protézy horní končetiny Jakub Zachoval.

Jaroslav Winter, zakladatel a hlavní organizátor konference, se ve svém příspěvku ohlédne za nejdůležitějšími technologickými milníky, které usnadňovaly komunikaci lidem s tělesným, sluchovým i zrakovým postižením tak, jak byly prezentovány na konferencích INSPO.

A jaké příspěvky zazní v sekci Přístupnost nejen webu?

Zaplněná Terasa A, v níž probíhala sekce Přístupnost nejen webu

V sekci Přístupnost nejen webu, kterou mám na konferenci INSPO již desátý rok ve své gesci, účastníkům pravidelně nabízíme spoustu praktických a již funkčních novinek. Nejinak tomu bude i letos. Na co se mohou těšit ti, kteří se jí plánují zúčastnit?

ADauthor – aplikace pro rychlejší, snazší a levnější tvorbu audio popisu

Audio popis se používá již od devadesátých let jako nástroj ke zpřístupnění videa osobám se zrakovým postižením. Teprve nyní se však díky rostoucímu tlaku diváků a zákonodárců stává populárním a služby jako například Netflix jej začínají nabízet. Také televize a distributoři filmů ho v širší míře představují svým divákům jako krok k přístupným programům, alespoň k obsahu v angličtině.

Proces tvorby je drahý a časově náročný, což bohužel vede k tomu, že je jen málo pořadů se zvukovým popisem, a ty se navíc soustředí hlavně na jeden distribuční jazyk.

Aplikaci ADauthor, přinášející efektivnější nástroj pro tvorbu audio popisu a umožňující jak profesionálním distributorům, tak i vyškoleným jednotlivcům vytvářet přístupný obsah v kratším čase, představí jeho autor Christoph Damm.

MFF Jeden svět organizace Člověk v tísni

Přístupnost se netýká pouze budovy a kinosálu, přístupnost se týká také informací. Mezinárodní filmový festival dokumentárních filmů Jeden svět pracuje na zpřístunování informací pro své diváky čtvrtým rokem.

Mariana Chytilová na čtyřech příkladech seznámí účastníky konference s možnostmi, jak zpřístupnit informace pro různorodé publikum:

  • na webových stránkách,
  • na sociálních sítích,
  • v tištěných materiálech,
  • při setkání naživo.

Nevidomý fanoušek

Nadační fond Českého rozhlasu prostřednictvím svého projektu Světluška pomáhá těžce zrakově postiženým k samostatnému životu již 17 let. Ve spolupráci s Českým rozhlasem současně iniciuje osvětu v oblasti přístupnosti, tedy poukazuje na příklady dobré praxe v zpřístupňování služeb lidem se zrakovým postižením.

Na základě iniciativy fotbalové AC Sparta Praha vznikl projekt „Nevidomý fanoušek“, který v roce 2019 realizoval Český rozhlas Radiožurnál ve spolupráci s nadačním fondem.

Jednoduché řešení, které díky speciálnímu komentáři přijímanému do sluchátek umožnilo desítkám zrakově postižených navštívit sportovní utkání, divadelní představení i Zoo Praha a zažít sport i zábavu plnohodnotně a bez nutnosti vyčlenění či narušení zážitku pro vidící fanoušky a diváky.

Jak se zpřístupňuje mainstreamový sport a zábava nevidomým a slabozrakým? Jak zmapovat zákaznickou cestu tak, abychom nezapomněli na klíčové okamžiky, kdy zákazník se zrakovým postižením přichází do kontaktu s naší službou? To vše představí Ondřej Suchan a Gabriela Drastichová.

Jak a proč jsme zpřístupňovali Rohlik.cz

Nakupování potravin ještě nedávno patřilo pro řadu lidí mezi velmi nepříjemné činnosti, bez cizí pomoci leckdy nereálné. Online supermarkety pomáhají rozdíly mezi lidmi vyrovnat a dávají šanci nakoupit na pár kliknutí všem, bez ohledu na jejich specifické potřeby.

Roman Kabelka a Adam Fendrych se s účastníky podělí o to, co přinesla spolupráce mezi hendikepovanými uživateli a Rohlíkem při zpřístupňování Rohlíku. Dozvíte se mimo jiné:

  • proč jsme s tím vůbec začali,
  • jaké problémy jsme našli,
  • na co si dávat pozor,
  • co na to říkají sami uživatelé.

Přístupnost v Seznam.cz

Seznam.cz je jednou z prvních velkých společností v České republice, která se už řadu let systematicky věnuje zpřístupňování svých služeb. Lukáš Pazderka seznámí účastníky s tím, jak Seznam.cz některá problémová místa na službách Seznamu z hlediska přístupnosti a co všechno je potřeba zohledňovat, aby komponenta současně splňovala zadání UX návrhářů i byla přístupná.

Adaptér AMAneo BTi

AMAneo BTi, revoluční adaptér, který umožňuje ovládat iPad (iPhone) pomocí jakékoliv USB myši, představí Jiří Menšík.

Dosud mohli lidé s těžkým tělesným postižením ovládat iPad nebo iPhone pouze spínači. Nyní mohou využít pro ovládání iPadu například standardní myš, trackball, joystickovou myš, myši ovládané pohyby hlavy nebo ústy.

Adaptér podporuje i 2 externí spínače a rovněž i metodu automatického klikání (Dwell click) a dokáže do určité míry omezit nechtěné pohyby ruky způsobené třasem a nebo křečí (antitremor efekt).

Pokud vás zajímá, co bude na konferenci INSPO prezentováno v dalších sekcích, podívejte se na kompletní program konference, případně si přečtěte článek Začala registrace na 20. ročník konference INSPO o technologiích pro osoby se specifickými potřebami.

Vystavovatelská část

Součástí konference je také bohatý doprovodný program. Zájem o představení svých produktů a služeb už projevilo 23 organizací, další zájemci o výstavní prostor se stále mohou hlásit na e-mailu info@helpnet.cz.

Jedna z expozic ve vystavovatelské části

Cena ČSOB Internet a můj handicap

Na konferenci také budou vyhlášeny výsledky Cena ČSOB Internet a můj handicap. Její 16. ročník má uzávěrku 16. února 2020 a je určen všem autorům se zdravotním postižením, kteří využívají blogy, vlogy, videa, podcasty (vlastní nebo společné s dalšími autory), případně jiné formy online komunikace (Facebook, Instagram) k soustavnému informování veřejnosti o specifikách daného zdravotního postižení či k výměně zkušeností s lidmi se stejným zdravotním handicapem.

Tři soutěžící odmění ČSOB částkou 7 000, 5 000 a 3 000 Kč a pořádající BMI sdružení pořídí jejich videoprofily, další v pořadí dostanou knihy od nakladatelství Portál.

Bližší informace o soutěži najdou zájemci na stránce INSPO 2020: Cena ČSOB Internet a můj handicap.

Předávání cen vítězům literární soutěže Internet a můj handicap

Přístupnost konference

Ne vždy platí, že konference o přístupnosti myslí i na přístupnost sebe sama. Konference INSPO je ale v tomto ohledu velkou výjimkou a určitě stojí za zmínku míra jejího zpřístupnění. Ve všech třech jednacích sálech bude zajištěno tlumočení do znakového jazyka i simultánní přepis. Simultánní přepis mohou sledovat účastníci se sluchovým postižením nejen na plátně, ale také na tabletu. A slabozrací návštěvníci mají možnost si na zapůjčeném tabletu nastavit sledování prezentace promítané na plátno. Příspěvky do sborníku jsou nabízeny v přístupné digitální podobě, takže se s jejich obsahem mohou seznámit i nevidomí návštěvníci konference.

Pro snazší orientaci návštěvníků s těžkým postižením zraku bude vchod do Kongresového centra opět označen mobilním akustickým a hlasovým majáčkem, ovladatelným vysílačem VPN. Pro zpřístupnění prostor konference opět využijeme speciální Bluetooth vysílače (tzv. beacony), které umožní prostřednictvím mobilní aplikace Right-Hear získat základní prostorovou orientaci o rozmístění objektů v interiéru.

Zájemci, kteří se nemohou zúčastnit konference osobně, mohou sledovat program v hlavním sále v přímém přenosu na internetu na adrese, kterou najdete na www.inspo.cz/videa. Videozáznamy všech přednášek, které budou opatřeny i překladem do znakového jazyka a titulky, budou zveřejněny přibližně měsíc po konání konference na YouTube kanálu konference INSPO.

Přístupnost konference INSPO & služby poskytované Střediskem Teiresiás

Ohlédnutí za loňským ročníkem

Pokud si chcete ukrátit chvíli do doby, než se sejdeme na INSPO 2020, podívejte se na videozáznamy a fotky z loňského ročníku nebo si přečtěte článek Ohlédnutí za INSPO 2019: Jak umělá inteligence pomáhá zdravotně postiženým.

Videozáznamy z INSPO 2019 na YouTube

Fotografie z INSPO 2019 na Flickru

INSPO 2019, 30. 3. 2019

Registrace na konferenci

Novinkou jubilejního 20. ročníku konference je způsob registrace. S ohledem na stále rostoucí počet účastníků bude prvně využit profesionální systém registrace a odbavování účastníků na konferenci. Systém firmy GoOut, osvědčený při prodeji vstupenek na stovky koncertů, divadelních představení, výstav a dalších akcí, přináší několik změn do zavedené praxe, na kterou byli zvyklí pravidelní účastníci INSPO.

Platba nyní probíhá předem, odpadne zdržující placení v hotovosti při prezenci. Při registraci je možné vybrat si platbu kartou, převodem, přes Google Pay nebo na fakturu. Pokud se někdo ze zdravotních či jiných důvodů nebude moci konference zúčastnit a zruší svoji registraci do 20. března, bude mu celá zaplacená částka vrácena. V případě pozdějšího odhlášení dostane nazpět poloviční částku.

Systém umožní zvýhodnit účastníky, kteří se zaregistrují a zaplatí v předstihu. Až do 15. února 2020 je cena vstupenky 500 Kč, účastníci s průkazem ZTP, ZTP/P a TP a jejich osobní asistenti zaplatí jen 250 Kč. Od 16. února se cena vstupenek zvedne na 600/300 Kč.

Pokud vás některé z témat zaujalo, neváhejte a ZAREGISTRUJTE SE se co nejdříve.

Srdečně vás zveme a těšíme se na osobní setkání.


INSPO je největší a nejvýznamnější tuzemská konference představující nejnovější tuzemské i zahraniční aplikace, programy a pomůcky usnadňující život lidem s různým zdravotním postižením. Generálním partnerem konference INSPO je Nadace Vodafone, partnery jsou Autocont, ČSOB, Microsoft, Skupina ČEZ, Teiresiás a Vojenská zdravotní pojišťovna, mediálními partnery ČTK Protext, portál Helpnet a Inspirante.cz.

INSPO

Radek Pavlíček

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..