3D tisk pro zrakově postižené – přínosy a rizika, otázky i odpovědi

Listopadová Agora 2017 přinesla množství zajímavých a účastníky velmi žádaných workshopů. Jedním z nich byl i workshop Možnosti použití FFF/FDM 3D tiskáren zrakově postiženými. Jak už jeho název napovídá, jednalo se o praktické představení možností 3D tisku uživatelům s těžkým postižením zraku. Celkem se jej zúčastnilo 25 zájemců, kteří si mohli na základě získaných poznatků udělat představu o možnostech použití FFF/FDM 3D tiskáren.

Jak hodnotil workshop jeden z účastníků?

O 3D tiskárny se zajímám, rád si o tomto tématu čtu články na internetu. Bylo pro mě zajímavé poznat tuto technologii a sledovat, jak 3D tiskárna tiskne objekty. Jsem fanoušek astronomie, setkání s panem Duškem pro mě bylo proto přínosné. Bylo úžasné sledovat, jak nevidomá účastnice kurzu poprvé poznala, že planeta Jupiter je mnohem větší než naše planeta Země. Rozdíl ve velikosti planet nemohla nikdy poznat z obrázků, které mohu sledovat, neboť mám zbytky zraku. 3D tiskárna zpřístupňuje nevidomým informace, které by pro ně byly jinak těžko přístupné.

A protože o toto téma byl opravdu velký zájem, připravil Petr Dušek ze SilencePlease, lektor workshopu, pro náš vzdělávací portál Pélion dva články, shrnující probíraná témata i otázky, které mu účastníci v průběhu workshopu kladli.

V článku Možnosti použití FFF/FDM 3D tiskáren zrakově postiženými (1. část) se na úvod dočtete o tom, co v oblasti 3D tisku uživatelé se zrakovým postižením očekávají (využití ve vzdělávání, pomůcky pro zrakově postižené či návrhy 3D modelů). Na tuto pasáž navazuje detailní popis 3D tisku a seznámení s 3D tiskárnou. V závěru jsou pak čtenáři představeny různé materiály, které je možné pro 3D tisk použít.

Možnosti použití FFF/FDM 3D tiskáren zrakově postiženými – materiál pro tisk

Článek Možnosti použití FFF/FDM 3D tiskáren zrakově postiženými (2. část) je pak primárně věnován zodpovězení zajímavých a častých otázek, které účastníci kladli během workshopu. Můžete si zde přečíst například odpovědi na otázky Jaké je rozlišení 3D tisku?, Jak dlouho trvá 3D tisk? či Je možné si vytisknout třeba vlastní tvář? Přestože mezi lidmi se zrakovým postižením existuje nemalé nadšení z 3D tisku, je nutné nezaujatě upozornit na klíčové problematické oblasti 3D tiskáren a tisku z pohledu zrakově postižených. Přehled možných problematických míst obsahuje závěrečná část druhého článku.

Petrovi ještě jednou děkujeme za přípravu a vedení zajímavého workshopu i za napsání článků a věříme, že se s touto tématikou na Agoře (či jiné akci) nepotkáváme naposled.

Radek Pavlíček

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..