Používáte prohlížeč Firefox s asistivními technologiemi? Na Firefox Quantum zatím nepřecházejte

Nadace Mozilla 14. listopadu 2017 vydá novou verzi webového prohlížeče Firefox 57 s názvem Firefox Quantum. Zásadní novinkou této verze bude přechod na multiprocesorovou architekturu a s ní související technologická změna v jádru prohlížeče, která jej výrazně zrychlí a také podstatně sníží jeho nároky na operační paměť.

O novinkách, které Firefox Quantum přináší, je možné si přečíst v článku Mozilla vydala betaverzi Firefox Quantum. Prý to bude nejrychlejší prohlížeč.

Ve Firefoxu Quantum byl úplně změněn přístup k asistivním technologiím a zrychlení prohlížeče se bohužel nepromítne do zrychlení práce uživatelů odečítačů obrazovky. Freedom Scientific v článku Important information for users of Mozilla Firefox upozorňuje, že s Firefoxem Quantum jsou kompatibilní jen nejnovější verze programů JAWS 18, JAWS 2018, MAGic 14 a ZoomText 11. Všechny starší verze zvětšovacích a odečítacích programů s Firefoxem Quantum spolupracovat nebudou.

Ani uživatelům nových kompatibilních verzí odečítacích a zvětšovacích programů bohužel zatím nelze přechod na Firefox Quantum doporučit. Odezva odečítače obrazovky v novém Firefoxu se kvůli změnám v jeho architektuře značně zpomalí a prohlížeč tedy nebude vhodný pro běžnou každodenní práci.

Problém se týká i odečítače obrazovky NVDA, jak v článku In-Process Halloween 2017: Firefox 57, Windows Fall Creators Update, Australian NDIS and more oznámil NV Access. A protože jde o obecnou změnu v prohlížeči, dá se předpokládat, že stejnému problému budou čelit i uživatelé dalších asistivních techologií.

Jak situaci vyřešit?

Freedom Scientific doporučuje nainstalovat Firefox 52 ESR (ESR znamená Extended Support Release, v češtině verze s dlouhodobou podporou). Tato verze se ani po vydání Firefoxu Quantum nebude automaticky aktualizovat a Firefox tak zůstane v současné podobě, kompatibilní s aktuálními verzemi asistivních technologií. Firefox 52 ESR bude stahovat a instalovat jen bezpečnostní aktualizace, které u něj Mozilla bude vydávat do druhého čtvrtletí 2018. Freedom Scientific doufá, že do té doby se mu podaří společně s Mozillou problém s Firefoxem Quantum vyřešit.

Jak si nainstalovat prohlížeč Firefox 52 ESR

  • Stáhněte si instalátor českého Firefoxu 52 ESR.
  • Pokud máte spuštěný prohlížeč Firefox, ukončete jej.
  • Spusťte stažený instalátor a postupujte podle pokynů v průvodci instalací. Když zvolíte Standardní instalaci, budete dotázáni jen na složku, do které chcete Firefox nainstalovat (průvodcem navrženou složku můžete potvrdit). Firefox 52 ESR se nainstaluje i přes novější verzi Firefoxu (včetně aktuální verze 56) a zachová veškerá jeho nastavení.

Až se v této záležitosti objeví něco nového a bude možné na Firefox Quantum přejit, budu o tom zde na Poslepu určitě informovat.

Aktualizace 4. února 2018 – S NVDA už je možné Firefox Quantum používat, s JAWSem zatím ne. Více informací viz Firefox Quantum a odečítače obrazovky: jaký je aktuální stav?

Firefox Quantum a odečítače obrazovky: jaký je aktuální stav?

Radek Pavlíček

1 komentář u „Používáte prohlížeč Firefox s asistivními technologiemi? Na Firefox Quantum zatím nepřecházejte

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..