Firefox Quantum a odečítače obrazovky: jaký je aktuální stav?

Na začátku listopadu jsem v článku Používáte prohlížeč Firefox s asistivními technologiemi? Na Firefox Quantum zatím nepřecházejte doporučoval uživatelům používat Firefox 52 ESR, která je kompatibilní s aktuálními verzemi asistivních technologií.

Ve Firefoxu Quantum byl totiž úplně změněn přístup k asistivním technologiím a zrychlení prohlížeče se bohužel nepromítlo do zrychlení práce uživatelů odečítačů obrazovky. Ani uživatelům nových kompatibilních verzí odečítacích a zvětšovacích programů tenkrát nebylo možné přechod na Firefox 57 Quantum doporučit. Odezva odečítače obrazovky ve Firefoxu 57 se kvůli změnám v jeho architektuře značně zpomalila a prohlížeč tedy nebyl vhodný pro běžnou každodenní práci.

Tato situace se naštěstí pozvolna mění.

NVDA & Firefox Quantum

V druhé polovině ledna vydaný Firefox 58 vyřešil problémy s odečítačem obrazovky NVDA, který už je možné s tímto prohlížečem používat i pro běžnou práci. Sám jsem tuto kombinaci vyzkoušel a při běžném brouzdání po webu nenarazil na žádný problém. Problémy s rychlostí odezvy mohu nadále přetrvávat u některých velkých a složitých stránek s mnoha odkazy nebo mnoha různými formáty textů apod. Tyto problémy by měla vyřešit verze Firefoxu 59, která bude vydána v polovině března.

Více informací lze najít v článcích Firefox 58 vyřeší problémy s NVDA a NVDA and Firefox 58 – The team is regaining strength.

JAWS & Firefox Quantum

Obě strany, Freedom Scientific i Mozilla, intenzivně spolupracují na změnách potřebných k tomu, aby uživatelé JAWSu mohli Firefox používat tak, jak byli zvyklí. Anglická verze JAWSu, obsahující potřebné změny, by měla být vydána v březnu. Změny, potřebné na straně Firefoxu, by měla obsahovat verze, vydaná v květnu.

V případě JAWSu a Firefoxu zatím nelze jinak, než doporučit setrvat u Firefoxu 52 ESR. Vyzkoušel jsem aktuální verzi JAWSu 2018 s Firefoxem 58 a pro běžnou práci tuto kombinaci zatím nelze doporučit – prodlevy jsou stále příliš dlouhé.

Více informací lze najít v článku Mozilla and Freedom Scientific working together on Firefox compatibility.

Jak si nainstalovat prohlížeč Firefox 52 ESR

  • Stáhněte si instalátor českého Firefoxu 52 ESR.
  • Pokud máte spuštěný prohlížeč Firefox, ukončete jej.
  • Spusťte stažený instalátor a postupujte podle pokynů v průvodci instalací. Když zvolíte Standardní instalaci, budete dotázáni jen na složku, do které chcete Firefox nainstalovat (průvodcem navrženou složku můžete potvrdit). Firefox 52 ESR se nainstaluje i přes novější verzi Firefoxu (včetně aktuální verze 56) a zachová veškerá jeho nastavení.
Radek Pavlíček

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..