Odečítač a zvětšovač obrazovky ShinePlus září v češtině

Odečítač a zvětšovač obrazovky ShinePlus pro Android je konečně k dispozici v lokalizované verzi. Česky jej naučil Matěj Plch (mimo jiné autor blogu Blind Android), kterému za to patří obrovský dík.

Co je to ShinePlus?

ShinePlus - logoShinePlus je nový odečítací a zvětšovací program pro systém Android, vyvíjený jihokorejskou společností SHINE ATLAB. Funguje jako většina programů obdobného typu, tj. běží jako služba na pozadí systému, která odesílá zobrazované informace hlasové syntéze a ta je následně uživateli předčítá.

Odečítání i zvětšování funguje nejen v prostředí operačního systému, ale také ve všech běžících aplikacích. ShinePlus je vhodný nejen pro uživatele zcela nevidomé, ale vzhledem k tomu, že obsahuje i zvětšovací funkce, jej mohou používat i uživatelé těžce slabozrací či prakticky nevidomí. Tyto funkcionality samozřejmě lze vzájemně kombinovat v závislosti na individuálních potřebách každého uživatele.

Proč si ShinePlus pořídit?

ShinePlus - screenshot

  • Nulová pořizovací cena: aplikace je zdarma skrze standardní distribuční kanál, tedy Google Play.
  • Výborná optimalizace a rychlá odezva: ShinePlus je dobře navržená a optimalizovaná aplikace, takže i na hardwarově slabších mobilních telefonech je jeho odezva opravdu rychlá s jakoukoliv hlasovou syntézou.
  • Situační gesto: jedná se o gesto (rychlé švihnutí zdola nahoru), jehož význam se mění v závislosti na otevřené aplikaci či části systému, ve které se uživatel aktuálně nachází. Při uzamknutém displeji jej toto gesto okamžitě odemkne, je možné pomocí něj rychle přijmout hovor či spustit plynulé čtení.
  • Snazší práce s notifikacemi: ShinePlus oproti TalkBacku přistupuje k jednotlivým oznámením samostatně a nečte je jako celek. Což znamená, že uživatel si může snadno dohledat jen tu informaci, která jej zajímá, a ostatní může nechat být.
  • Komfortnější manipulace s posuvníky: na požadovaný posuvník se lze došvihat standardním způsobem a pak už je možné jej posunout na libovolnou hodnotu rychlým šviháním prstu zdola nahoru nebo obráceně.

Co ShinePlus zatím neumí

  • Chybí podpora braillských řádků.
  • Práce s textem zatím není tak efektivní jako v případě TalkBacku.
  • Možnosti navigace na webu jsou chudší.

Česká lokalizace

První verzí s českou lokalizací je ta s číslem 4.4.6, vydaná 13. října 2015. Protože se jedná o první verzi s češtinou, lokalizace se nevyhnula některým dětským nemocem, které nelze odhalit jinak, než nasazením lokalizace v praxi a jejím používáním v reálu. Matěj Plch naštěstí na tuto situaci velmi pohotově zareagoval a již během tohoto víkendu odeslal vývojářům první update české aktualizace, obsahující jak postřehy uživatelů, tak své vlastní poznatky, na které narazil během používání lokalizované verze ShinePlus.

Workshopy ve Středisku Teiresiás

Workshop o ShinePlus bude na programu v sobotu 14. listopadu 2015 jako jeden z workshopů o ICT ve Středisku Teiresiás. Registrovaní zájemci se s ním budou moci detailněji seznámit pod vedením toho nejpovolanějšího – totiž Matěje Plcha, který jej testuje a zasloužil se i o jeho lokalizaci. O velkém zájmu o tuto novinku na poli zvětšovacích a odečítacích programů mezi uživateli nejlépe svědčí skutečnost, že Matějův workshop je již plně obsazen.

Související odkazy

Radek Pavlíček

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..