Finální lokalizovaná verze odečítacího programu JAWS 16 je k dispozici

Instalační soubory avizované finální lokalizované verze odečítacího programu JAWS 16 jsou k dispozici na virtuálním GALOP DVD na adrese

www.galop.cz/dvd/jaws.htm

Kromě desítek drobných vylepšení obsahuje JAWS 16 řadu užitečných novinek jako například vyhledávání klávesových zkratek JAWSu, poloautomatický formulářový režim, zlepšené rozpoznávání textu v dokumentech PDF či rozšířenou podporu v hlasových profilech.

JAWS for Windows

Obsáhlejší popis novinek ve verzi 16 v češtině je k dispozici na adrese

www.galop.cz/doc/jaws/jaws16novinky.html

Součástí základní instalace české verze 16 jsou také lokalizované skripty pro Skype verze 7 a skripty pro slovník Lingea Lexicon 5 a poštovní program The Bat!. Novinkou je rovněž rozšíření možností funkce Prozkoumat o vyhledávání publikací ve specializovaných knihovnách pro zrakově postižené.

Upravené zdroje funkce Prozkoumat je možné nainstalovat i do JAWSu 15 pomocí následujícího souboru

www.galop.cz/beta/j15RuleSets16cs05.exe

Oproti předchozí veřejné beta verzi (16.0.1722.5) přináší finální české vydání především velké množství drobných vylepšení a oprav, obsažených zejména v dubnových anglických vydáních (detailní popis je pro zájemce k dispozici v angličtině na stránce Enhancements and Improvements in JAWS 16).

Český JAWS verze 16 podporuje všechny 32bitové edice Windows Vista, 7 a 8.1 a rovněž všechny 64bitové edice Windows 7 a 8.1; Windows XP již podporovány nejsou.
Stejně jako u předchozích verzí probíhá instalace v jednom kroku, součástí instalace je i Hlasový výstup HLAS pro JAWS/MAGic, takže pro instalaci na čistý počítač připojený k Internetu teoreticky stačí stáhnout a nainstalovat jeden jediný soubor (viz první odkaz v tomto e-mailu).

Máte-li v počítači ještě nainstalováno anglické vydání verze 16, je nutné je z počítače odinstalovat (včetně komponenty „Freedom Scientific Talking Installer 16“) před instalací českého vydání; předchozí české lokalizované vydání (16.0.1722.5) odebírat není třeba.

Chcete-li s verzí 16 používat WinTalker Voice, Elišku, Zuzanu či Ivetu, je dobré tyto syntezátory nainstalovat ještě před instalací JAWSu, budou pak pro ně automaticky vytvořeny příslušné hlasové profily. JAWS 16 již nepodporuje rozhraní SAPI4 — používáte-li dosud WinTalker Voice 1.x, bude potřeba upgradovat na verzi 2.x (nebo přejít na jiný syntezátor :-).

Po instalaci je jako výchozí hlas nastavena Zuzana (byla-li nainstalována), pro přepnutí na jiný hlasový profil můžete použít standardní klávesovou zkratku JAWSKey+Ctrl+eS.

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: Ačkoliv je Hlasový výstup HLAS pro JAWS/MAGic instalován spolu s JAWSem, licencován je i nadále samostatně. V rámci ukázkové verze JAWSu pracuje HLAS bez nutnosti aktivace, pro provoz s plnou verzí JAWSu je nutné HLAS samostatně autorizovat pomocí aktivačního čísla, které si mohou uživatelé platné licence Hlasového výstupu HLAS (SAPI varianta) vyžádat vyžádat pomocí webového formuláře na adrese www.galop.cz/registrace/hlas Dříve vydaná aktivační čísla jsou již v programu obsažena a není je nutno ručně zadávat.

Na úplný závěr bychom jako vždy rádi oficiálně poděkovali všem, kdo se v posledních několika měsících podíleli na testování nové verze, a stejně tak i vám všem, kdo svým podnětem pomůžete JAWS 16 ještě vylepšit.

Související odkazy

Radek Pavlíček

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..