Přehled gest pro ovládání mobilních zařízení s odečítači VoiceOver a TalkBack

Apple a Android - logaTo, že s mobilními zařízeními mohou pomocí dotykového ovládání dnes už bez obtíží pracovat i zrakově postižení uživatelé, je obecně známá věc. Zařízení s operačními systémy iOS nebo Android obsahují jako svou nedílnou součást odečítače (čtečky) obrazovky, takže takové zařízení je po pořízení přístupné out of the box. Stačí znát odpovídající gesto, to při prvním zapnutí zařízení provést a to na uživatele za chvíli začne promlouvat syntetickým hlasem. Na iOS spustíme VoiceOver trojím stisknutím tlačítka Home, u Androidu je postup o něco složitější a liší se podle verze Androidu (bližší informace lze najít na stránce Zapnutí aplikace TalkBack).

Gest, které je možné pro práci pomocí odečítačů obrazovky VoiceOver a TalkBack použít, je celá řada. Občas se proto hodí mít po ruce jejich přehled a v případě potřeby si rychle vyhledat to gesto, které právě potřebuji. Dva takové přehledy – jeden pro iOS, druhý pro Android – připravila Kathy Wahlbin z Internactive Accessibility.

Pro pořádek připomeňme, že dotykové ovládání pomocí gest není v případě těchto zařízení jedinou možností, jak s nimi poslepu pracovat. K mobilu nebo tabletu je možné pomocí Bluetooth připojit hardwarovou klávesnici, případně hmatový zobrazovač (jako vhodné řešení se nabízí například řada brailleských displejů Focus), který může sloužit jako vstupně-výstupní zařízení. Uživatel jej tedy může použít jak ke čtení informací v Brailleově slepeckém písmu, tak k zadávání informací na brailleské klávesnici ve stylu obouručního Pichtova psacího stroje, kterými jsou tyto hmatové zobrazovače vybaveny.

Jak funguje brailleský řádek Focus 14 Blue s iPhonem, kolega Roman Kabelka na následujícím videu.

Související odkazy

Radek Pavlíček

1 komentář u „Přehled gest pro ovládání mobilních zařízení s odečítači VoiceOver a TalkBack

 1. Ahoj,

  přidávám ještě odkaz na přehled gest VoiceOveru pro iOS v češtině:
  http://www.spektra.eu/cs/clanky/technicka-podpora/voiceover-gesta

  Přehled klávesových zkratek v češtině:
  http://www.spektra.eu/cs/clanky/technicka-podpora/voiceover_klavesove_zkratky

  A ještě přehled zkratek braillských řádků (taky česky):
  http://www.spektra.eu/cs/clanky/technicka-podpora/easylink_a_voiceover

  Anglické přehledy jsou možná úplnější, ale čeština by někomu mohla vyhovovat víc…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..