Zvětšovací program MAGic 13 v české verzi

Podobně jako u odečítacího programu JAWS, i u zvětšovacího programu MAGic nabízíme možnost vyzkoušet si její aktuální lokalizovanou verzi 13 ještě předtím, než ji oficiálně vydáme. Největší – a dlouho očekávanou – novinkou je možnost používat MAGic v operačním systému Windows 8.1. Všechny významné novinky a změny, které přinesla verze 12 a které verze 13 zachovává či vylepšuje, jsou tak uživatelům nyní k dispozici i v prostředí tohoto operačního systému.

Odkazy na instalační soubory najdete na adrese

www.galop.cz/magicbeta

MAGic 13 lze používat na Windows 8.1 a Windows 7 (32bitové i 64bitové verze) a Windows Vista (32 bitová verze). Windows XP již nejsou podporovány.

Máte-li na svém počítači nainstalován a aktivován program MAGic verze 12 a vaše licence je platná i pro verzi 13, bude nová verze automaticky pracovat jako autorizovaná. V ostatních případech bude MAGic 13 pracovat ve 40 minutovém ukázkovém režimu.

Z novinek, kterých verze 12 a 13 přinášejí opravdu celou řadu, bychom rádi zmínili (a níže stručně představili) zejména nové uživatelské rozhraní, plynulé vyhlazování písma („HD text“), režim „Řeč na vyžádání“ a Prohlížeč textu.

Uživatelské rozhraní programu MAGic bylo oproti verzi 11 kompletně přepracováno a funkce zobrazení, řeči a ostatních nástrojů jsou v něm umístěny do logických skupin na pásu karet. Nová koncepce uživatelského rozhraní usnadňuje nalezení a použití požadovaných funkcí bez toho, aniž byste museli procházet spoustu nabídek.

Jednotlivé funkce jsou přístupné prostřednictvím rozdělených tlačítek, kde kliknutí na horní část zapne nebo vypne danou funkci, a kliknutí na dolní část pak zobrazí seznam přednastavených možností pro danou funkci.

Všechny nabídky programu MAGic pak byly sjednoceny do hlavního menu, které se nachází v levém horním rohu uživatelského rozhraní.

Plynulé vyhlazování písma („HD text“), které patří k jedné z největších a vizuálně nejviditelnějších změn, zajišťuje lepší čitelnost textů na obrazovce i při velmi velkém zvětšení.

Nový režim „Řeč na vyžádání“ je vhodný pro uživatele, kteří používají ke své práci i hlasovou podporu, ale příliš častá hlasová odezva je pro ně rušivá. Jak název režimu napovídá, při jeho použítí dostává uživatel hlasovou odezvu pouze tehdy, pokud si ji sám vyžádá některou z klávesových zkratek pro čtení textu, nebo na text ukáže myší. Jiné akce, například přepínání mezi aplikacemi nebo pohyb kurzorem v textu či po menu, v tomto režimu ozvučeny nejsou. Odezvu myši v režimu „Řeč na vyžádání“ lze případě potřeby vypnout, nebo lze režim doplnit o odezvu klávesnice dle potřeb konkrétního uživatele.

Prohlížeč textu je obdélníkové okno, které zobrazuje na horním nebo dolním okraji obrazovky pokračující řádek textu. Tím, že umožňuje pracovat v libovolné aplikaci a přitom sledovat aktuální text v okně Prohlížeče textu, zjednodušuje a zpřehledňuje práci. Typ, velikost písma a barvu textu zobrazovaného v Prohlížeči textu lze individuálně nastavit nezávisle na nastavení operačního systému či používaných aplikací a usnadnit si tak čtení textu, který je v prostředí aplikace špatně čitelný kvůli nevhodnému formátování, měnící se velikosti nebo barvě.

Detailní popis všech změn a novinek ve verzi 13 je k dispozici na adrese

www.galop.cz/doc/magic/magic13novinky.html

Bližší informace k jednotlivým funkcím pak najdete v Nápovědě.

Instalace probíhá v jednom kroku, její součástí je i Hlasový výstup HLAS pro JAWS/MAGic, takže pro instalaci na čistý počítač připojený k Internetu teoreticky stačí stáhnout a nainstalovat jeden jediný soubor (viz první odkaz v tomto mailu). Instalační program má přibližně 150 megabajtů.

Máte-li v počítači nainstalováno anglické vydání verze 13, je nutné je před instalací českého vydání z počítače odinstalovat.

Chcete-li s verzí 13 používat WinTalker Voice, Elišku či Zuzanu, je dobré tyto syntezátory nainstalovat ještě před instalací MAGicu, budou pak pro ně automaticky vytvořeny příslušné hlasové profily. MAGic 13 nově podporuje syntezátor Vocalizer Expressive.

Na představení základních funkcí MAGicu se můžete podívat ve videu What is MAGic na webu výrobce programu, americké firmy Freedom Scientific.

Budeme rádi, když si MAGic 13 vyzkoušíte a seznámíte se s jeho funkcemi. Případné připomínky prosím zasílejte výhradně přes formulář na adrese www.galop.cz/magicbeta. Děkujeme.

Související odkazy

Radek Pavlíček

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..