Český JAWS 2022.2112.24.4

Rádi bychom vás informovali o tom, že instalační soubory avizované finální české verze odečítacího programu JAWS 2022 jsou k dispozici na obvyklých adresách

www.galop.cz/dvd/jaws.htm nebo www.galop.cz/download/jaws

Máte-li v počítači již nainstalované předchozí české vydání (CS02 – veřejná betaverze), lze instalační soubory finálního vydání rovněž jednoduše vyhledat a stáhnout přes Nabídku Start – Vyhledat aktualizace na Internetu – JAWS 2022.

Mezi nové funkce verze 2022 patří:

  • Automatický import nastavení z předchozích verzí: Když aktualizujete JAWS na novou verzi, importují se nyní automaticky vaše nastavení (řeči, braillského řádku, skripty, položky slovníku atp.) z předchozí verze.
  • Nová možnost pro obnovení továrního nastavení: Volbu obnovit tovární nastavení, kterou najdete v JAWS menu Nastavení, můžete použít pro vymazání veškerých vlastních nastavení, která jste importovali z předchozí verze nebo ručně vytvořili.
  • Rozdělení zvuku: Při souběhu hlasového výstupu JAWSu a audio výstupu z jakékoli jiné aplikace je možné JAWS nasměrovat do jednoho sluchátka a ostatní audio do druhého.
  • Nové skupinové klávesové zkratky pro výběr zvukové karty pro výstup řeči: V některých případech (při zapojení nového zvukového zařízení či při používání Bluetooth sluchátek a zahájení hovoru v aplikaci Teams nebo Zoom) může Windows přepnout na odlišné zvukové zařízení, což může způsobit ztrátu řeči JAWS. Pokud nastane některá z těchto situací, můžete nyní prostřednictvím nové skupinové klávesové zkratky snadno přistoupit k seznamu zvukových karet a v něm vybrat požadovanou zvukovou kartu.
  • Rychlejší přepínání braillského vstupu a výstupu pomocí braillských profilů: Pro uživatele, kteří mluví více jazyky, či studenty, kteří se učí další jazyk, JAWS již dlouho podporuje manuální i automatické přepínání jazyka syntezátoru. Pro uživatele braillských řádků, kteří potřebují často přepínat mezi jazyky, nebyl dosud tento proces tak jednoduchý. Pro zjednodušení přepínání jazyka i pro uživatele braillských řádků zavádí JAWS 2022 braillské profily, které umožňují přepínat jazyk na braillském řádku za běhu tak, jako je tomu u řeči.

Kompletní soupis novinek je k dispozici na adrese www.galop.cz/doc/jaws/jaws2022novinky.html.

Český JAWS verze 2022 podporuje všechny 32bitové i 64bitové edice operačního systému Windows 10 a 11. Starší verze operačního systému již podporovány nejsou.

Stejně jako u předchozích verzí probíhá instalace v jednom kroku, součástí instalace je i Hlasový výstup HLAS pro JAWS, takže pro instalaci na čistý počítač připojený k Internetu teoreticky stačí stáhnout a nainstalovat jeden jediný soubor.

Máte-li v počítači nainstalováno anglické vydání verze 2022, je nutné jej z počítače před instalací českého vydání odinstalovat. Předchozí české vydání verze 2022 (CS02 – veřejná betaverze) odebírat nutné není, finální vydání CS04 lze instalovat přes předchozí českou verzi.

Chcete-li s verzí 2022 používat WinTalker Voice či Elišku, je vhodné tyto syntezátory nainstalovat ještě před instalací JAWSu, v průběhu instalace pro ně budou automaticky vytvořeny příslušné hlasové profily. Pro Zuzanu a Ivetu – stejně jako pro cizojazyčné hlasy Vocalizer Expressive verze 2 – JAWS nyní vytváří profily průběžně a na pořadí jejich instalace tak již nezáleží.

Pro hlášení případných chyb prosím použijte adresu jaws@galop.cz. Všemi relevantními podněty se s kolegy budeme zabývat a pokusíme se je zohlednit v některém dalších vydání české verze JAWS 2022.

Nevíte-li s jistotou, zda je vaše licence JAWSu platná i pro novou verzi 2022, můžete si stav své licence ověřit na stránce www.galop.cz/ilm – kromě verze JAWSu se zde po zadání sériového čísla dozvíte i počet zbývajících aktivací pro vaši licenci a v případě vyčerpání všech aktivací máte možnost prostřednictvím jednoduchého formuláře požádat o doplnění aktivací.

Na úplný závěr bychom pak rádi znovu oficiálně poděkovali všem, kdo se podíleli na testování nové verze a bez jejichž aktivní spolupráce by příprava nové verze byla nepoměrně složitější.

Radek Pavlíček

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..