Zákon o přístupnosti: Musím zajistit i přístupnost obsahu, přebíraného z jiných zdrojů? (17/24)

Otázka č. 17: Musím zajistit i přístupnost obsahu, přebíraného z jiných zdrojů?

Formálně ne, ale pokud je to možné, nic tím nepokazíme 🙂

Přístupnost obsahu, který přebíráme z jiného zdroje, ošetřuje § 1 (4) zákona o přístupnosti, v němž se píše:

Tento zákon se nevztahuje na obsah internetových stránek a mobilních aplikací spravovaných povinným subjektem, který povinný subjekt přejímá z jiného zdroje, pokud není financován povinným subjektem nebo vytvářen povinným subjektem anebo pod kontrolou povinného subjektu.

Pokud tedy přebíráme obsah z jiného webu, jeho přístupnost – nejméně po formální stránce – řešit nemusíme a můžeme jej umístit na vlastní web, i když se nebude jednat o obsah vyhovující požadavkům zákona o přístupnosti (například vložíme na svůj web videozáznam, který není opatřen titulky).

Výjimkou je pouze situace, kdy je web, z něhož obsah přebíráme, také „pod zákonem“. V takovém případě se předpokládá, že přejímaný obsah je přístupný (pokud tedy na něj není uplatněn institut nepřiměřené zátěže).

Z praktického úhlu pohledu (a z pohledu uživatele) je ale pochopitelně lepší, když je i přebíraný obsah přístupný. Jistě po nás nikdo nechce, abychom na vlastní náklady upravovali dokumenty či titulkovali videa, která nám nepatří. Ale pokud například chceme vložit na vlastní stránky důležitý dokument, který neobsahuje (strukturovanou) textovou vrstvu, není už tolik práce navíc oslovit autora (či provozovatele webu, na kterém je dokument umístěn) s dotazem, zda by nám mohl poskytnout i dokument s textovou vrstvou, který bychom pak mohli použít místo toho nepřístupného.


Adventní kalendář o přístupnosti připravuji ve spolupráci s webstudiem IBA LF MU a ÚZIS ČR, které se tématice přístupnosti dlouhodobě a koncepčně věnuje.

Radek Pavlíček

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..