Otázka č. 18: Kdy máme začít řešit přístupnost našeho webu či aplikace?
Čím dříve, tím lépe – ideálně hned během přípravných prací.
Zpřístupnění webu či aplikace totiž není jednorázová – a na ostatních činnostech tvorby webu nebo aplikace nezávislá – aktivita, ale dlouhodobý proces. Ten je třeba začlenit (ideálně) do všech fází tvorby – od přípravných prací, návrhu konkrétních funkcionalit, grafiky, přes kódování a programování až po vlastní provoz a průběžné aktualizace.
Žádostí o zkontrolování webu a navazujícího kladného vyjádření stran jeho přístupnosti několik málo dní před jeho spuštěním – ideálně doprovázeným i tiskovou zprávou/ konferencí, na které by se chtěl provozovatel webu přístupností pochlubit – jsme za svou praxi zažil nepočítaně. A zpravidla jim bohužel nemohu vyhovět. Protože situací, kdy bych mohl s čistým svědomím říci, že je vše v pořádku, web či aplikace neklade svým uživatelům žádné zásadní překážky a je tedy čím se pochlubit, je velmi poskrovnu.
Samozřejmě je možné nastoupit do už rozjetého vlaku (je lepší s přístupností začít raději někdy, než vůbec), ale je to mnohem složitější a komplikovanější. Do prakticky hotového díla se zasahuje mnohem hůře (a mnohdy k tomu ani není moc vůle), na úpravy související s přístupností se pak nahlíží jako na vícepráce a z jistého úhlu pohledu i komplikaci (než vylepšení chystaného díla), upravit některé problematické komponenty (typicky menu či na míru vytvořené formulářové prvky) může být velmi náročné až nemožné… Překážek je v takovém případě celá řada.
Naopak pokud se přístupnost řeší už začátku vývoje, je vše mnohem snazší, protože úpravy jsou zpravidla brány jako nedílná součást vývoje.
Spuštěním webu práce nekončí, protože zapomínat samozřejmě nesmíme ani na následné aktualizace obsahu. Obzvlášť u webů, které jsou často aktualizovány, je třeba proškolit redaktory, kteří na web vkládají obsah, aby i oni na přístupnost mysleli a informace publikovali v přístupné podobě.
Takže pokud chystáte nový web či aplikaci (nebo se chystáte provést redesign stávajícího), nezapomeňte včas myslet i na přístupnost a vtáhnout ji co nejdříve do hry.
Adventní kalendář o přístupnosti připravuji ve spolupráci s webstudiem IBA LF MU a ÚZIS ČR, které se tématice přístupnosti dlouhodobě a koncepčně věnuje.
- Prístupne 2024: pozvánka na konferenci o digitální přístupnosti - 28. 8. 2024
- Český JAWS 2024.2405.83.4 - 14. 8. 2024
- Pozvánka na soutěž ve využívání Braillova písma na počítačích a chytrých mobilech - 28. 7. 2024