Uživatelé se zdravotním postižením sami nejlépe vědí, kde má určitý web rezervy v přístupnosti a co by pomohlo k jejich odstranění. Naopak provozovatelé a vývojáři webů zatím ne vždy naslouchají takovým podnětům ochotně, nebo vůbec.
Pojďme tuto černou díru ve vzájemné komunikaci společně zaplnit. Uživatelé by neměli mít obavy se o své cenné postřehy s vývojáři podělit. Vývojáři by zase měli být takové možnosti co možná nejvíc otevření a aktivně uživatelům proces nahlašování nedostatků v přístupnosti usnadňovat.
Na webináři UPowerWAD: Naučte se poskytovat zpětnou vazbu k přístupnosti webu, který pořádá Středisko Teiresiás Masarykovy univerzity ve spolupráci se švédskou společností Funka v pátek 15. 12. 2023 od 13.00 na platformě Zoom, Susanna Laurin z organizace Funka představí myšlenku a výstupy mezinárodního projektu UPowerWAD, který si klade za cíl naučit uživatele, jako jste třeba právě vy, jak podávat zpětnou vazbu k (ne)přístupnosti webů tak, aby byla efektivní a konstruktivní. Tím zároveň můžete i vy coby uživatelé – ti nejpovolanější – přispět k naplnění cílů evropské směrnice o přístupnosti webu.
Na šíření výsledků projektu se aktivně podílí i Středisko Teiresiás Masarykovy univerzity. Proto vás seznámíme také s oficiálním českým překladem přehledu osvědčených postupů pro podávání zpětné vazby, který je jedním z výstupů projektu.
Z tohoto prvního webináře si odnesete základní povědomí o tom, co můžete i vy sami jako jednotlivec a koncový uživatel, zdánlivě možná jen drobné kolečko v soukolí, udělat pro to, aby se přístupnost webů orgánů veřejného sektoru v České republice sice možná pomalu, ale jistě zlepšovala. Jak moc bude tento projekt úspěšný i v naší zemi, pak už bude záležet hlavně na vás. 🙂
Program webináře
(změna vyhrazena)
- 13.00 – 13.15 Radek Pavlíček: Stručný úvod, proč je dobře, že projekt UPowerWAD existuje, a proč nám dává smysl na něm spolupracovat
- 13.15 – 13.30 Susanna Laurin: Zkušenosti a závěry z již proběhlých školení ve Švédsku
- 13.30-13.45 Ján Podolinský, Peter Teplický: Pohled na věc a zkušenosti kolegů z Únie nevidiacich a slabozrakých Slovenska
- 13.45 – 14.00: Lukáš Hosnedl: Oficiální český překlad přehledu osvědčených postupů a vlastní uživatelský pohled, včetně praktických tipů pro uživatele, jak a proč zpětnou vazbu podávat
- 14.00 – 14.20: Michaela Dlhá, Jan Balák: Praktická ukážka spätnej väzby – najčastejšie typy neprístupných prvkov s praktickou ukážkou, ako napísať e-mail tak, aby bol zrozumiteľný
- 14.20 – 15.00: Prostor na dotazy
Registrace a organizační záležitosti
- Kdy: v pátek 15. prosince 2023 od 13:00 do 15:00
- Kde: online na platformě Zoom
- Účast na webináři je zdarma, jen je třeba se zaregistrovat
- Program webináře bude primárně zaměřen na uživatele se zrakovým postižením, zváni jsou ale samozřejmě všichni, které tato tematika zajímá.
Registrovat se na webinář UPowerWAD: Naučte se poskytovat zpětnou vazbu k přístupnosti webu
Podzimní Agora 2023 (YouTube)
Webinář tematicky navazuje na Podzimní Agoru 2023, která byla tematicky zaměřená na zákon o přístupnosti a na to, jak mohou uživatelé se specifickými potřebami poskytovat relevantní zpětnou vazbu k nepřístupným webům, aplikacím, dokumentům či multimédiím.
Users Power the Web Accessibility Directive – Final Online Event (YouTube)
Webinář UPowerWAD: Naučte se poskytovat zpětnou vazbu k přístupnosti webu pořádá Středisko Teiresiás Masarykovy univerzity jako jeden z výstupů projektu Théseus ve spolupráci se společností Funka, za podpory Nadačního fondu Českého rozhlasu ze sbírky Světluška, Únie nevidiacich a slabozrakých Slovenska a blogů Poslepu.cz a Technologiebezzraku.sk.
- Prístupne 2024: pozvánka na konferenci o digitální přístupnosti - 28. 8. 2024
- Český JAWS 2024.2405.83.4 - 14. 8. 2024
- Pozvánka na soutěž ve využívání Braillova písma na počítačích a chytrých mobilech - 28. 7. 2024
Ještě mě napadla jedna věc – bylo by velmi zajímavé srovnat přístup např. k webům a hlavně ovládacím prvkům ve formulářích z hlediska jednotlivých screen readerů. Já když jsem testoval internet banku naší Monety, neboli rozhraní webového bankovnictví, vycházelo z toho dost jednoznačně to, že úplně nejhůř na tom byl nejdražší JAWS, nelépe NVDA a k zahození nebyl ani Narrator z Windows. Supernova od Dophinů – nevím. U slabozrakých – jsou tam také problémy, ale neřeším … Zajímalo by mě, zda to platí obecně nebo šlo o náhodu? Jako velký problém v tomto vidím ten, že screen readery nenazývají ovládací prvky správně – viz jako jsme byli svědky i na I NSPO a stejně tak v internet bance – nabídka podnabídky je prosím rozbalovací seznam – kdo to může tušít!!! a další problém býval ten, že se nesprávně přepínal PC a virtuální čtecí kurzory. Také jsme měli problémy s tím, že leadingové – předsazené okno bylo pro screen readery průsvitné, nebo ho vůbec nezaznamenal, ignorovaly – problémů bylo ještě daleko daleko víc … Chápu i to, že nevidomý, když to správně nemluví, může mít s feedbackem problém – jak to popsat – i tomu by se asi měl seminář věnovat. Díky.
Typ na testování webové stránky, na které bychom se to mohli naučit: https://edoklady.gov.cz/ . Zkoušel jsem tak ad hoc s NVDA a už jsem našel dle mého laického poslechu nejméně 4 chyby – nebudu prozrazovat, lépe řečeno, rád bych si to srovnal s názory odborníků. K tomu článek https://www.lupa.cz/clanky/nove-weby-statu-musi-dodrzet-jednotny-design-jednotnost-neznamena-jednotvarnost-chvali-experti/?utm_source=newsletter-html-w&utm_medium=text&utm_campaign=2023-12-10 . Komentovat to nebudu – má to být vzorová designová šablona pro státní správu – 14 dní před datem, kdy má začít přístupnost webů státní správy!!! (abych nebyl tak kritický, v zásadě to asi přístupné je, leč … očekával jsem maximum). Jestli pak to někdo zkoušel s nějakým screen readerm a nebo NVDA není vhodný? Ale hodně lidí ho užívá … No a pokud ty chyby také odhalíme, jak postupovat dál …? Tohle mně osobně nebolí, takže to nechám na jiných, leč i to bychom měli vědět.
Miloši, díky za podněty.
Některým se určitě budeme věnovat (edoklady.gov.cz), jiné (zejména ty techničtějšího rázu) si necháme na někdy jindy. Jít do detailů typu „srovnat přístup např. k webům a hlavně ovládacím prvkům ve formulářích z hlediska jednotlivých screen readerů“ si tento webinář za cíl neklade. Díky!