UPowerWAD: Naučte se poskytovat zpětnou vazbu k přístupnosti webu (webinář 15. 12. 2023)

Uživatelé se zdravotním postižením sami nejlépe vědí, kde má určitý web rezervy v přístupnosti a co by pomohlo k jejich odstranění. Naopak provozovatelé a vývojáři webů zatím ne vždy naslouchají takovým podnětům ochotně, nebo vůbec.

Pojďme tuto černou díru ve vzájemné komunikaci společně zaplnit. Uživatelé by neměli mít obavy se o své cenné postřehy s vývojáři podělit. Vývojáři by zase měli být takové možnosti co možná nejvíc otevření a aktivně uživatelům proces nahlašování nedostatků v přístupnosti usnadňovat.

Na webináři UPowerWAD: Naučte se poskytovat zpětnou vazbu k přístupnosti webu, který pořádá Středisko Teiresiás Masarykovy univerzity ve spolupráci se švédskou společností Funka v pátek 15. 12. 2023 od 13.00 na platformě Zoom, Susanna Laurin z organizace Funka představí myšlenku a výstupy mezinárodního projektu UPowerWAD, který si klade za cíl naučit uživatele, jako jste třeba právě vy, jak podávat zpětnou vazbu k (ne)přístupnosti webů tak, aby byla efektivní a konstruktivní. Tím zároveň můžete i vy coby uživatelé – ti nejpovolanější – přispět k naplnění cílů evropské směrnice o přístupnosti webu.

Na šíření výsledků projektu se aktivně podílí i Středisko Teiresiás Masarykovy univerzity. Proto vás seznámíme také s oficiálním českým překladem přehledu osvědčených postupů pro podávání zpětné vazby, který je jedním z výstupů projektu.

Z tohoto prvního webináře si odnesete základní povědomí o tom, co můžete i vy sami jako jednotlivec a koncový uživatel, zdánlivě možná jen drobné kolečko v soukolí, udělat pro to, aby se přístupnost webů orgánů veřejného sektoru v České republice sice možná pomalu, ale jistě zlepšovala. Jak moc bude tento projekt úspěšný i v naší zemi, pak už bude záležet hlavně na vás. 🙂

Program webináře

(změna vyhrazena)

 • 13.00 – 13.15 Radek Pavlíček: Stručný úvod, proč je dobře, že projekt UPowerWAD existuje, a proč nám dává smysl na něm spolupracovat
 • 13.15 – 13.30 Susanna Laurin: Zkušenosti a závěry z již proběhlých školení ve Švédsku
 • 13.30-13.45 Ján Podolinský, Peter Teplický: Pohled na věc a zkušenosti kolegů z Únie nevidiacich a slabozrakých Slovenska
 • 13.45 – 14.00: Lukáš Hosnedl: Oficiální český překlad přehledu osvědčených postupů a vlastní uživatelský pohled, včetně praktických tipů pro uživatele, jak a proč zpětnou vazbu podávat
 • 14.00 – 14.20: Michaela Dlhá, Jan Balák: Praktická ukážka spätnej väzby – najčastejšie typy neprístupných prvkov s praktickou ukážkou, ako napísať e-mail tak, aby bol zrozumiteľný
 • 14.20 – 15.00: Prostor na dotazy

Registrace a organizační záležitosti

 • Kdy: v pátek 15. prosince 2023 od 13:00 do 15:00
 • Kde: online na platformě Zoom
 • Účast na webináři je zdarma, jen je třeba se zaregistrovat
 • Program webináře bude primárně zaměřen na uživatele se zrakovým postižením, zváni jsou ale samozřejmě všichni, které tato tematika zajímá.

Registrovat se na webinář UPowerWAD: Naučte se poskytovat zpětnou vazbu k přístupnosti webu

Podzimní Agora 2023 (YouTube)

Webinář tematicky navazuje na Podzimní Agoru 2023, která byla tematicky zaměřená na zákon o přístupnosti a na to, jak mohou uživatelé se specifickými potřebami poskytovat relevantní zpětnou vazbu k nepřístupným webům, aplikacím, dokumentům či multimédiím.

Users Power the Web Accessibility Directive – Final Online Event (YouTube)


Webinář UPowerWAD: Naučte se poskytovat zpětnou vazbu k přístupnosti webu pořádá Středisko Teiresiás Masarykovy univerzity jako jeden z výstupů projektu Théseus ve spolupráci se společností Funka, za podpory Nadačního fondu Českého rozhlasu ze sbírky Světluška, Únie nevidiacich a slabozrakých Slovenska a blogů Poslepu.cz a Technologiebezzraku.sk.

Radek Pavlíček

3 komentáře u „UPowerWAD: Naučte se poskytovat zpětnou vazbu k přístupnosti webu (webinář 15. 12. 2023)

 1. Ještě mě napadla jedna věc – bylo by velmi zajímavé srovnat přístup např. k webům a hlavně ovládacím prvkům ve formulářích z hlediska jednotlivých screen readerů. Já když jsem testoval internet banku naší Monety, neboli rozhraní webového bankovnictví, vycházelo z toho dost jednoznačně to, že úplně nejhůř na tom byl nejdražší JAWS, nelépe NVDA a k zahození nebyl ani Narrator z Windows. Supernova od Dophinů – nevím. U slabozrakých – jsou tam také problémy, ale neřeším … Zajímalo by mě, zda to platí obecně nebo šlo o náhodu? Jako velký problém v tomto vidím ten, že screen readery nenazývají ovládací prvky správně – viz jako jsme byli svědky i na I NSPO a stejně tak v internet bance – nabídka podnabídky je prosím rozbalovací seznam – kdo to může tušít!!! a další problém býval ten, že se nesprávně přepínal PC a virtuální čtecí kurzory. Také jsme měli problémy s tím, že leadingové – předsazené okno bylo pro screen readery průsvitné, nebo ho vůbec nezaznamenal, ignorovaly – problémů bylo ještě daleko daleko víc … Chápu i to, že nevidomý, když to správně nemluví, může mít s feedbackem problém – jak to popsat – i tomu by se asi měl seminář věnovat. Díky.

 2. Typ na testování webové stránky, na které bychom se to mohli naučit: https://edoklady.gov.cz/ . Zkoušel jsem tak ad hoc s NVDA a už jsem našel dle mého laického poslechu nejméně 4 chyby – nebudu prozrazovat, lépe řečeno, rád bych si to srovnal s názory odborníků. K tomu článek https://www.lupa.cz/clanky/nove-weby-statu-musi-dodrzet-jednotny-design-jednotnost-neznamena-jednotvarnost-chvali-experti/?utm_source=newsletter-html-w&utm_medium=text&utm_campaign=2023-12-10 . Komentovat to nebudu – má to být vzorová designová šablona pro státní správu – 14 dní před datem, kdy má začít přístupnost webů státní správy!!! (abych nebyl tak kritický, v zásadě to asi přístupné je, leč … očekával jsem maximum). Jestli pak to někdo zkoušel s nějakým screen readerm a nebo NVDA není vhodný? Ale hodně lidí ho užívá … No a pokud ty chyby také odhalíme, jak postupovat dál …? Tohle mně osobně nebolí, takže to nechám na jiných, leč i to bychom měli vědět.

  1. Miloši, díky za podněty.

   Některým se určitě budeme věnovat (edoklady.gov.cz), jiné (zejména ty techničtějšího rázu) si necháme na někdy jindy. Jít do detailů typu „srovnat přístup např. k webům a hlavně ovládacím prvkům ve formulářích z hlediska jednotlivých screen readerů“ si tento webinář za cíl neklade. Díky!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..