Světový den přístupnosti 2019: zájem o tématiku digitálního designu bez bariér roste

Světový den přístupnosti vznikl v roce 2012. Jeho smyslem je šířit osvětu v této oblasti mezi širokou veřejností a motivovat ji k diskusím, přemýšlení a chuti dozvědět se o tématice přístupnosti webu, dokumentů, software, mobilních aplikací, asistivních technologiích či potřebách lidí s nejrůznějším postižením něco nového.

Světový den přístupnosti se slaví třetí čtvrtek v květnu (což je dnes 🙂 Po celém světě tak probíhá celá řada akcí ve fyzickém i virtuálním prostoru (letos jich je přes 80), ke kterým se v případě zájmu můžete přidat.

Zapojit se ale můžete i z domova nebo z kanceláře – otestováním přístupnosti svého webu, vyzkoušením si ovládat počítač pouze z klávesnice, nebo pomocí s otitulkováním videa.

Jak na jednoduchý audit přístupnosti – otestujte si bezbariérovost svého webu

V České republice proběhnou hned dvě akce, na které se můžete osobně vydat – Den otevřených dveří ve výrobním družstvu nevidomých Spektra v Praze a jarní Agora 2019 ve Středisku Teiresiás Masarykovy univerzity v Brně. Agora je dvoudenní vzdělávací akce o využití informačních a komunikačních technologií pro uživatele s těžkým zrakovým postižením. V sobotu 18. 5. od 10 do 12 hodin proběhne série krátkých přednášek, seznamujících s novinkami v tomto oboru, od 12 do 16 hodin si pak bude možné prohlédnout expozice ve vystavovatelské části. Součástí akce je také nabídka 20 praktických workshopů, které proběhnou v průběhu soboty a neděle.

Jarní Agora 2019 je jednou z doprovodných akcí 30. ročníku Tmavomodrého festivalu. Přehled toho, co je pro vás od 16. do 19. května v Brně připraveno, najdete v případě zájmu v článku V Brně bude třetí květnový víkend plný akcí o a pro zrakově postižené.

K myšlence a cílům Světového dne přístupnosti se hlásí i Nadace Vodafone, která dlouhodobě vyhledává a rozvíjí projekty postavené na informačních a komunikačních technologiích, usnadňující život lidem se zdravotním či jiným handicapem.

Připojíte se ke Světovému dni přístupnosti i Vy? Pokud ano, tweetněte o tom s hashtagem #gaad či napište o svém zážitku na blog či stránku GAAD na Facebooku.

Radek Pavlíček

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..