Spouštíme veřejné beta testování lokalizované verze screen readeru JAWS 16

Opět spouštíme veřejné beta testování lokalizované verze odečítacího programu JAWS, tentokrát s pořadovým číslem 16.

Instalační soubory jsou k dispozici na adresách

Pro hlášení případných chyb prosím použijte adresu jaws@galop.cz. Všemi relevantními podněty se s kolegy budeme zabývat a pokusíme se je zohlednit při vydání finální české verze JAWS 16, jež by měla následovat během několika týdnů.

Instalační program má něco přes 150 megabajtů, pokud ještě nemáte v systému nainstalovánu aktuální verzi FSOmnipage, tak si napoprvé navíc ještě stáhne dalších zhruba 84 megabajtů knihoven pro vestavěné OCR — během první instalace je tedy vhodné mít počítač připojen k Internetu, případně je možné si soubor FSOcr13.0.1512ENU.exe stáhnout zvlášť a jeho obsah nainstalovat před vlastní instalací JAWSu.

Kromě desítek drobných vylepšení obsahuje nová verze JAWSu řadu užitečných novinek jako například vyhledávání klávesových zkratek JAWSu, poloautomatický formulářový režim, zlepšené rozpoznávání textu v dokumentech PDF či rozšířenou podporu v hlasových profilech.

Obsáhlejší popis novinek je k dispozici na adrese

www.galop.cz/doc/jaws/jaws16novinky.html

Součástí základní instalace české verze 16 jsou také lokalizované skripty pro Skype verze 7 a skripty pro slovník Lingea Lexicon 5 a poštovní program The Bat!. Novinkou je rovněž rozšíření možností funkce Prozkoumat o vyhledávání publikací ve specializovaných knihovnách pro zrakově postižené.

Upravené zdroje funkce Prozkoumat je možné nainstalovat i do JAWSu 15 pomocí následujícího souboru

www.galop.cz/beta/j15RuleSets16cs05.exe

Český JAWS verze 16 podporuje všechny 32bitové edice Windows Vista, 7 a 8.1 a rovněž všechny 64bitové edice Windows 7 a 8.1; Windows XP již podporovány nejsou.
Stejně jako u předchozích verzí probíhá instalace v jednom kroku, součástí instalace je i Hlasový výstup HLAS pro JAWS, takže pro instalaci na čistý počítač připojený k Internetu teoreticky stačí stáhnout a nainstalovat jeden jediný soubor (viz první odkaz v tomto e-mailu).

Máte-li v počítači nainstalováno anglické vydání verze 16, je nutné je z počítače odinstalovat (včetně komponenty „Freedom Scientific Talking Installer 16“) před instalací českého vydání.

Hlasový výstup HLAS je — v „interní“ .JLS variantě — součástí instalace a je pro něj automaticky vytvořen hlasový profil. Na rozdíl od předchozích verzí nejsou v tuto chvíli automaticky vytvářeny hlasové profily pro WinTalker Voice, Elišku, Zuzanu či Ivetu — přístup k těmto hlasům je možný přes obecné profily a specifický hlasový profil je v případě potřeby možné vytvořit ručně. JAWS 16 již nepodporuje rozhraní SAPI4 — používáte-li dosud WinTalker Voice 1.x, bude potřeba upgradovat na verzi 2.x (nebo přejít na jiný syntezátor :-).

Po instalaci je jako výchozí hlas nastavena Zuzana (byla-li nainstalována), pro přepnutí na jiný hlasový profil můžete použít standardní klávesovou zkratku JAWSKey+Ctrl+eS.

Hlasy syntezátoru Vocalizer Expressive si můžete stáhnout z adresy

www.freedomscientific.com/downloads/VocalizerExpressive/VocalizerExpressive.asp

Přímé odkazy pro stažení českých hlasů Iveta a Zuzana

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: Ačkoliv je Hlasový výstup HLAS pro JAWS instalován spolu s JAWSem, licencován je i nadále samostatně. V rámci ukázkové verze JAWSu pracuje HLAS bez nutnosti aktivace, pro provoz s plnou verzí JAWSu je nutné HLAS samostatně autorizovat pomocí aktivačního čísla, které si mohou uživatelé platné licence Hlasového výstupu HLAS (SAPI varianta) vyžádat vyžádat pomocí webového formuláře na adrese www.galop.cz/registrace/hlas Dříve vydaná aktivační čísla jsou již v programu obsažena a není je nutno ručně zadávat.

Na úplný závěr opět patří oficiální poděkování všem, kteří se v posledních několika měsících podíleli na testování nové verze, a stejně tak i vám všem, kteří svým podnětem v rámci veřejného testování ještě pomůžete JAWS 16 vylepšit.

Tak ať se vám nový JAWS dobře používá 😉

Související odkazy

Radek Pavlíček

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..