Přijďte se na konferenci INSPO 2016 seznámit s aktuálními trendy v oblasti speciální ICT pro zdravotně postižené

V sobotu 12. března 2016 se v Kongresovém centru Praha uskuteční už 16. ročník konference INSPO, na které budou představeny nejnovější technologie usnadňující život lidem s těžkým zdravotním postižením. Konference INSPO patří v České republice mezi největší akce svého druhu jak do počtu návštěvníků, tak do množství prezentovaných novinek z oblasti ICT určených pro uživatele s tělesným, zrakovým, sluchovým či kombinovaným postižením. Na konferenci jste srdečně zváni.

INSPO

Přístupnost nejen webu

A na co se můžete těšit? V sekci Přístupnost nejen webu, kterou mám na konferenci na starost (a která by se mohla spíš jmenovat Přístupná mobilní řešení :-), bude i letos program opravdu nabitý (a nejinak tomu bude i v dalších sekcích).

Alternativní způsoby ovládání telefonu a tabletu pomocí spínačů, myší, hlasem či z počítače představí Tomáš Hrdinka ze Spektry.

Se sadou aplikací pro zpřístupnění chytrých telefonů s OS Android, které je určená pro nevidomé a slabozraké a které její autoři dali název CORVUS, přijde účastníky konference seznámit Roman Martinovič ze Stopky.

ShinePlus je novinkou na poli screen readerů pro operační systém Google Android a kromě odečítání disponuje i funkcemi pro zvětšování textu. Účastníkům jej odprezentuje Vojtěch Polášek a mimo jiné porovná jeho možnosti s konkurenčním TalkBackem.

Jak používat mobilní zařízení s operačním systémem Android, když máte zbytek zraku a chcete se obejít bez odečítače obrazovky, nám řekne Tomáš Valůšek.

Použití běžně dostupných technologií jakými jsou mobilní telefony nebo smart-watch hodinky na vnímání okolí umožňuje lidem vnímat okolí jako nikdy předtím. Využití běžných a inteligentních technologií jako náhradu sluchu nebo zraku odprezentuje Michal Maxian z Batsuite.

Poslední prezentace v této sekci pak bude věnována ukázce možností chytrého telefonu se systémem Android pro cestování, pohyb a sledování polohy osob se zrakovým postižením. DotWalker – navigaci pro nevidomé a slabozraké představí Libor Doušek a Marek Susčík z firmy ACE Design.

Zajímavé přednášky samozřejmě zazní i v dopoledním jednání v plénu a v dalších odpoledních sekcích. Pokud vás zajímá, co vše bude na konferenci prezentováno, podívejte se na kompletní program konference.

Cena Nadace Vodafone Rafael

Na konferenci bude také předána Cena Nadace Vodafone Rafael za ICT inovace pro důstojnější život lidí se zdravotním postižením. O cenu spojenou s částkou 200 000 korun se mohou ucházet neziskové organizace do 11. února 2016. Bližší informace o ceně, právní podmínky a další informace k přihlášení najdou zájemci na stránce Rafael.

Literární soutěž Internet a můj handicap

Na konferenci také budou vyhlášeny výsledky literární soutěže Internet a můj handicap. Její 12. ročník má uzávěrku 8. února 2016. Tři vítězové dostanou 7 000, 5 000 a 3 000 korun od ČSOB, další ceny věnují AutoCont, Zoner Software, Okamžik a nakladatelství Portál, zvláštní ceny udělí redakce časopisů Gong a Vozíčkář. Bližší informace o soutěži najdou zájemci na stránce Internet a můj handicap.

Zpřístupnění konference

Ne vždy platí, že konference o přístupnosti myslí i na přístupnost sebe sama. Konference INSPO je ale v tomto ohledu velkou výjimkou a určitě stojí za zmínku míra jejího zpřístupnění. Ve všech třech jednacích sálech bude zajištěno tlumočení do znakového jazyka i simultánní přepis. Simultánní přepis mohou sledovat účastníci se sluchovým postižením nejen na plátně, ale také na tabletu. A slabozrací návštěvníci mají možnost si na zapůjčeném tabletu nastavit sledování prezentace promítané na plátno. Příspěvky do sborníku jsou nabízeny v digitální podobě, takže se s jejich obsahem mohou seznámit i nevidomí návštěvníci konference.

Pro zájemce, kteří se nemohou zúčastnit konference osobně, bude zajištěn on-line přenos dopoledního programu na internetu. A po konferenci budou vystaveny na webu videozáznamy všech přednášek, které pořídí a zpracují kolegové ze střediska Teiresiás. Videozáznamy přednášek budou opatřeny i překladem do znakového jazyka a titulky.

Videozáznamy z konference INSPO 2015

Registrace na konferenci

Účast na konferenci je za symbolický poplatek 300 Kč (platí se u prezence), který zahrnuje i průběžné občerstvení a oběd a sborník na CD. Držitelé průkazu TP, ZTP nebo ZTP/P zaplatí pouze 200 Kč, pro osobní asistenty je účast zdarma.

Pokud vás některé z témat zaujalo, neváhejte a zaregistrujte se. O konferenci bývá poslední roky velký zájem, tak ať na vás zbude místo.

Fotogalerie z loňského ročníku na Flickru

INSPO 2015, 28. března 2015

Konferenci pořádá BMI sdružení, generálním partnerem je Nadace Vodafone, partnery jsou AutoCont, ČSOB, SuperHosting a Teiresiás, mediálními partnery ČTK Protext a portál Helpnet.

Radek Pavlíček

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..