Podcast Bez bariér: Mýty o webové přístupnosti, část druhá (Epizoda 4)

Ve čtvrté epizodě podcastu Bez bariér, který připravujeme společně s Ondrou Pohlem, jsme pokračovali v objasňování nejčastějších mýtů o webové přístupnosti, se kterými se během své praxe setkáváme.

V této epizodě přišla řeč na následující mýty:

  • Accessibility Overlays vám udělají web plně přístupný
  • Na audit přístupnost stačí pouze automatizovaný nástroj
  • Přístupnost nemá žádný vliv na zvýšení obratu
  • Přístupnost je pouze nice-to-have feature
  • Pro přístupný je potřeba všude používat WAI-ARIA
  • Přístupnost musí dělat člověk s postižením
  • Přístupnost je jednorázová věc
  • Přístupnost lze vyřešit separátní přístupnou verzí webu

Přejeme příjemný poslech 🙂

Mýty o webové přístupnosti, část druhá | Epizoda 4 (YouTube)

Mýty o webové přístupnosti, část druhá | Epizoda 4 (Spotify)


Podcast Bez bariér vzniká s podporou Nadačního fondu Českého rozhlasu ze sbírky Světluška, společnosti ACTUM Digital a jako jeden z výstupů projektu Théseus Střediska Teiresiás Masarykovy univerzity.

Radek Pavlíček

1 komentář u „Podcast Bez bariér: Mýty o webové přístupnosti, část druhá (Epizoda 4)

  1. Zdravím všechny, zvlášť Radka, určitě by mě zajímala problematika overlay. Nechci působit jako jejich obhájce, poznal jsem jen AccessiBe a spíš než řešení přístupnosti pro zrakově postižené jsem si všímal řešení pro další postižení. I zde bych měl nějaké další nápady a kritické postřehy. Bombardují mě, abychom si zavolali, tak jsem jim napsal a uvidíme, jestli odpoví … 🙂 Četl jsem si Radkův odkaz z mé FB stránky, web proč IAAI nedoporučuje, či přímo jde proti overlay. V pořádku – něčemu jsem rozuměl, něčemu ne, s něčím, z hlediska zrakově postižených bych trochu polemizoval (nikoli nesouhlasil) – i NVDA a JAWS řeší přístupnost přes virtuální okna, tedy jakési overlay a stoprocentní v tom rozhodně nejsou, ale chápu, že to dáno především nepřístupností webů, které nejsou z toho hlediska dobře zpracovány. Overlay ale chápu i trochu: „alespoň něco, když ne úplně přístupné webové prostředí, třeba jako dočasné řešení“. Web by měl být přístupný – souhlasím. Vždyť i pro webové prohlížeče (na jádru Chrome) jsou k dispozici různá rozšříní, která nám postiženým pomáhají – nevím, jestli jsou zahrnovány pod overlay. Takže já bych si určitě rád poslechl a dověděl se k overlay něco více.

    Druhé téma, které bych navrhoval probrat a které by mě zajímalo, jak hodnotíte přístupnost stránek nebo dokonce e-shopů vytvořených v redakčních systémech, konkrétně WordPress nebo Webflow. Děkuji za zařazení a podrobnější probrání obou témat. Možná je to moc široké a zobecněné a záleží na zpracování, nevím – to bych se rád dověděl …

    Nenašel jsem na kanále YT Bez Bariér možnost vkládat Komentáře k videu, asi záměrně, mají se psát sem? Nebo je jen neumím zobrazit – jsem na YT přihlášený.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..