Ohlédnutí za INSPO 2015: na konferenci převládaly praktické ukázky přínosných řešení

V sobotu 28. března 2015 proběhl v Kongresovém centru Praha už jubilejní 15. ročník konference o technologiích pro osoby se specifickými potřebami – INSPO 2015. Nechci tu opakovat to, co už bylo napsáno jinde a co si můžete přečíst jinde – tedy kdo tam byl, o čem povídal, že se předávala Cena Nadace Vodafone Rafael, že ze Španělska přiletěl Ricardo García, že se po prvé udělovaly ceny za nejlepší prezentace v jednotlivých sekcích, že dopolední program byl streamován přes Internet, atp.

Rád bych se zastavil u několika věcí, které pro mě dělají z INSPO konferenci, na kterou se opravdu vyplatí jezdit. A to, že mohu být „přímo u toho“ a spolupodílet na její přípravě, je pro mě opravdu čest.

Atmosféra

První věc, kterou považuji na INSPO velmi unikátní, je atmosféra. I přes relativně vysoký počet účastníků (letos jich bylo 331) se na konferenci stále daří zachovat neformální, přátelskou a řekl bych až skoro rodinnou atmosféru. A to je z mého úhlu pohledu velmi dobře, protože v pohodové atmosféře vše funguje tak nějak lépe samo od sebe 🙂 Jistě v tom hraje roli fakt, že komunita kolem této konference už se za ty roky dobře zná a k novým tvářím se nechová nijak nepřátelsky.

Networking

INSPO díky tomu nabízí ideální prostor pro navazování nových kontaktů a také prostor pro setkávání s těmi stávajícími. I přesto, že já sám nemám kvůli pracovním povinnostem přímo na místě na networking mnoho času, snažím se najít aspoň pár minut na krátký rozhovor s každým, kdo si chce se mnou povídat.

Šíře záběru

Zajímají vás novinky v oblasti speciálních pomůcek pro uživatele se zrakovým postižením? Chcete vědět o aktuálních trendech ve službách pro sluchově postižené? Mobilní aplikace pro vozíčkáře? Aktuální trendy v zaměstnávání a vzdělávání osob se zdravotním postižením? Se všemi těmito tématy je možné se na konferenci INSPO setkat a během jednoho dne získat obrovské množství informací, tipů a kontaktů.

Zpřístupnění na úrovni

INSPO je jedna z konferencí, kde dává velký smysl věnovat maximální úsilí jejímu zpřístupnění, protože na ni jezdí celá řada účastníků s různými typy zdravotního postižení. Takže tlumočení do českého znakového jazyka, nasazení systému Polygraf pro vizualizaci simultánního přepisu a zrcadlení prezentací, hlasovací lístky v bodovém písmu, to vše zde padá na úrodnou půdu, má praktické využití a umožňuje účastníkům jednak získávat informace, jednak se do dění na konferenci aktivně zapojit.

Důraz na praxi

Filosofie zařazovat do programu prezentace pomůcek či služeb, které už reálně fungují, je mi osobně hodně blízká. Většina řešení, se kterými se účastníci na konferenci setkají, jsou minimálně beta verze (řada z nich už je nasazena i v ostrém provozu), takže řadu prezentovaných aplikací si mohou účastníci stáhnout a vyzkoušet přímo na místě.

Ostatně, jak už loni pravila jedna z účastnic:

Nebyly to jen prázdné plky, ale skutečně věci potřebné pro skutečné lidi. Paráda. Gratuluji.

Poděkování

Velké poděkování proto opět míří Jaroslavu Winterovi za to, že má stále chuť a elán konferenci INSPO připravovat. Těší mě, že jsem mohl být opět při tom a už teď se těším na další ročník. Tak na INSPO 2016 na shledanou 😉

Videoreportáž z konference

Videozáznamy prezentací

Fotogalerie na Flickru

Fotogalerie na Flickru - INSPO 2015, 28. března 2015

Související odkazy

Radek Pavlíček

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..