V sobotu 15. března 2014 proběhl už 14. ročník konference o technologiích pro osoby se specifickými potřebami INSPO 2014 a já velmi rád přiznávám, že na INSPO jezdím stále raději. O pořadateli, partnerech konference, rámcovém přehledu představených novinek atp. se v případě zájmu dočtete v řadě jiných článků. Já bych se chtěl zmínit o několika věcech, které na konferenci INSPO považuji za zajímavé a které jsou důvodem, proč na INSPO rád jezdím a pomáhám s jeho organizací.
Velmi mi vyhovuje její zaměření na praxi a aspoň u příspěvků, které jsem měl možnost vidět, se v jádru sdělení shoduji s hodnocením jedné z účastnic:
Nebyly to jen prázdné plky, ale skutečně věci potřebné pro skutečné lidi. Paráda. Gratuluji.
Celá řada představovaných novinek už je ve stadiu minimálně beta verze (některé z nich i v ostrém provozu), takže například aplikace pro mobilní zařízení si účastníci mohou stáhnout a vyzkoušet přímo na místě.
Důležitý je pro mě také sociální rozměr konference. Ačkoliv na networking vzhledem ke svému zapojení do příprav a organizace konference nemám tolik času, kolik bych si přál, snažím se vždy najít si aspoň pár minut na krátký rozhovor s každým, kdo si chce se mnou povídat.
Oceňuji také spíše neformální atmosféru celého setkání, která je mi mnohem bližší a v níž se celkově cítím mnohem lépe.
Za zcela unikátní pak považuji zpřístupnění obsahu přednášek pro uživatele se sluchovým či zrakovým postižením. Díky technologickému partneru konference, kterým je středisko Teiresiás Masarykovy univerzity a systému Polygraf, který byl na tomto pracovišti vyvinut, mohli účastníci se sluchovým postižením sledovat simultánní přepis přednášek ve všech jednacích sálech nejen na centrálním plátně, ale také na zapůjčených tabletech. Slabozrací uživatelé pak měli možnost prezentaci promítanou na plátno sledovat na tabletu, což pro některé z nich byla prakticky první možnost, kdy se mohli s obsahem slajdů detailněji seznámit.
Vaše aplikace se mi velmi líbí, konečně jsem byl schopný si pořádně prohlédnout prezentované slajdy.
Ve všech třech přednáškových místnostech pak také bylo zajištěno tlumočení do českého znakového jazyka.
O vzůstající kvalitě konference INSPO pak svědčí i čím dál větší zájem jak ze strany účastníků (letos se konference zúčastnilo 367 lidí), tak vystavovatelů (letos jich bylo 23). Ti ji stále více vnímají jako unikátní prostor pro výměnu zkušeností, setkávání se a získávání informací o aktuálních trendech v oblasti informačních a komunikačních technologií, které slouží jako kompenzační pomůcky pro uživatele se specifickými potřebami.
Děkuji Jaroslavu Winterovi za to, že má stále chuť a elán konferenci INSPO připravovat. Jsem rád, že jsem mohl být opět při tom a už teď se těším na další ročník.
P.S. Některá prezentovaná řešení či technologie, které byly použity pro zpřístupnění konference, představím během následujících týdnů v samostatných článcích.
Fotogalerie na Flickru
Související odkazy
- Na konferenci INSPO 2014 dominovaly mobilní aplikace
- Ústy lze rozhýbat celý byt. Díky aplikacím si zas nevidomí mohou vybrat zboží
- INSPO 2014 očima účastnice
- Konference INSPO 2014 s rekordní účastí
- Prístupne 2024: pozvánka na konferenci o digitální přístupnosti - 28. 8. 2024
- Český JAWS 2024.2405.83.4 - 14. 8. 2024
- Pozvánka na soutěž ve využívání Braillova písma na počítačích a chytrých mobilech - 28. 7. 2024