Byla zahájena registrace na konferenci INSPO 2015

V sobotu 28. března 2015 se v Kongresovém centru Praha uskuteční už 15. ročník konference INSPO, na které budou představeny nejnovější technologie usnadňující život lidem s těžkým zdravotním postižením. Na konferenci jste srdečně zváni.

INSPO 2015 - logo

A na co se můžete těšit? V sekci Přístupnost nejen webu, kterou mám na konferenci na starost, bude i letos program opravdu nabitý (a nejinak tomu bude i v dalších sekcích).

Pokud si myslíte, že kamera v mobilním telefonu je pro nevidomého uživatele zbytečná, přijďte si poslechnout prezentaci Honzy Šnyrycha s názvem K čemu je nevidomému uživateli iPhonu dobrá kamera?, který v ní představí aktuální možnosti využít kamery v telefonu nevidomým uživatelem.

Oční ovládání počítače a domácích spotřebičů odprezentují Tomáš Hrdinka a Břetislav Verner ze Spektry. Účastníci se dozví například o využití očního sledování ke komunikaci a diagnostice, ovládání počítače očima či ovládání domácnosti pomocí zpřístupněného počítače (očima, hlavou, ústy, nebo myší).

Koala Phone je nové prostředí pro dotykové telefony, vhodné pro lidi s horším zrakem a seniory. Nabízí velkou klávesnici, vzhledem připomíná klasický tlačítkový telefon. Pro jednoduché ovládání je upravený fotoaparát, prohlížeč fotek, budík a svítilna. Autoři projektu Tomáš a Josef Slavíček seznámí účastníky s výzkumem, který provedli mezi staršími lidmi, a ukáží v praxi jednotlivé funkce této aplikace.

Portál Friendly Vox (zde na POSLEPU o něm před časem vyšel článek) přijde účastníkům přestavit duchovní otec aplikace, Vladimír Jareš.

Systém 4vision pomáhá zrakově postiženým lidem identifikovat překážky, které jim stojí v cestě a naviguje je tak, aby se těmto překážkám vyhnuli. Účastníkům jej odprezentuje autor řešení, Juraj Kisztner.

S možnostmi, jaké dnes svým uživatelům nabízí Antelli – hlasová asistentka pro Android, přijde účastníky konference seznámit autor řešení, Štěpán Šonský.

Jaromír Plhák z Fakulty informatiky Masarykovy univerzity v Brně představí výsledky své disertační práce, v níže se věnoval zpřístupnění obrázků pro uživatele se zrakovým postižením formou dialogu.

No a na závěr nám přijde Marek Salaba ukázat, že „pomůcky“ pro zrakově postižené najdete i v běžné obchodní síti. Stačí se jen rozhlédnout.

Spousta zajímavých prezentací pak zazní i v paralelních odpoledních sekcích a v dopoledním jednání v plánu, předběžný program konference INSPO 2015 už je k dispozici.

Odborným partnerem konference je Středisko Teiresiás pro pomoc studentům se specifickými nároky na Masarykově univerzitě v Brně. Jeho pracovníci nabídnou účastníkům konference systém Polygraf, pomocí nějž budou moci účastníci se sluchovým postižením sledovat simultánní přepis přednášek ve všech jednacích sálech na tabletech, účastníci se zrakovým postižením jej pak mohou využít ke sledování zrcadlené promítané obrazové prezentace (slajdů). Pracovníci Střediska Teiresiás také pořídí videozáznamy všech přednášek, které budou následně k dispozici na webu.

Ve výstavní části v předsálí bude více než 20 organizací prezentovat svoje produkty a služby. Případní další zájemci o výstavní prostor (poplatek je 2000 Kč) se ještě mohou hlásit na e-mailu info@helpnet.cz.

Účast na konferenci je za symbolický poplatek 300 Kč (platí se u prezence), který zahrnuje i průběžné občerstvení a oběd a sborník na CD. Držitelé průkazu TP, ZTP nebo ZTP/P zaplatí pouze 200 Kč, pro osobní asistenty je účast zdarma.

Pokud vás některé z témat zaujalo, neváhejte a zaregistrujte se. O konferenci bývá poslední roky velký zájem, tak ať na vás zbude místo.

Související odkazy

Radek Pavlíček

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..