INSPO 2015 – informační technologie pro všechny

3D tisk biologických materiálů, elektronická asistentka komunikující s nevidomým uživatelem lidskou řečí nebo ovládání domácích spotřebičů pouhými pohyby očí pro lidi s motorickými problémy – o takových věcech bychom před dvaceti lety mohli číst snad jen ve sci-fi literatuře, dnes jsou to ale reálné technologie, které pomáhají zdravotně postiženým. S těmito možnostmi a mnoha dalšími pomůckami a službami pro zdravotně postižené jsme se mohli seznámit 28. března v pražském Kongresovém centru na 15. ročníku konference INSPO věnované informačním technologiím pro osoby se specifickými potřebami.

Když jsem byl požádán, abych si na letošní konferenci připravil povídání o některých zajímavých možnostech využití mobilů iPhone nevidomými, věděl jsem, že mě čeká dost práce s přípravou prezentace pro široké publikum, které se vždy na INSPO sejde, od laiků a běžných uživatelů až po odborníky v oboru. Na druhou stranu jsem se těšil na množství zajímavých prezentací a setkání s kolegy z oblasti pomůcek a služeb pro zrakově postižené, kterých se na INSPO schází rok od roku víc a víc. Obojí se naplnilo. A co jsem tedy na letošním INSPO viděl?

Dopolední blok společný všem účastníkům zahájila Martina Kollerová z 3Dees prezentací přínosů 3D tisku ve zdravotnictví. Využití této technologie demonstroval hokejista Roman Bernát s protézou nohy vyrobenou na míru právě za pomoci 3D tisku. V další prezentaci předvedl Vratislav Fabián z Medicton Group, jak lze pomocí analýzy očních pohybů u dětí včasně diagnostikovat dyslexii a další poruchy.

Dále následovaly celkem tři bloky věnované sdílení informací o přístupnosti různých lokalit pro tělesně postižené prostřednictvím elektronických map. Jako vnějšího pozorovatele mě napadlo, proč se tělesně postižení místo budování tří různých řešení raději nedomluví na jediné službě. Nicméně i my máme například několik nezávislých a nekoordinovaných elektronických knihoven pro zrakově postižené, takže pokud jde o efektivitu poskytovaných služeb, je asi všude co zlepšovat.

O službách a konkrétních technologických řešeních pro zrakově postižené ve Španělsku promluvil Ricardo Garcia ze španělské organizace ILUNION a v poslední dopolední prezentaci ukázala Jana Ecksteinová ze serveru Hithit, že na dobrou věc mohou neziskovky sehnat finance i pomocí malých finančních darů jednotlivců v rámci tzv. crowdfundingu.

V odpolední části se program rozdělil do tří sekcí. Nám zrakově postiženým byla asi obsahově nejbližší sekce přístupnosti. Zde byly tři příspěvky věnovány čistě mobilním technologiím – ukázky praktického využití kamery mobilu nevidomými, hlasová asistentka Antelli a mobilní prostředí pro seniory Koala. Též zde byl představen internetový portál FriendlyVox poskytující služby nevidomým a inspirativní byla také prezentace Marka Salaby, který ukázal, že mnoho menších i větších pomůcek pro zrakově postižené lze nalézt i v běžné obchodní síti.

V sekci o vzdělávání a zaměstnávání zaujal příspěvek Michala Jelínka upozorňující na to, že má-li nám veškerá tato technika sloužit, musíme v prvé řadě věnovat péči dobrému výběru vhodné pomůcky a zaškolení v práci s ní. K zamyšlení byl také povzdech Jana Březny z Kooperativy, který by v pojišťovně rád zaměstnal více zdravotně postižených, ale nedaří se mu odpovídající pracovníky sehnat. Zdá se tedy, že ne vždy je problém v zaměstnávání zdravotně postižených jen v neochotě zaměstnavatelů, ale někdy i na straně potenciálních zaměstnanců.

A překvapivě i v sekci pro sluchově postižené se našlo něco pro nás. Zdeněk Bumbálek z firmy Transkript online zde představil projekt, ve kterém nevidomí pracovníci přepisují neslyšícím klientům online v reálném čase mluvenou řeč, a pomáhají tak sluchově postiženým v komunikaci s okolím.

V souvislosti s konferencí INSPO nemůžu opomenout tradičně perfektní technické zázemí zajišťované Střediskem Teiresiás – v každém sále simultánní přepis mluveného slova, tlumočení do znakového jazyka a pro slabozraké účastníky možnost sledovat prezentace zblízka na zapůjčených tabletech.

Letošní konference INSPO mě utvrdila v názoru, že moderní technika přináší nám zrakově postiženým možnosti, které jsme nikdy dříve neměli. Z Kongresového centra jsem tedy odcházel s myšlenkou, kterou napsal do svého příspěvku jeden z účastníků literární soutěže na INSPO: „Dnešní doba je pro handicap dobrá.“

Autorem článku je Honza Šnyrych.

Související odkazy

Radek Pavlíček

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..