V uplynulých dnech byly oficiálně zveřejněny dvě aktualizace odečítacího programu JAWS. Pojďme si stručně představit, co nového uživatelům přinášejí.
Český JAWS 17.0.2619.8
Instalační soubory aktualizovaného vydání českého JAWSu verze 17.0.2619.8 lze najít na známých adresách
Aktualizované vydání jsme v GALOPu zveřejnili při příležitosti konání workshopů o výpočetní technice pro zrakově postižené uživatele, jež proběhly v sobotu 5. listopadu ve Středisku Teiresiás Masarykovy univerzity v Brně.
Předchozí české vydání verze 17 není nutné odebírat, nové vydání CS08 lze instalovat přes dřívější české verze JAWSu 17.
Vydání CS08 přináší zejména celou řadu změn, obsažených obsažených v červnovém, červencovém a srpnovém anglickém vydání (detailní popis je pro zájemce k dispozici v angličtině na stránce Enhancements and Improvements in JAWS 17), znovuzprovoznění JAWS kurzoru v prohlížeči Mozilla Firefox a opravu zdrojů Počasí a Slovník cizích slov ve funkci Prozkoumat.
Anglický JAWS 18.0.1835
Na konci října vydala americká společnost Freedom Scientific po třech betaverzích finální verzi odečítacího programu JAWS 18 (více informací v angličtině viz tisková zpráva nebo What’s New in JAWS 18 Screen Reading Software). Anglickou verzi JAWSu rozhodně nelze doporučit pro práci v českém prostředí (uživatelům doporučuji vyčkat vyčkat na českou lokalizaci), ale pro zájemce může být zajímavé zmínit, jaké novinky JAWS 18 přináší.
První velkou novinkou je zajištění kompatibility a bezproblémové spolupráce s připravovanou verzí zvětšovacího programu ZoomText 11. Jak Freedom Scientific, tak AiSquared patří pod křídla společnosti VFO Group, takže je celkem přirozená snaha naučit bývalé konkurenční produkty více spolupracovat.
Mezi nové funkce JAWSu 18 patří také možnost velmi snadné migrace uživatelského nastavení JAWSu 17, která je v systému nainstalována (pro starší verze toto bohužel není možné kvůli výrazným změnám ve struktuře souborů s nastaveními). Tato migrace bude automaticky nabídnuta po instalaci JAWSu 18 a uživatel tedy nebude muset novou verzi JAWSu nastavovat ručně.
JAWS 18 také umožní snadný import a export uživatelských nastavení. Takto bude možné přenášet kompletní nastavení JAWSu nebo například jen nastavení pro určitou konkrétní aplikaci nebo určitý dokument třeba z jednoho počítače na druhý.
Další novou funkcí je hlasová odezva myši. To v praxi znamená, že JAWS bude automaticky číst, na co myš ukazuje. Tuto funkci pravděpodobně nejvíce ocení uživatelé se zbytky zraku, kteří občas kromě klávesnice používají i myš. Díky této funkcí získají větší jistotu, na co myší ukazují. Odezvu myši bude možné konfigurovat a například nastavit její časovou prodlevu, množství hlášených informací atp.
Prioritou JAWSu 18 je také zlepšení dotykového ovládání, které souvisí s rostoucí nabídkou konvertibilních notebooků, tabletů a dalších počítačů s dotykovými displeji. Cílem vývojářů je dosažení komfortu dotykového ovládání na podobné úrovni jako u mobilních zařízení Apple s odečítačem VoiceOver.
Poslední velkou novinkou je pak podpora hlasů Vocalizer Expressive 2.2 od společnosti Nuance, které jsou uživatelům JAWSu 18 nabízeny bezplatně.