Málo známé, ale velmi užitečné funkce JAWSu – Značky pozic

Značka pozice je záložka, kterou lze jednoduše přidat na webovou stránku, do dokumentu HTML, PDF nebo aplikace Word a poté se na toto místo jednoduše vracet. To je užitečné, když se často vracíme na některé části webové stránky, důležité oddíly nebo odstavce dokumentu a dokument jako takový nenabízí v rámci svého strukturování jednoduchou možnost, jak se na dané místo přesunout. Značky pozic lze vytvořit dočasně nebo trvale a mohou být přiřazeny k textu nebo prvkům na aktuální webové stránce nebo v rámci celé webové domény. Do dokumentů HTML nebo PDF lze přidat několik značek pozic, do dokumentu aplikace Word pouze jednu.

K práci se značkami pozic slouží následující příkazy:

CTRL+SHIFT+K
vyvolá okno se seznamem značek pozic pro aktuální dokument a umožní vytvořit značku novou nebo přejmenovat či odstranit již existující značky pozic.
K
přejde na nejbližší následující značku pozice.
SHIFT+K
přejde na nejbližší předchozí značku pozice.

Jak vytvořit značku pozice

Ukažme si nyní, jak využít značky pozic ke snadnějšímu přístupu na konkrétní části webových stránek.

Značka pozice pro konkrétní stránku

Značka pozice může být vztažena buď ke konkrétní jedné stránce (například pocasi.rozhlas.cz) nebo k celé doméně (v tomto případě tedy rozhlas.cz). Pokud vytvoříme značku pozice pro celou doménu, bude fungovat nejen na stránce, kde jsme ji vytvořili, ale v rámci celé domény.

Na stránce pocasi.rozhlas.cz je kromě teplot, tlaku atd. uvedena slovní předpověď pro aktuální den. Ta ale není nijak uvozena (například nadpisem) a jedná se tedy o situaci, kdy nám na ni značka pozice umožní rychle přejít.

Abychom mohli značku pozice umístit, musíme se na dané místo nejprve přesunout.

 • V prohlížeči otevřeme stránku pocasi.rozhlas.cz.
 • Písmenem „H“ přejdeme na nadpis „Předpověď pro Českou republiku na další dny“.
 • Několikrát stiskneme šipku nahoru, dokud se nedostaneme na řádek začínající textem „Počasí (čas):“.
 • Stiskneme CTRL+SHIFT+K pro vyvolání správce značek pozic.
 • Z dosud prázdného seznamu značek pozic přejdeme tabulátorem na tlačítko „Přidat…“ a mezerníkem ho potvrďíme.
 • V nově otevřeném okně jsme v editačním poli pro název. Zapíšeme název vlastní nebo ponecháme předvyplněný, pokud nám vyhovuje.
 • Další prvky v tomto okně nás v tuto chvíli nezajímají, stiskem klávesy ENTER tedy můžeme potvrdit výchozí tlačítko „OK“.

Přidat značku pozice

Značka je vytvořena. Od této chvíle můžeme na stránce pocasi.rozhlas.cz stiskem písmene „K“ kdykoli rychle přejít k textové předpovědi počasí pro aktuální den.

Značka pozice fungující pro celou doménu

Potřebujeme-li mít vytvořenu značku pozice tak, aby fungovala na celé doméně, je postup podobný. Jen musíme zohlednit tento požadavek při nastavování.

Pokud budeme chtít na stránkách Českého rozhlasu rychle přecházet na seznam všech stanic a to bez ohledu na to, na které z podstránek se nacházíme, budeme postupovat následovně:

 • Jsme-li stále na stránce pocasi.rozhlas.cz, stiskem CTRL+F vyvoláme dialogové okno pro hledání textu.
 • Do pole „Najít text“ zapíšeme slovo „rádia“ bez uvozovek a stiskem klávesy ENTER potvrdíme výchozí tlačítko „Najít“.
 • Nyní bychom měli stát na první položce seznamu stanic. To ověříme šipkou dolů (Radiožurnál, Dvojka, Vltava…). Pokud jsme jinde, stiskem F3 opakovaně vyhledáme slovo „rádia“.
 • Pokud již stojíme na správném odkazu „Rádia“, stiskem CTRL+SHIFT+K vyvoláme správce značek pozic.
 • Stiskem tabulátoru přejdeme na tlačítko „přidat…“ a mezerníkem ho potvrdíme.
 • V otevřeném okně stojíme v editačním poli pro název, kam zapíšeme například „Seznam stanic“.
 • Stiskem klávesy tabulátor přejdeme na zaškrtávací pole „Definovat pro všechny stránky z této domény“ a mezerníkem ho zaškrtneme.
 • Dalším stiskem tabulátoru přecházíme na zaškrtávací pole „Přiřadit k textu“. V naší situaci značku pozice k textu přiřazovat nemusíme. Hodí se spíše v delších textech.
 • Tabulátorem přejdeme na tlačítko OK a mezerníkem ho potvrdíme.

Nyní můžeme rychle přecházet na seznam stanic Českého rozhlasu stiskem písmene „K“ a to na jakékoli z podstránek domény rozhlas.cz.

Správce značek pozic nabízí nejen možnost vytváření nových, ale také jejich správu. Značky tak můžeme příslušnými tlačítky odstraňovat či přejmenovat. Vhodný je i pro rychlý přesun na zvolenou značku v situaci, kdy máme pro danou stránku značek pozic vytvořeno větší množství.

Vybrat značku pozice

Přechod na značku

K přechodu na značku můžeme kromě písmene „K“ využít i jejich seznam vyvolaný stiskem CTRL+SHIFT+K. V seznamu si šipkami nahoru/dolů nebo stiskem počátečního písmene názvu vybereme požadovanou značku a stiskem klávesy ENTER potvrdíme výchozí tlačítko „Přejít na“. Tím dojde k přesunu kurzoru na pozici zvolené značky.

Další informace

Další informace o používání značek pozic lze najít v Nápovědě JAWSu – téma Značky pozic.

Autorem článku je Michal Jelínek.

Radek Pavlíček

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..