INSPO 2019,5: malé ohlédnutí za předchozími ročníky a pozvání na ten letošní

Za běžných okolností by přesně v čas vydání tohoto příspěvku začínali do Kongresového centra přicházet první z více než 500 návštěvníků, kteří projevili zájem o jubilejní 20. ročník konference INSPO o informačních a komunikačních technologiích pro osoby se specifickými potřebami.

Osud (či spíše koronavirus) tomu ale chtěl jinak. Kvůli nouzovému stavu a zákazu pořádání veřejných akcí se INSPO 2020 v původně plánovaném termínu bohužel nemůže uskutečnit 🙁

Díky operativní domluvě, pohotovému reagování na neustále se měnící situaci, vstřícnosti členů nejužšího organizačního týmu, generálního partnera Nadace Vodafone Česká republika i pracovníků Kongresového centra Praha se nám ale společným úsilím podařilo přesunout termín konání INSPO 2020 na pondělí 12. října.

Přízeň nám zachovali i účastníci a zatím registrujeme minimální počet stornování vstupenek. Děkujeme za zájem i za důvěru.

Ale protože do října je ještě daleko, napadlo mě udělat si dnes INSPO alespoň virtuální a nanečisto.

V čem je INSPO z mého pohledu unikátní?

Možná se ptáte, proč byste se měli o INSPO vůbec zajímat.

Za více než dvacet let, co se věnuji přístupnosti a asistivním technologiím pro zrakově postižené, jsem přednášel (či navštívil) bezpočet seminářů, workshopů a konferencí – včetně takových akcí, jako CSUN v San Diegu nebo M-Enabling Summit ve Washingtonu. A INSPO mezi nimi stále má výsadní postavení. Proč?

  • Zaměření na praxi: kdo mě zná, ví, že místo teoretizování a dlouhých řečí „o ničem“ preferuji progmatičnost a praktičnost – věci musí dobře fungovat. A tyto – podle mě klíčové vlastnosti – se nám daří promítat i na INSPO. Do programu konference už řadu let přijímáme jen přednášky, představující již hotová a funkční řešení, která mohou uživatelé začít používat. O tom, že se nám to daří, svědčí například hodnocení, které nám napsala do hodnocení jedna z účastnic: „Nebyly to jen prázdné plky, ale skutečně věci potřebné pro skutečné lidi. Paráda. Gratuluji.“
  • Přátelská atmosféra: na INSPO se vždycky rád vracím, protože se tam dobře cítím a na účastnících, přednášejících, vystavovatelích i všech ostatních je vidět, že tam jezdí rádi.
  • Přístupnost: INSPO je bez nadsázky jedna z nejpřístupnějších konferencí, jaké existují. Přepis mluveného slova do textu, simultánní tlumočení do českého znakového jazyka, zrcadlení prezentací na příruční displeje, interiérový navigační systém pro zrakově postižené účastníky… – to jsou všechno věci, které standardně nabízíme, a díky kterým se může konference účastnit i početná skupina zájemců z řad osob se zdravotním postižením. Mírou přístupnosti se může INSPO směle rovnat i akcím, hospodařícím s řádově vyššími rozpočty.
  • Skvělý organizační tým: s Jaroslavem, Irenou, Martinem, Honzou, Tomášem a dalšími se mi výborně spolupracuje, protože se shodujeme v tom, jak by mělo INSPO vypadat, a sedli jsme si i v rovině osobní, takže veškerá jednání i spolupráce probíhají ve velmi pohodové atmosféře.
  • Vše na jednom místě: Pokud se na INSPO vydáte, budete mít příležitost zhlédnout více než dvě desítky přednášek, prohlédnout si stánky několika desítek vystavovatelů a potkat se a navázat kontakty mezi více než pěti sty účastníky.

Ohlédnutí za minulými ročníky

Konference INSPO jsem se (pokud jsem dobře počítal) z jejích dosavadních 19 ročníků zúčastnil 16. Zpočátku jako řadový účastník, od roku 2011 se pak podílím i na její organizaci. Na starost mám především sekci Přístupnost nejen webu a vyhledávání a oslovování zahraničních řečníků a jejich motivování k osobní účasti 🙂

Své postřehy a dojmy z účasti na INSPO jsem se – zpočátku sporadicky, od roku 2014 pravidelně – snažil přetavit do podoby článku, doplněného o fotografie a videa z daného ročníku.

Pokud máte zájem, můžete se za některými ročníky INSPO ohlédnout společně se mnou 🙂

Videozáznamy z INSPO 2019 na YouTube

Další videozáznamy (nabízíme je od roku 2013) lze najít na YouTube kanálu konference INSPO.

Fotografie z INSPO 2019 na Flickru

INSPO 2019, 30. 3. 2019

Další fotogalerie jsou k dispozici na adrese www.flickr.com/photos/radlicek/collections/72157667637790999/.

Textové příspěvky

S obsahem jednotlivých přednášek se také můžete seznámit v textové podobě. Na webu inspo.cz si vyberte ročník, který vás zajímá, a pak pokračujte na Program konference, případně na odkaz Textové příspěvky. Textové příspěvky nabízíme online od roku 2010.

Pozvání na INSPO 2020

Jak už jsem zmiňoval, letošní ročník se nám podařilo přesunout na podzimní termín. Zájemci se tak stále mohou přihlásit prostřednictvím registračního formuláře na adrese www.inspo.cz/registrace. Program konference INSPO 2020 je k dispozici na adrese www.inspo.cz/inspo-2020.

Poděkování

Na úplný závěr upřímně děkuji všem, kdo mají zásluhu na tom, že INSPO těch 20 let bez přestávky funguje a dostalo se do skvělé podoby, ve které se dnes nachází – účastníkům, přednášejícím, vystavovatelům, tlumočníkům, přepisovatelům, dobrovolníkům, partnerům akce, kolegům z realizačnímu týmu a především Jaroslavu Winterovi, zakladateli a duchovnímu otci celé akce.

TIP: Přečtete si životní příběh jubilejní 60. osobnosti Jsem jedno ucho!, Jaroslava Wintera. Skvělého novináře, který měl dnes v Kongresovém centru pořádat 20. konferenci INSPO: Jaroslav: Ztrátu sluchu jsem si způsobil asi sám. Hlasitou muzikou

Těším se v pondělí 12. října 2020 na setkání v Kongresovém centru Praha na jubilejním 20. ročníku. A než se tam potkáme, mrkněte zatím na videa, prohlédněte fotky, nebo si přečtěte některý z textových příspěvků 🙂


Generálním partnerem konference INSPO je již sedmým rokem Nadace Vodafone, která dlouhodobě podporuje využívání technologií pro lidi se speciálními potřebami. Partnery jubilejního 20. ročníku INSPO jsou Autocont, ČSOB, Microsoft, Mc Donald’s, Skupina ČEZ, Teiresiás a Vojenská zdravotní pojišťovna, mediálními partnery ČTK Protext, portál Helpnet a Inspirante.cz. Projekt je realizován za pomoci Nadačního fondu Českého rozhlasu ze sbírky Světluška. Konferenci pořádá BMI sdružení, z.s., s pomocí spolku Křižovatka.cz.

Záštitu konferenci poskytli ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, Ministerstvo práce a sociálních věcí a primátor hl. m. Prahy Zdeněk Hřib.

INSPO

Radek Pavlíček

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..