FriendlyVox – práce sluchem, nikoliv zrakem

Časté koukání do monitorů PC může způsobit bolest hlavy a očí. Brněnská společnost Turboconsult s.r.o. zná řešení v podobě internetového portálu FriendlyVox. Při jeho používání totiž zrak nehraje žádnou roli. Jak je to možné?

Naslouchejte a pracujte

FriendlyVox - logoInternetový portál FriendlyVox byl navržen tak, aby na něj bylo možné přistupovat odkudkoli a kdykoli. Od samého počátku nabízí elegantní možnost, zaručující komfortní práci bez zraku. Hned po otevření příslušné internetové adresy na vás začne hovořit hlasový výstup, na základě kterého se ve FriendlyVoxu zvládnete orientovat. Stačí tedy bedlivě poslouchat a pracovat.

K ovládání jednotlivých funkcí portálu si vystačíte s klávesnicí, myš zde prakticky nezužitkujete. A co je nejdůležitější? Vaše oči si mohou odpočinout.

Bez Google účtu se daleko nedostanete

FriendlyVox je v podstatě doplněk do webového prohlížeče Google Chrome. To v praxi znamená, že například v prohlížečích Internet Explorer či Mozilla Firefox nelze s tímto portálem pracovat. A rozhodně neprohloupíte, když budete mít i Google účet. Jeho prostřednictvím se lze do FriendlyVoxu registrovat a následně získát přístup ke všem dostupným funkcím včetně těch, které pracují se zdroji Google jako například kontakty či poznámky.

Podstatné záležitosti na jednom místě

Portál se neustále vyvíjí, takže není možné říci, jaké možnosti nabídne za pár měsíců. Nyní však lze jeho prostřednictvím číst zprávy či noviny, poslouchat rádia, ovládat Wikipedii, sledovat televizní program, počasí, vyhledávat v jízdních řádech, pracovat s YouTube, spravovat kontakty, poznámek, využívat Google překladač, e-mail atp. A to vše zcela bez zrakové kontroly. Jednoduše, efektivně a pohodlně.

Nevidomí lidé zde mají přednost

Podle výše sepsaných informací se dá snadno usoudit, pro koho je tento portál nejspíše určen. Ano, tato služba se především hodí nevidomým lidem. Ale kdo tvrdí, že má být využitelná pouze touhle skupinou osob? FriendlyVox je sice z větší části používán nevidomými lidmi, ale rozhodně uvítá i vidící zájemce. Každý, kdo musí koukat do monitoru, jistě ocení, když může své oči nechat chvíli odpočívat. A tento portál vám to umožní. Zaručí snadný přístup k důležitým informacím pouze pomocí sluchu, nikoli zraku. Byl by hřích to alespoň nevyzkoušet. Nemyslíte?

Odečítače obrazovek mají jiný přístup

Další otázka, která se vyloženě nabízí, souvisí s odečítači obrazovek. Jedná se o specializované programy, umožňující zrakově handicapovaným lidem práci s PC, ale i jinými moderními technologiemi dnešní doby. K čemu tedy FriendlyVox, když určité dovednosti zvládají odečítače?

Odpověď zní, že odečítače sice pokrývají (zpřístupňují) v podstatě všechny funkce počítače, ale u funkcí, které FriendlyVox zařadil do své nabídky, je dokáže snadno trumfnout. Proč?

Je pravdou, že pomocí kvalitního odečítače lze provádět i funkce, které nabízí FriendlyVox. V některých konkrétních případech se však jedná o tak náročné úkony, že je mnohem jednodušší vyřešit je přes tento specializovaný portál.

Na vině bývá nedoladěná přístupnost řady online služeb, internetových bankovnictví, případně webových stránek. Odečítače obrazovek si s nimi sice nějak dovedou poradit, ale občas se jedná o velice náročný a zdlouhavý proces. Jde především o orientaci bez zrakové kontroly, bez dostatečné znalosti kontextu, ovládání přístupných funkcí a vyčítání těch správných informací. Online služby a internetové stránky obsahují v mnoha případech velké množství prvků, které jsou pro zrakově handicapovaného člověka matoucí a odečítače obrazovky s jejich zpřístupněním v některých případech spíše zápolí, navíc mnohdy neúspěšně. Pak už zbývá pouze spolehnout se na pomoc vidící osoby nebo najít jinou službu či web, který je na tom s přístupností lépe a kde tedy bude i odečítač obrazovky fungovat lépe.

Vývojáři FriendlyVoxu tato úskalí znají a užitečné služby implementují do svého vlastního zjednodušeného rozhraní, ve kterém s přístupností není žádný problém.

Příkladem může být třeba Wikipedie. Když se na ní orientujete s odečítačem obrazovky, trvá dost dlouho, než pochopíte, jak je tato webová stránka uspořádána a v jakých částech naleznete potřebné informace. Při zobrazení Wikipedie ve FriendlyVoxu její rozhraní pochopíte snadno a požadované informace dokážete zjistit během pár okamžiků.

Samozřejmě nelze očekávat, že FriendlyVox nahradí beze zbytku každému nevidomému uživateli jeho odečítač obrazovky a je dobré připomenout, že koncepce FriendlyVoxu a klasických odečítačů obrazovky je rozdílná. Cílem FriendlyVoxu je nabídnout uživatelům jednodušší přístup k některým službám a zdrojům informací. Nečiní si tedy ambice konkurovat komplexním řešením, jakým je například JAWS a nepředpokládá se, že by někdo FriendlyVox používal jako jeho náhradu při výkonu povolání či studiu na vysoké škole.

Vše je a nadále bude zdarma

Využívání portálu FriendlyVox není zpoplatněno a výrobce garantuje, že ke zpoplatnění nepřistoupí ani v budoucnu. Všechny funkce portálu jsou tak uživatelům poskytovány zcela zdarma.

Osobní zkušenost prozradí nejvíce

Neostýchejte se. Nainstalujte si Google Chrome, otevřete si weobvou stránku www.friendlyvox.com a ovládání portálu si sami vyzkoušejte. Je to nejlepší způsob, jak si o všem udělat vlastní představu. Uvidíte, že si FriendlyVox nakonec zamilujete a stane se vaším oblíbeným internetovým portálem.

S jednotlivými funkcemi FriendlyVoxu se budete moci detailněji seznámit v sérii článků, které na POSLEPU na toto téma připravujeme.

Autorem článku je Karel Giebisch, korektury a dílčí doplnění Radek Pavlíček.

Radek Pavlíček

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..