Jaké byly workshopy o ICT pro zrakově postižené ve středisku Teiresiás?

Velmi vydařené – byl o ně ještě větší zájem než posledně, byli jsme schopni nabídnout sedm témat místo pěti a dle ohlasů účastníci odcházeli maximálně spokojeni. Děkujeme!

V sobotu 14. listopadu 2015 se v brněnském středisku Teiresiás uskutečnil už druhý běh workshopů, věnovaných tématice speciálních informačních a komunikačních technologií pro uživatele s těžkým postižením zraku. Během dne proběhlo 26 workshopů, na kterých se prostřídaly čtyři desítky účastníků. Témata workshopů byla následující:

  • Haptické Mapy.cz – Petr Červenka, Radek Seifert
  • Co je nového ve FriendlyVoxu – Roman Kabelka, Robert Štěrba
  • Odečítač ShinePlus pro Android v praxi – Matěj Plch
  • Blind Shell, snadné ovládání dotykových telefonů se systémem Android – Vít Obrusník
  • Jak na Google Docs s odečítačem obrazovky JAWS – Michal Jelínek
  • Ovládání iPhone pomocí externích klávesnic – Jan Šnyrych
  • Mobilní aplikace pro Android z dílny firmy ACE Design – Libor Doušek, Marek Susčík

Účastníci workshopu Haptické Mapy.cz se dozvěděli základní informace o službě (například jak mapy získat a kde si je nechat vytisknout). Na tištěných mapách se seznámili se způsobem zobrazení jednotlivých prvků mapy (grafické prvky mapového klíče, popisy ulic, identifikátory listů) a vyzkoušeli si práci s více mapovými listy.

Workshop Co je nového ve FriendlyVoxu byl zaměřen na představení nových funkcí tohoto portálu a na seznámení účastníků s plány stran dalšího vývoje tohoto portálu.

ShinePlus je novinkou na poli screen readerů pro operační systém Google Android a kromě odečítání disponuje i funkcemi pro zvětšování textu. Oproti konkurenčnímu TalkBacku je zastoupeno i mnoho dalších vylepšení, která se snaží uživatelům práci se zařízením ještě více usnadnit. Cílem workshopu Odečítač ShinePlus pro Android v praxi bylo seznámit účastníky se základy ovládání odečítače, jeho bezproblémovou instalací a konfigurací. Čas zbyl ale i na práci s textem nebo prohlížení webu.

BlindShell je dotykový telefon pro nevidomé a slabozraké běžící pod systémem Android. Je vhodný i pro uživatele, kteří nemají žádné zkušenosti s dotykovými displeji. K jeho ovládání stačí 5 velice jednoduchých gest. Krátký a dlouhý dotyk jedním prstem, krátký a dlouhý dotyk dvěma prsty a přiťukávání druhým prstem, zatímco první prst je na displeji. Workshop byl zaměřen na základní představení funkcí tohoto zpřístupňujícího řešení pro Android.

Trendy v současné době velí přesouvat do online sféry služby a aplikace, o kterých bychom si před pár lety ani nepomysleli, že mohou mít jinou než offline variantu. Ukládání dat, přehrávání multimédií, komunikace… Vše je dnes k dispozici jen za pomoci webového prohlížeče bez potřeby další aplikace. Nabídka možností není ochuzena ani o online kancelářské balíky. Google je tvůrcem jednoho z nich a asi v tuto chvíli jediný, kdo v takové míře řeší přístupnost pro odečítače obrazovky. Cílem worskhopu Jak na Google Docs s odečítačem obrazovky JAWS bylo seznámit účastníky s tím, jak lze vytvářet a upravovat dokumenty v Google Docs pomocí odečítače obrazovky JAWS.

Na workshopu Ovládání dotykových zařízení Apple bez dotýkání aneb jak efektivně pracovat s ozvučeným iPhonem či iPadem pomocí externí klávesnice se účastníci prakticky seznámili s tím, jak se pomocí externí klávesnice pohybovat v systému, ovládat odečítač VoiceOver, pracovat s textem. Naučili se také užitečné klávesové zkratky některých populárních aplikací a dozvěděli se o novinkách, které při práci s klávesnicí přináší nový systém iOS 9.

Na workshopu Aplikace pro Android firmy ACE Design pak byly představeny tři aplikace: Talkman (čtečka textových dokumentů a přehrávač zvukových souborů), Prozaik pro jednoduchý přístup do Knihovny digitálních dokumentů a DotWalker – cestovní průvodce pro nevidomé a slabozraké.

Děkujeme lektorům za čas, věnovaný přípravě i vedení workshopů.

Celá akce byla ze strany účastníků i lektorů opět velmi pozitivně hodnocena. Těší nás, že zájem o workshopy je nejen z řad koncových uživatelů, ale že nabízená témata jsou zajímavá i pro odbornou veřejnost a že jsme opět mohli přivítat lektory z TyfloCenter, Dědiny či pracovníky vysokoškolských středisek pro podporu studentů se specifickými potřebami.

Těší nás také rostoucí zájem o účast na této akci jak ze strany účastníků, tak přednášejících a jsme rádi, že jejím pořádáním můžeme uspokojit poptávku po těchto prakticky zaměřených setkáních.

Zpětná vazba účastníků

Chtěl bych Vám ještě jednou upřímně poděkovat za zorganizování sobotních workshopů. Muselo to dát hodně práce a času, za což vám patří samozřejmě velký dík.
Byl jsem spokojen se všemi workshopy, kterých jsem se zúčastnil. Například vzhledem k tomu, že používám Jaws, byl užitečný workshop o Google dokumentech, na něž jsem dříve narazil, ale zůstal téměř bezradný.

Radim

Děkuji moc za možnost účastnit se sobotních workshopů. Jednotlivá témata pro mě byla velice zajímavá a přínosná. I přesto, že s Applem pracuji řadu let, byl jsem vždy zvyklý na používání dotykových displejů a propojit klávesnici mě nikdy nenapadlo. Díky Honzovi jsem si udělal jasno, jak se dají iOS zařízení ovládat i tímto způsobem a to mi jistě pomůže při mé práci.

Ohledně Friendlyvoxu jsem byl vždy skeptický. Tím, že jsem se zúčastnil workshopu na tohle téma, přesvědčil jsem se o opaku a nyní musím říci, že se jedná o velice dobře promyšlený projekt, kterému fandím v dalším rozvoji a přeji jeho vývojářům, aby se ještě více uchytil. Vždyť takový parádní pomocník, který zpřístupňuje určité funkce bez nutnosti odečítače, je prostě něco senzačního, co si zaslouží vyzdvihnutí na vysokou příčku žebříku, protože tohle nám zde chybělo.

Již nyní se těším na další běh workshopů v květnu.

Karel

Workshopy byly zajímavé. Díky sponzorům získám hmatovou rozšířenou mapu centra města, na to se fakt docela těším.

Jana

Bylo to fajn, děkuju za příjemně strávenou sobotu, Radku.

Václav

I já se přidávám s pochvalou. Jen workshop typu JAWS by si asi zasloužil větší časovou dotaci. Ale jinak super práce, Radku!

Honza

I my se připojujeme ke chvále workshopů, ze kterých jsme se snažili přinést maximum i pro naše klienty do Plzně. Děkujeme pořadatelům, lektorům i sponzorům akce a těšíme se na další běh workshopů ve středisku Teiresiás. Tyto jsou pro nás důležitým zdrojem informací v oblasti ICT pro zrakově postižené.

Lenka a Jaromír

Mockrát děkujeme za možnost účastnit se workshopů ve středisku Teiresiás. Dozvěděli jsme se hodně nových informací hlavně o ovládání mobilních telefonů a tabletů se systémy iOS i Android. Jsem zase o něco blíž k rozhodnutí, jestli si v budoucnu také zakoupit mobilní telefon s dotykovým ovládáním. Ondru zase hodně zaujal Blindshell a podařilo se mu navázat podnětnou spolupráci s panem Obrusníkem.

Workshopy měly z odborného i organizačního hlediska opravdu vysokou úroveň a v sobotu 14. května příštího roku si rozhodně nenecháme ujít příležitost zúčastnit se dalšího běhu, který se, jak doufáme, uskuteční.

Petra a Ondra

Bylo nám potěšením zúčastnit se a snad i trochu pomoci na workshopu, který pořádali pánové z Teiresiás v Brně. Ti, kdo se dostavili, mohou potvrdit, že organizace byla perfektní, jednotlivé workshopy velmi poučné a účastníci bystří a vnímaví. Jmenovitě je třeba vyzdvihnout činnost Radka Pavlíčka a Josefa Konečného, kteří byli hlavními postavami a bez nichž by se workshopy pravděpodobně nemohly uskutečnit.

Za FriendlyVox můžeme říci, že jsme vděční za možnost setkat se s uživateli a lépe je poznat.

Ještě jednou děkujeme a bylo nám ctí.

tým FriendlyVox

Jedna z nejlepších akcí v poslední době. Pořadatelé zaslouží velkou pochvalu a dík.

Lukáš

Poděkování za podporu

Naši akci podpořily firmy

Děkujeme.

Poděkování patří také dobrovolníkům (Aničce, Martinovi a Jiříkovi) za poskytnutí nezbytného servisu účastníkům v průběhu celé akce a kolegům z Oddělení speciální informatiky střediska Teiresiás za pomoc s přípravou technického zázemí pro workshopy.

A kdo by se chtěl zúčastnit příště, tak ať už si teď zarezervuje termín 14. května 2016 (opět sobota). Těšíme se na setkání 🙂

Radek Pavlíček a Pepa Konečný

Fotografie na Flickru

Workshopy ve středisku Teiresiás o speciální ICT pro uživatele se zrakovým postižením, 14. 11. 2015

Radek Pavlíček

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..