Letos zvolili organizátoři festivalu Open House Praha kvůli pandemii koronaviru letní termín a zvou všechny milovníky architektury na jeho sedmý ročník, který se uskuteční od 2. do 8. srpna 2021. O víkendu 7. a 8. srpna se otevře zdarma 80 běžně nepřístupných budov a prostorů a festivalový týden přinese řadu doprovodných akcí.
Mottem festivalu je „Architektura pro všechny”, program je totiž určen pro širokou veřejnost a ani letos nebudou chybět prohlídky pro osoby se zrakovým postižením. které se uskuteční v osmi festivalových objektech. K prohlídkám budou připraveny haptické urbanistické plány a půdorysy budov a jejich okolí, 3D modely některých z budov a popisy tras ke všem zpřístupněným objektům. „Nově jsme do příprav těchto speciálních prohlídek zapojili studentky a studenty Fakulty umění a architektury Technické univerzity v Liberci (FUA TUL), kteří v rámci svých školních projektů vymodelují a vytisknou 3D modely vybraných budov. Jejich práce tak bude mít další využití,” říká Andrea Šenkyříková, ředitelka festivalu. „Pro naše studenty je to skvělá zkušenost, kdy se učí nejen počítačovému modelování, ale i přemýšlení o důležitosti tvořit inkluzivní architektonické a městské prostředí bez zbytečných bariér. Máme radost z toho, že výstupy semestrálních prací najdou praktické využití a pomohou pochopit nejvýznamnější díla pražské architektury také lidem se zrakovým postižením,“ upřesňuje Osamu Okamura, děkan FUA TUL.
Dobrovolníci Open House Praha absolvují před festivalem také speciální školení, které odborně zajistí Světluška, projekt Nadačního fondu Českého rozhlasu. „Prohlídka, která upozorňuje na krásy místa bez jejich popisu, je jen polovičním zážitkem. Jen proškolený dobrovolník, který si umí obout boty návštěvníka se zrakovým postižením, může zážitek učinit plnohodnotným. A proto nás spolupráce s dobrovolníky Open House Praha moc baví,“ vysvětluje Gabriela Drastichová, ředitelka Nadačního fondu Českého rozhlasu.
Ke dvěma festivalovým objektům – domu Radost a Vodnímu dílu Štvanice – budou k dispozici haptické plány, na jejichž tvorbě se podílí Středisko Teiresiás Masarykovy univerzity (Středisko pro pomoc studentům se specifickými nároky) v rámci projektu IEDA, zaměřeného na zpřístupňování neformálního vzdělávání lidem s postižením. „Hmatové plánky slouží především k tomu, aby si nevidomý návštěvník udělal správnou představu o prostorovém řešení příslušné stavby. V případě elektrárny Štvanice to je dokonce svislý řez, který je pro pochopení funkčnosti důležitější, než půdorys. Plánky jsou připraveny v soutisku reliéfní kresby, s popiskem v Braillově písmu a vizuální kresbou, a dobře tak poslouží jak nevidomému, tak i jeho vidícímu průvodci v orientaci při prohlídce,“ upřesňuje Petr Červenka, specialista pro tvorbu hmatových map a hmatového orientačního značení ze Střediska Teiresiás.
Dalšími partnery programů pro osoby s hendikepem jsou Mapy.cz a dům Radost.
Vstup do všech budov je zdarma bez nutnosti předchozí registrace a je možný pro návštěvníky v doprovodu vodicích či asistenčních psů. Více informací na www.openhousepraha.cz/festival-2021/bez-barier/.
Prohlídkové okruhy
V sobotu 7. 8. v 10.00 hodin mohou zájemci zavítat do Vzletu – kulturního paláce Prahy ve Vršovicích. Tato festivalová novinka slaví právě letos 100 let od svého vzniku. Bývalý prvorepublikový sokolský biograf ve stylu art deco později prostor využíval sklad Filmového archivu a dnes, po dlouhých letech chátrání, místo znovu ožívá kulturou, například díky Kinu Pilotů, nezávislému Divadlu Vosto5 a baroknímu orchestru Collegium 1704. Návštěvníci si budou mít možnost projít čerstvě zrekonstruované prostory včetně zákulisí. Ve 12.00 hodin se pak uskuteční prohlídka v Domě zemědělské osvěty, jehož autorem je architekt Josef Gočár. Na stavbě je patrná inspirace tehdejší holandskou a německou architekturou a dům je příkladem Gočárova postkubistického neoklasicistního stylu. Na sochařské výzdobě s příznačnými motivy chmele a vinné révy či obilných klasů se podílel přední kubistický sochař Otto Gutfreund. V interiéru budovy zůstala zachována řada původních prvků. Ve 13.00 hodin je plánovaná prohlídka přilehlého domu České zemské hasičské jednoty, impozantní funkcionalistické budovy. Návštěvníkům se během prohlídky zpřístupní střecha, divadelní sál či pivovar. Sobotní program pak završí v 16.00 hodin prohlídka Všeobecného penzijního ústavu – domu Radost. Tato monumentální funkcionalistická stavba patří k nejvýznamnějším prvorepublikovým realizacím, které se dočkaly světového uznání. Návštěvníkům se zde zpřístupní například místnosti s původním vybavením a výtahem se mohou nechat vyvézt až na střechu.
Nedělní festivalový program započne v 10.00 hodin, kdy nabídne speciální prohlídku pro osoby se zrakovým postižením v paláci ARA – sídle coworkingu HubHub. Tento funkcionalistický palác na rohu Perlové ulice z 30. let 20. století (bývalý obchodní dům Perla) byl postaven stejnou technologií jako newyorské mrakodrapy a díky svému ocelovému skeletu přežil i dva požáry. Ve 12.00 hodin se zpřístupní Štencův dům – sídlo byznys klubu Opero. Tato budova byla postavena počátkem 20. století podle návrhu architekta Otakara Novotného, žáka Jana Kotěry, ve stylu geometrické secese. Dům plnil obytnou a průmyslovou funkci. V budově se nacházely jak byty nakladatele a jeho rodiny, pracovna a fotoateliér, tak grafický závod a reprezentativní prostory Štencova nakladatelství. Modernisticky pojaté průčelí z režného zdiva je inspirováno holandským stylem a parter je zvýrazněn obklady z glazovaných bílých cihel v kombinaci s drobnou mozaikou, jejíž vzor přechází na přilehlý chodník. Dnešní zrekonstruované prostory domu slouží jako coworkingové centrum Opero. Další speciální prohlídku nabídne v 15.00 hodin Vodní dílo Štvanice, jedna z prvních průmyslových elektráren na Vltavě a také jedna z prvních betonových staveb v Praze. Výrazná industriální budova secesního vzhledu s kopulovitou věží byla inspirována francouzskou zámeckou architekturou. Po nedávno dokončené modernizaci mohou návštěvníci festivalu vstoupit do útrob této stavby. Festivalový program pro zrakově postižené návštěvníky se zakončí v Národním zemědělském muzeu v 17.00 hodin. Tato funkcionalistická stavba u Letenské pláně zažila obsazení wehrmachtem, znárodnění i necitlivé úpravy. Při zdařilé rekonstrukci, dokončené v roce 2017, se však budově podařilo navrátit prvorepublikový lesk. Prohlídky zavedou návštěvníky do vybraných interiérů budovy, ale také do krytu civilní ochrany v jejím podzemí.
Open House Praha je součástí mezinárodní sítě festivalů Open House Worldwide, které se konají ve více než 45 městech po celém světě. Díky zapojení stovek dobrovolníků, kteří pomáhají s otevíráním budov, je Open House Praha nejen kulturním svátkem města, ale také jedinečnou akcí s komunitním a sociálním přesahem. Nábor dobrovolníků pro letošní ročník byl již zahájen. Zájemci se mohou hlásit na stránce Staňte se dobrovolníkem.
Více informací k prohlídkám pro zrakově či sluchově postižené návštěvníky je k dispozici na www.openhousepraha.cz/festival-2021/bez-barier/.
- Prístupne 2024: pozvánka na konferenci o digitální přístupnosti - 28. 8. 2024
- Český JAWS 2024.2405.83.4 - 14. 8. 2024
- Pozvánka na soutěž ve využívání Braillova písma na počítačích a chytrých mobilech - 28. 7. 2024