Jarní Agora 2023: Jak ji viděli účastníci

O víkendu 13. a 14. května 2023 se ve Středisku Teiresiás Masarykovy univerzity v Brně uskutečnil už 17. běh Agory – unikátní vzdělávací akce, zaměřené na tématiku využití informačních a komunikačních technologií uživateli se zrakovým postižením.

Jarní Agora 2023 byla závěrečnou konferencí projektu Inkluzivní vzdělávání: zajištění účasti osob se zdravotním postižením na neformálním vzdělávání dospělých (IEDA) v České republice.

V plenární sekci zaznělo sedm příspěvků – účastníci se mohli těšit na premiérové představení grafického taktilního displeje Dot Pad či čtecí pomůcky OrCam Read, zajímavých aplikací pro mobilní telefony včetně aplikačního setu Corvus, který v letošním roce slaví 10 let.

Na výstavě se pak mohli detailněji seznámit s nabídku produktů a služeb osmi vystavovatelů.

Workshopy, které stále tvoří stěžejní programovou náplň Agory, opět pokryly širokou škálu témat od mobilních telefonů, vybraných aplikací pro optické zpracování obrazu, využití bankovní identity a datových schránek, až po chytré příslušenství k iPhone.

Zpětné vazbě účastníků jsem se již tradičně rozhodl věnovat samostatný příspěvek. Přeji pěkné počtení 🙂

Zpětná vazba

Světluška – Nadační fond Českého rozhlasu

Anna

Veľmi pekne ďakujeme za všetko, celý víkend považujeme za skvelý, naplno využitý a veríme, že boli spokojní aj účastníci.

Pavlína

Děkuji moc za další našlapaný a povedený ročník Konference Agora a za možnost opět si zatlumočit a zároveň si vyzkoušet i vedení workshopů. Ráda jsem se s vámi opět potkala a už teď se těším na další setkání 😍

Karel

Pamatuji Agoru, kdy ještě nebyla Agorou – tedy od dob jejího vzniku. Jde o konferenci, kde se pokaždé přiučím něčemu novému, objevím zajímavé vychytávky a sám mohu předávat znalosti ostatním prostřednictvím přednášek v plenární sekci, ale také na workshopech.

Těšil jsem se na sedmnáctý běh této akce a rozhodně mě nezklamal. Prostředí, kde je Agora pořádána nemůže být vybráno lépe, je pro tyto konference vyloženě stvořené. Opět bylo co objevovat, co zkoumat, čemu se učit. I když konference běží několik let, účastníci, lektoři, ani organizátoři neochabují. Skvělá organizace, výpomoc dobrovolníků, vynikající prezentace, popovídání s vystavovateli a propracované workshopy. Chválím za vše a jen tak dál. Karlovy dojmy z jarní Agory 2023

Lukáš

Já vím, že se trapně opakuju každý rok, ale čím víc sbírám zkušeností, tím víc musím opravdu obdivovat, jak hladce a navenek zdánlivě s prstem v nose dokážete každý rok zorganizovat takhle velkou akci pro tolik lidí, z nichž každý má jiné znalosti, zkušenosti, schopnosti, a s takhle nadupaným programem!

Všechny fyzické akce se po covidu potýkají s nižší účastí a zájmem, než na co byly zvyklé předtím, a letos se vám i přesto zase podařilo zajistit skvělé, zajímavé, nové přednášející ze zahraničí i domácí, ale neokoukaná témata (Dot Corp., Přestupuj), ale i stálice, které už na Agoře v podstatě ani nemůžou chybět (Corvus, Galop…).

Všechno šlapalo jak hodinky, jak mělo, myslím, že se nikdo nenudil, a doufám, že si každý našel a hlavně pak i stihl, co chtěl, i k dyž z pozice účastníka si dokážu představit, že někdy může být těžké vybrat si a vejít se – sám bych se letos býval chtěl účastnit minimálně tří workshopů (DotPad, Corvus, jehož novinky jsou letos fakt neuvěřitelné a revoluční, a Přestupuj), kdybych sám neměl svůj workshop. 😊

Mám radost, že jsem si DotPad stihl prohlédnout aspoň u stánku, a každý software se dá vždycky vyzkoušet na vlastní pěst, takže i po téhle stránce za mě nakonec všechno dopadlo, jak nejlíp za daných podmínek mohlo. Vlastně je pro mě každý rok čím dál těžší vypíchnout ta největší pozitiva, protože Agora je podle mě po organizační a programové stránce pokaždé zárukou kvality a času využitého na maximum. Myslím, že teprve kdyby se něco jednou opravdu nepovedlo, bychom si všichni uvědomili, na jak vysokou laťku už jsme zvyklí a možná už ji bereme do jisté míry jako samozřejmost. 😊

Nakonec, last but not least, musím vyjádřit svůj hlubokosklon a neskutečný obdiv všem dobrovolníkům! Nechápu, jak jeden člověk dokáže být na pěti místech najednou, obstarat něčí potřebu pomalu ještě dřív, než ji vůbec stihneme vyslovit, a ještě u toho být usměvavý, milý a energický, takže si člověk nepřipadá jako přítěž nebo trapně. A přitom všichni asi víme, jak dokáže být takhle velká skupina nevidomých někdy náročná, ať chce nebo nechce, tak to prostě je a bude, ať už si to přiznáme, nebo ne. No zkrátka klobouk dolů a skvělá práce, jako vždycky! 😊

Hlavně doufám, že si všichni zvládnete aspoň na chvíli odpočinout, zasloužíte(me) si to.

Ondrej

Sledoval som Agoru, plenárna časť sa vydarila, je super, že sa dá sledovať aj online.

Jana

Jako vždy to byl s Vámi, s milými parťáky dobrovolníky a s účastníky nezapomenutelný víkend. I já se hned po zavření dveří už zase těším na další ročník!

Vojta

Stejně jako vloni, byl to skvěle strávený víkend.

Velice si cením Radkova ranního překvápka s tím, jestli můžu promluvit na plenárce 😄

Těším se, že se zase za rok potkáme.

Alena

děkuji za skvěle organizačně zrealizovanou Agoru a za hodnotnou a přínosnou náplň.

Anna

I já se přidávám k poděkování a pochvale. Každý ročník Agory je pro mne vždy něčím unikátní a zase o něco vymazlenější, než ten předchozí. Jsem moc ráda za to, že jsme vytvořili stálý a výborně sehraný tým. Letos jsem si to náramně užila a zase Vás o kousek víc poznala. Děkuji všem za nasazení a volný čas! Obrovské díky hlavně Radkovi, Pepovi a Irči za organizaci před!

Zuzana

Agora pre mňa aj v tomto roku bola výborným podujatím. Pelenárna sekcia, workshopy, organizácia aj výstavné stánky – zaujímavé, poučné, organizácia výborná. Som rada, že som sa opäť mohla stretnúť s ľuďmi, s ktorými sa stretávam na agore každý rok, či už lektori, alebo dobrovoľníci. Spoznala som nových ľudí, naučila som sa opäť niečo nové v oblasti ICT. Mohla som vidieť hardware a software, ktorý len tak hocikde neuvidím. Na workshopoch som sa tiež dozvedela nové informácie, ktoré som chcela/potrebovala a lektori ochotne odpovedali na moje zvedavé otázky.

Agoru každý rok odporúčam všetkým, ktorí majú aspoň trochu možnosť zúčastniť sa- pre mňa vidieť len online plenárku už nestačí. Vidieť, skúsiť si technológie či hardware fyzicky je na nezaplatenie. Niektoré informácie sa dozviete iba na Agore. Nebola som na Agore iba niekoľko málo krát. A to myslím od začiatku ešte keď bola Agora iba malé podujatie pre pár nadšencov. Každý rok je čo nové vidieť aj v našom československom priestore. A zahraničný hosť je ako bonus tiež vždy výborný. Každý používateľ ICT si tu niečo nájde.

Touto cestou ešte ďakujem všetkým, čo sa na Agore podieľali. Radkovi Pavlíčkovi a celému organizačnému tímu, dobrovoľníkov, ktorí s radosťou a ochotne pomáhajú a všetkým partnerom, vďaka ktorím si nemusíme platiť ešte stále celé podujatie. A tiež lektorom, ktorí pre nás stále vymýšľajú nové workshopy.

Jan

Radku, děkuji tobě i Tvým kolegům za krásný zážitek na letošní Agoře. Tento ročník hodnotím jako velmi povedený.

Lukáš

Musím pochválit živé vysílání plenární sekce jarní Agory. Bylo to moc fajn. Je to dobře, že Agoru děláte. Moc si toho vážím.

Alena

Celá Agora byla skvělá, děkuji také za možnost shlédnout ještě i záznam a fotky – vše krásně a vkusně provedeno. Mnohokrát díky.

Michal

Agora bola zorganizovaná vynikajúco, ako vždy. Program bol aj pre mňa prínosný. Ďakujem vám za možnosť naživo sa zúčastniť tohto podujatia, a stretnúť sa s ľuďmi, s ktorými som sa s vašou pomocou stretol. Ďakujem vám, a teším sa na ďalšie podobné akcie.

Aleš a Eva

Agora byla jako vždy perfektně zorganizovaná a vše šlapalo, jak mělo. To už se stalo standardem a i v zahraničí má Agora již nějaké jméno. Takže za nás s Evou Agora super a těšíme se na další běh.

Jaromír

Chtěl bych Vám a Vašim spolupracovníkům poděkovat za přípravu akce Agora, která byla podle mého názoru opět výborná! Kdybych mohl, registroval bych se na všechna témata, která jste nabízeli. Workshopy, které jsem si zvolil, byly opravdu zajímavé. Jsem moc rád, že jsem získal ucelený přehled o datových schránkách. Zaujalo mě využití iPadu, možnosti WordPressu i OCR aplikací v mobilních telefonech. Především jsem moc rád, že jsme se všichni mohli setkat po dlouhé covidové pauze osobně v prostorách střediska Teiresiás.

Těším se na témata zimní Agory a také na příští jarní Agoru.


Za celý organizační tým za zájem o Agoru děkují a na další setkání při podobné příležitosti se těší Anička Hořejší, Irena Peterková, Pepa Konečný a Radek Pavlíček.


Záznam plenární sekce jarní Agory 2023 (YouTube)

Jarní Agora 2023: fotogalerie

Jarní Agora 2023, 13.-14. 5. 2023


O Agoře

Agora je dvoudenní konference, zaměřená na tématiku využití informačních a komunikačních technologií uživateli se zrakovým postižením. Od roku 2015 ji pořádá Středisko Teiresiás Masarykovy univerzity za podpory společnosti Deloitte, Nadačního fondu Českého rozhlasu ze sbírky Světluška a dalších partnerů.

Agora si i přes svou nedlouhou historii vybudovala mezi uživateli ICT s těžkým postižením zraku výborné renomé. Posledních prezenčních běhů se pravidelně účastní přes 150 zájemců, online vysílání mají tisíce zhlédnutí a jejich počet stále roste. Agora je pro účastníky ideálním místem, kde se mohou v přístupném prostředí seznámit s tím, jak jim informační a komunikační technologie mohou pomoci překonávat bariéry při studiu, zaměstnání i v běžném životě.

Světový den přístupnosti 2023

Agora je už po deváté součástí série akcí kolem Světového dne přístupnosti. Jeho smyslem je motivovat veřejnost k diskusím, přemýšlení a chuti dozvědět se něco o přístupnosti webu, software či mobilních aplikací a potřebách uživatelů s nejrůznějším postižením.

O Středisku Teiresiás

Pořadatelem akce je Středisko Teiresiás, plným názvem Středisko pro pomoc studentům se specifickými nároky, které Masarykova univerzita zřídila v Brně v roce 2000. Jeho úkolem je zajišťovat, aby studijní obory akreditované na univerzitě byly v největší možné míře přístupné také studentům nevidomým a slabozrakým, neslyšícím a nedoslýchavým, s pohybovým handicapem, případně jinak postiženým.

Středisko je garantem programu celoživotního vzdělávání nevidomých, jehož cílem je umožnit zrakově postižené veřejnosti, aby si bez ohledu na věk a sociální postavení doplnila vzdělání v dílčích předmětech akreditovaných studijních oborů způsobem odpovídajícím zrakovému postižení.

Více informací viz www.teiresias.muni.cz.

Radek Pavlíček

1 komentář u „Jarní Agora 2023: Jak ji viděli účastníci

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..