Dotyková zařízení s externí klávesnicí a nevidomí uživatelé – jde to dohromady?

Práci v operačních systémech Android (prostřednictvím odečítače obrazovky TalkBack) či iOS (prostřednictvím odečítače VoiceOver) mají uživatelé se zrakovým postižením primárně spojenu s dotykovým ovládáním.

Pravdou ale je, že obzvlášť psaní na dotykové klávesnici není nijak pohodlné ani pro uživatele, kteří žádnou zrakovou vadu nemají – i já sám v případě, kdy mám napsat delší text, sáhnu raději po klasické klávesnici (například tento článek píšu cestou domů v šalině – ne na mobilu, ale na notebooku, který si pro tento případ nejsem líný vytáhnout z batohu 🙂 Nijak proto nepřekvapí, že i uživatelé se zrakovým handicapem, kteří mobilní zařízení používají ne(jen) k pasivní konzumaci obsahu, ale k aktivní práci (psaní textů, e-mailů, atp.), hledají cesty, jak si svůj způsob práce co nejvíce zefektivnit.

Na webovém portálu Pélion, zaměřeném na výpočetní techniku pro zrakově postižené, jsme v uplynulých dnech publikovali hned dva články, které se této tématice věnují.

Bohumír Juroška se podíval na ovládání Androidu s odečítačem TalkBack pomocí externí klávesnice, Michal Rada pak na iPad Pro s externí klávesnicí pohledem nevidomého.

Jako bonus pak nabízíme kompletní přehledy klávesových zkratek pro odečítače obrazovek TalkBack a VoiceOver, které najdete v článcích Matěje Plcha Nejen dotyk vládne světem: ucelený přehled klávesových zkratek odečítače TalkBack a Adama Samce Klávesové zkratky pro iOS a VoiceOver.

Pěkné počtení 🙂

https://www.portal-pelion.cz/ovladani-androidu-odecitacem-talkback-pomoci-externi-klavesnice/

https://www.portal-pelion.cz/ipad-pohled-nevidomeho/

Radek Pavlíček

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..