Workshopy o speciální výpočetní technice pro zrakově postižené – překračujeme hranice

Přes 40 zájemců, 28 workshopů, 10 učeben, 2 přednášející ze Slovenska, 80 účastníků celkem. Čísla, která jasně potvrzují stále rostoucí zájem o tuto formu vzdělávání a setkávání. Děkujeme!

V sobotu 14. května 2016 se v brněnském Středisku Teiresiás Masarykovy univerzity uskutečnil už třetí běh workshopů, věnovaných tématice speciálních informačních a komunikačních technologií pro uživatele s těžkým postižením zraku. Během odpoledne se uskutečnilo 28 workshopů, na kterých se prostřídaly více než čtyři desítky zájemců o tuto tématiku. Workshopy byly zaměřeny na následující témata:

  • Android, či iOS? Pro co se rozhodnout? – Jiří Hladiš, Lukáš Otáhal
  • Apple Watch – ozvučené chytré hodinky, které nezklamou v žádných situacích – Karel Giebisch, Jana Zlámalová
  • Corvus – jednoduchosť, rýchlosť a prispôsobiteľnosť pre nevidiacich a slabozrakých pri používaní smartfónu s OS Android – Stanislav Sokol, Peter Lecký
  • Efektivněji na webu s odečítačem obrazovky JAWS – Michal Jelínek, Honza Šnyrych
  • FriendlyVox – seznámení se službou – Roman Kabelka
  • FriendlyVox pro pokročilé uživatele – Roman Kabelka
  • Pokročilá navigace nevidomých – Jiří Chod
  • Pracujeme s Linuxem – Martin Baláž, Jan Pokorný
  • Spolupráce mobilního telefonu a PC – Marek Susčík, Libor Doušek
  • Stěžejní novinky odečítače TalkBack pro Android v praxi – Matěj Plch
  • Využití notebooku pro zvětšování textu a tabule při výuce – Tomáš Hrdinka

Vybrat si ozvučený mobilní telefon není pro uživatele s těžkým postižením zraku nic jednoduchého. Pro ty, kteří měli zájem si nechat odborně předvést dostupná řešení, byl určen workshop Android, či iOS? Pro co se rozhodnout?, zaměřený na srovnání možností a ovládání obou mobilních platforem z pohledu nevidomých uživatelů.

Apple Watch jsou v současnosti jediné chytré hodinky, které splňují všechny požadavky přístupnosti pro zrakově handicapované. Stejnojmenný workshop byl zaměřen na představení tohoto produktu, základy jeho ovládání pomocí jednoduchých dotykových gest a seznámení s užitečnými aplikacemi, které lze využít v různých situacích.

Corvus nabízí jednoduchost, rychlost a přůzpůsobitelnost pro nevidomé uživatele chytrých telefonů s operačním systémem Android. Workshop byl veden interaktivním způsobem, Každý z účastníků měl k dispozici chytrý telefon s programem Corvus, na kterém si mohl v praxi vyzkoušet způsob práce s takto zpřístupněným telefonem. Materiál o Corvusu (doc; 334 kB)

Práce s webem připravuje nevidomému uživateli nejedno úskalí. Mnohá z nich jsou ale překonatelná při jistých znalostech, které mohli získat účastníci workshopu Efektivněji na webu s odečítačem obrazovky JAWS. Účastníci se naučili pracovat s oblastmi stránky, používat funkci Flexibilní web či přehrávat video na YouTube.

FriendlyVox je cloudová služba, která umožňuje práci s vybranými funkcemi Internetu zrakově postiženým osobám. V sobotu proběhly dva workshopy – jeden byl věnován seznámení s tím, co FriendlyVox nabízí, druhý pak cílil na pokročilé uživatele této služby a představil jim „FriendlyVoxí vychytávky“, usnadňující její používání.

Workshop Pokročilá navigace nevidomých nabídl zájemcům bližší seznámení s technologií a vybavením nového provedení navigace pro nevidomé. To umožňuje ovládání mobilního telefonu bezdrátově pomocí interface na slepecké holi a datovou komunikaci na pozadí s přenosem navigačních dat, hlasu a obrazu do navigačního střediska.

Cílem workshopu Pracujeme s Linuxem bylo seznámit účastníky s linuxovou distribucí Vinux, která je vyvíjena pro potřeby zrakově postižených uživatelů, a umožnit jim praktické vyzkoušení některých rutinních činností, mezi které lze zařadit například běžnou práci se soubory a složkami, práci s textem či e-mailem nebo komunikaci přes Skype.

Účastníci workshopu Spolupráce mobilního telefonu a PC měli možnost seznámit se s možnostmi ovládání počítače prostřednictvím mobilního telefonu – a to jak s využitím gest, tak hlasových příkazů. S pomocí aplikací Asistenta jim byla rovněž předvedena možnost jednoduchého provádění určitých operací na mobilním telefonu z počítače.

Nová verze odečítače TalkBack pro Android přinesla mnoho zásadních novinek. Na workshopu Stěžejní novinky odečítače TalkBack pro Android v praxi tak byla předvedena například kompletně přepracovaná webová navigace v prohlížeči Google Chrome, přepracovaný tréninkový mód screen readeru či efektivní práce s textem za použití kombinace hlasového diktování a dotykového displeje.

Workshop Využití notebooku pro zvětšování textu a tabule při výuce se nesl v praktickém duchu a byl zaměřen na předvedení víceúčelové přenosné kamerové lupy MultiView, stolní lupy Clearnote do USB, kamerové lupy Bierley do USB a ZoomText ImageReaderu.

Děkujeme lektorům za čas, věnovaný přípravě i vedení workshopů.

Workshopy jako součást dalších akcí

Tmavomodrý festival 2016

Tmavomodrý festival je mezinárodní hudební festival dětí a mládeže se zrakovým postižením, jehož součástí jsou i doprovodné akce, zaměřené na kompenzační pomůcky pro uživatele s těžkým postižením zraku. Těší nás, že už druhým rokem můžeme přispět do doprovodného programu Tmavomodrého festivalu.

Tmavomodrý festival

#zapixely v Brně

Výstava Digitální design: Pohled za pixely je až do konce května ke zhlédnutí právě ve Středisku Teiresiás. Po úterní vernisáži výstavy byly naše workshopy první z doprovodných akcí této výstavy, které proběhly v prostorách Střediska Teiresiás.

#zapixely v Brně

Global Accessibility Awareness Day 2016

Global Accessibility Awareness DayNámi pořádané workshopy jsou už po druhé součástí série akcí kolem Global Accessibility Awareness Day. Smyslem tohoto dne je motivovat veřejnost k diskusím, přemýšlení a chuti dozvědět se něco o přístupnosti webu, software či mobilních aplikací a potřebách uživatelů s nejrůznějším postižením.

Ohlasy účastníků

Celá akce byla ze strany účastníků i lektorů opět velmi pozitivně hodnocena. Těší nás, že zájem o workshopy je nejen z řad koncových uživatelů, ale že nabízená témata jsou zajímavá i pro odbornou veřejnost a že jsme opět mohli přivítat lektory z TyfloCenter, Dědiny či pracovníky vysokoškolských středisek pro podporu studentů se specifickými potřebami.

Těší nás také rostoucí zájem o účast na této akci jak ze strany účastníků, tak přednášejících a jsme rádi, že jejím pořádáním můžeme uspokojit poptávku po těchto prakticky zaměřených setkáních.

Miloš

Díky Radku, workshopy i Tmavák byly výborný!

Honza

Radku, také se připojuji s poděkováním. Bylo to super.

Peter

Pomerne tažko sa zistujú konkrétne informácie o technike, preto vždy uvítam možnosť zoznámiť sa podrobnejšie s konkrétnymi výrobkami a riešeniami. Tieto stretnutia sú na to velmi vhodnou príležitostou pohovoriť a predebatiť problém s konkrétnymi ludmi. Ďakujem za peknú akciu. Workshopy majú velký prínos pre každého, škoda, že sú také krátke, ale na uvedenie do problematiky velmi prospešné. Dúfam, že si tieto dobré zvyky udržíte aj do budúcnosti.

Roman

Radku, bylo to super. Díky za servis při workshopech i za následné příjemné posezení.

Karel

Parádní zázemí, účastníci též super.

Janka

Bylo to super. Díky za zajímavou zkušenost.

Martin

Chtěl bych poděkovat za dobrou organizaci a perfektní zázemí včetně technické podpory.

Michal

Hlavne vám, páni organizátori, ďakujem vám v mene všetkých zúčastnených poslucháčov. Je mi trocha ľúto, že s takouto aktivitou neprichádza nikto „u nás“ na Slovensku. Ešteže mi, „staré páky“, nemáme problém s češtinou, a tak sa bezproblémov môžeme zúčastňovať na vami organizovaných aktivitách takéhoto charakteru. V tejto súvislosti ma potešilo, že sme sa v Brne prezentovali aj my, Slováci.

Martin, Jožka, Tonda

Akce se nám moc líbila a rádi bychom se zúčastnili i na podzim.

Petra a Ondra

Chtěli bychom všem pořadatelům květnových workshopů ve středisku Teiresiás moc poděkovat za skvělou přípravu i samotné uskutečnění. Díky vám všem, kteří jste se na organizaci seminářů podíleli, jsme opět o mnoho chytřejší a lépe obeznámeni s novinkami v oblasti obsluhy náročných kompenzačních pomůcek pro zrakově postižené. Všechna témata byla aktuální, zajímavá a poutavě podaná. Mezi třemi workshopy, kterých jsem se zúčastnila, vůbec nedovedu vybrat ten nejlepší, protože mi perfektní připadaly úplně všechny.

Ocenila jsem nápadité vychytávky při ovládání webu s Jawsem, které představili Michal Jelínek a Honza Šnyrych. Úspěšně tak navázali na téma semináře z minulého podzimu, kdy nám ukázali, že s Jawsem lze zvládnout i práci s Google dokumenty. Hodně mě navnadili na příchod nové lokalizované verze Jawsu.

Jedničku s hvězdičkou si zaslouží za svůj workshop i zástupci slovenské firmy Stopka, kteří nám představili nový odečítač Corvus, zpřístupňující operační systém Android a usnadňující jeho ovládání. Výborně se jim povedlo vyvážit teoretický výklad i praktické ukázky zacházení s dotykovými i tlačítkovými telefony, v nichž byl nainstalován Corvus.

Úžasně se doplňovali také Kája Giebisch s Janou Zlámalovou, v jejichž neotřelém podání jsme se seznámili s přednostmi i nevýhodami chytrých hodinek Apple Watch. Výstižně dokázali objasnit, co hodinky umějí a v jakém ohledu mohou komu pomoci.

Prostory střediska Teiresiás jsme opouštěli nejen s mnoha příznivými dojmy a hlavami přetékajícími vědomostmi, ale na své si přišly i naše žaludky, jimž se dostalo skvělého pohoštění. Po takové vydařené akci se člověk nemůže cítit jinak než výtečně po všech stránkách.

Ode mě máte rozhodně za bezchybně uspořádané workshopy plný počet bodů!

Pavel

Radku, myslím, že workshopy se vydařily. Já jsem se sice zúčastnil poprvé, ale bylo to dobře zorganizované, i to, že jsme se dozvěděli s předstihem, kdo a kam do jakého workshopu patří a i ten časový plán byl dobrý.

Poděkování za podporu

Naši akci podpořily společnosti

Děkujeme za podporu!

Poděkování patří také dobrovolníkům (Aničce, Martinovi a Jiříkovi) za poskytnutí nezbytného servisu účastníkům v průběhu celé akce a kolegům z Oddělení speciální informatiky Střediska Teiresiás za pomoc s přípravou technického zázemí pro workshopy. Kolegům ze společnosti TurboConsult, s.r.o. pak děkujeme za výpomoc při zajištění občerstvení, klientům kurzu vaření brněnského TyfloCentra za upečení muffinů, které byly jedním z chodů nabídnutého občerstvení.

Další běh workshopů o speciální výpočetní technice pro uživatele s těžkým postižením zraku je předběžně plánován na sobotu 5. listopadu 2016. Těšíme se na setkání 🙂

Radek Pavlíček & Pepa Konečný

Fotogalerie na Flickru

Workshopy o ICT pro zrakově postižené ve Středisku Teiresiás, 14. 5. 2016

Radek Pavlíček

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..