Zvětšovací program MAGic 12 v české verzi

Podobně jako u odečítacího programu JAWS, nabízíme i u zvětšovacího programu MAGic možnost vyzkoušet si její aktuální lokalizovanou verzi 12 ještě předtím, než ji oficiálně vydáme. Nová verze MAGicu je v mnoha ohledech opravdu revoluční, oproti předchozím verzím přináší spoustu vylepšení a nabízí tak svým uživatelům výrazně pohodlnější práci.

Odkazy na instalační soubory najdete na adrese www.galop.cz/magic12beta

MAGic 12 je v současné době určen pro Windows 7 (32bit i 64bitová verze) a Windows Vista (32 bitová verze), podpora pro Windows 8 by měla být k dispozici v některém z dalších vydání. Windows XP již nejsou podporovány.

Máte-li na svém počítači nainstalován a aktivován program MAGic verze 11 a vaše licence je platná i pro verzi 12, bude nová verze automaticky pracovat jako autorizovaná. V ostatních případech bude MAGic 12 pracovat ve 40 minutovém ukázkovém režimu.


Obrázek je převzat z webu www.freedomscientific.com

Z novinek, kterých je v této verzi opravdu celá řada, bych rád zmínil (a níže stručně představil) zejména nové uživatelské rozhraní, plynulé vyhlazování písma („HD text“) a režim „Řeč na vyžádání“.

Uživatelské rozhraní programu MAGic bylo kompletně přepracováno a funkce zobrazení, řeči a ostatních nástrojů jsou v něm umístěny do
logických skupin na pásu karet. Nová koncepce uživatelského rozhraní usnadňuje nalezení a použití požadovaných funkcí bez toho, aniž byste museli procházet spoustu nabídek.

Jednotlivé funkce jsou přístupné prostřednictvím rozdělených tlačítek, kde kliknutí na horní část zapne nebo vypne danou funkci, a kliknutí na dolní část pak zobrazí seznam přednastavených možností pro danou funkci.

Všechny nabídky programu MAGic pak byly sjednoceny do hlavního menu, které se nachází v levém horním rohu uživatelského rozhraní.

Plynulé vyhlazování písma („HD text“), které patří k jedné z největších a vizuálně nejviditelnějších změn v nové verzi, zajišťuje lepší čitelnost textů na obrazovce i při velmi velkém zvětšení.

Nový režim „Řeč na vyžádání“ je vhodný pro uživatele, kteří potřebují ke své práci i hlasovou podporu, ale příliš bohatá hlasová odezva je pro ně rušivá. Jak název režimu napovídá, při jeho použítí dostává uživatel hlasovou odezvu pouze tehdy, pokud si ji sám vyžádá některou z klávesových zkratek pro čtení textu, nebo na text ukáže myší. Jiné akce, například přepínání mezi aplikacemi nebo pohyb kurzorem v textu či po menu, v tomto režimu ozvučeny nejsou. Odezvu myši v režimu „Řeč na vyžádání“ lze případě potřeby vypnout, nebo lze režim doplnit o odezvu klávesnice dle potřeb konkrétního uživatele.

Detailní popis všech změn a novinek ve verzi 12 najdete na stránce Novinky v aplikaci MAGic 12, bližší informace k jednotlivým funkcím pak najdete v Nápovědě.

Instalace probíhá v jednom kroku, její součástí je i Hlasový výstup HLAS pro JAWS/MAGic, takže pro instalaci na čistý počítač připojený k Internetu teoreticky stačí stáhnout a nainstalovat jeden jediný soubor. Instalační program má přibližně 100 megabajtů.

Máte-li v počítači nainstalováno anglické vydání verze 12, je nutné je před instalací českého vydání z počítače odinstalovat.

Chcete-li s verzí 12 používat WinTalker Voice, Elišku či Zuzanu, je dobré tyto syntezátory nainstalovat ještě před instalací MAGicu, budou pak pro ně automaticky vytvořeny příslušné hlasové profily.

Na představení základních funkcí MAGicu se můžete podívat ve videu What is MAGic na webu výrobce programu, americké firmy Freedom Scientific.

Pokud vás nové funkce zvětšovacího programu MAGic zaujaly, budeme rádi, když si MAGic 12 vyzkoušíte. Případné připomínky prosím zasílejte výhradně přes formulář na výše odkazované adrese www.galop.cz/magic12beta. Děkujeme.

Radek Pavlíček

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..