Probíhá registrace na konferenci INSPO 2014

V sobotu 15. března 2014 se v Kongresovém centru Praha uskuteční už 14. ročník konference INSPO, na které budou představeny nejnovější technologie usnadňující život lidem s těžkým zdravotním postižením. Na konferenci jste srdečně zváni.

A na co se můžete těšit? V sekci Přístupnost nejen webu, kterou mám na konferenci na starost, bude i letos program opravdu nabitý.

Petr Závodský z CZ.NIC přijede představit službu CAPTCHA Help, která nabízí ochranu před roboty bez bariér. O té jste si mohli před časem přečíst i zde na POSLEPU v článku Jak na přístupnost CAPTCHA? CAPTCHA Help nebo petice?.

Během odpoledne se také od Radka Šimka dozvíte, co vše umí Google Glass, jakým vývojem proběhly za uplynulý rok, jak se ovládají a jaké jsou zkušenosti Glass Explorera z jejich dlouhodobého používání.

Blind Shell je rozhraní pro ovládání dotykových telefonů s Androidem pro zrakově postižené uživatele. Jeho aktuální možnosti představí Petr Svobodník z ČVUT a Michal Jelínek ze SONS ČR.

Roman Kabelka z brněnského TyfloCentra se nějakou dobu zabýval srovnáním přístupnosti tří vybraných systémů pro správu obsahu – Drupalu, Joomly a WordPressu. O výsledky svých zjištění se s účastníky podělí v prezentaci s názvem Cesta k přístupné tvorbě obsahu webových stránek.

Společným několikaletým úsilím středisek ELSA na ČVUT v Praze, Teiresiás na Masarykově univerzitě v Brně a společnosti Seznam.cz mají nyní nevidomí lidé možnost využívat mapy umístěné na portálu Mapy.cz. Běžné mapové podklady jsou unikátní metodou automaticky upraveny tak, aby po vytištění na mikrokapslový papír byly čitelné hmatem. Otevírají se tím zcela nové perspektivy při používání hmatových map, jejichž výroba již nemusí být nutně záležitostí zdlouhavé manuální práce. Internetové mapy pro nevidomé uživatele přijedou představit Radek Seifert (ČVUT, ELSA), Petr Červenka (MU, Teiresiás) a Adam Chvaja (Seznam.cz).

S tématikou Governance accessibility, která zahrnuje přístupnou veřejnou správu a veřejné služby, seznámí účastníky Michal Rada z Ministerstva vnitra ČR.

Petra Syrovátková z Alfa Human Service pak v prezentaci Možnosti využití iPadů u klientů s handicapem v osobním i pracovním životě představí praktické ukázky adaptace a nastavení iPadu a seznamí posluchače s možnostmi využití technologií pro klienty s různým druhem zdravotního postižení.

Spousta zajímavých prezentací pak zazní i v paralelních odpoledních sekcích a v dopoledním jednání v plánu.

Novým partnerem konference se stalo Středisko Teiresiás pro pomoc studentům se specifickými nároky na Masarykově univerzitě v Brně. Jeho pracovníci nabídnou účastníkům konference systém Polygraf. Pomocí něj budou moci účastníci se sluchovým postižením sledovat simultánní přepis přednášek ve všech jednacích sálech na tabletech, účastníci se zrakovým postižením jej pak mohou využít ke sledování zrcadlené promítané obrazové prezentace (slajdů). Pracovníci Střediska Teiresiás také pořídí videozáznamy všech přednášek, které budou následně k dispozici na webu.

Pokud byste měli zájem o vystavovatelské místo (poplatek je 2000 Kč), kontaktujte mě prosím.

Účast na konferenci je za symbolický poplatek 200 Kč (platí se u prezence), který zahrnuje i průběžné občerstvení, oběd a sborník na CD. Pokud vás některé z témat zaujalo, neváhejte a zaregistrujte se. O konferenci bývá poslední roky velký zájem, tak ať na vás zbude místo.

Těším se na setkání.

Související odkazy

Radek Pavlíček

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..