Open source odečítač obrazovky NVDA bude letos slavit deset let od svého zrodu. V prvních verzích možná většina uživatelů chápala NVDA jako funkčně omezené nouzové řešení, jehož hlavní výhodou je, že je k dispozici každému zdarma. Za těch deset let však NVDA vyrostlo v celosvětově druhý nejpoužívanější odečítač a dnes už to pro mnoho nevidomých není jen bezplatná „nouzovka“, ale plnohodnotný pracovní nástroj, který plně vyhovuje jejich uživatelským potřebám.
Co se ale v NVDA od počátku nemění, je zvuk přibalených syntetických hlasů eSpeak. Ty už před deseti lety zněly velmi roboticky. Mnoho uživatelů si na ně zvyklo a používá je, pro mnoho dalších ale tyto opravdu strojové hlasy mohou být překážkou v příjemné práci s NVDA.
V takovém případě může být vhodným řešením pořízení doplňku Vocalizer for NVDA, který umožní do odečítače nainstalovat dobře srozumitelné a přirozeně znějící hlasy společnosti Nuance, tedy české hlasy Zuzana a Iveta a vedle nich dalších přibližně 70 hlasů mluvících asi 50 jazyky a dialekty. Výhodou oproti klasickým syntetizérům, které se využívají přes rozhraní SAPI, je relativně nízká pořizovací cena a také možnost používat tyto hlasy s přenosnou instalací NVDA. Zuzanu a další hlasy Vocalizeru si tedy můžete společně s NVDA s sebou nosit na flash disku a můžete je používat bez instalace ihned po připojení flash disku na každém počítači s Windows.
Všechny hlasy Vocalizeru for NVDA jsou k dispozici ve dvou variantách – ve zvýšené kvalitě Premium a v kompaktním provedení Plus, které má menší paměťové nároky, a je tedy vhodné právě pro přenosné instalace na flash disky, kde je třeba pamětí šetřit. U všech hlasů je možné v poměrně velkém rozsahu nastavovat tempo řeči a výšku hlasu. Vocalizer for NVDA navíc podporuje funkci NVDA pro automatické přepínání hlasů podle jazyka právě čteného dokumentu. Brouzdáte-li například po českých webových stránkách, čte vám je česky Zuzana, jakmile ale přejdete na stránku v angličtině, začne ji automaticky číst Brit Daniel. Abyste tuto funkci mohli využívat, musí být jazyk textu správně vyznačen přímo ve čteném dokumentu. V případě webu musí být jazyk uveden tvůrci webových stránek, například ve Wordu se přepínání mluvčích řídí jazykem, který si nastavíte pro kontrolu pravopisu daného textu.
Vocalizer for NVDA je vyvíjen portugalskou firmou Tiflotecnia. Chcete-li ale být ušetřeni procedury nakupování v zahraničí, můžete si Vocalizer for NVDA zakoupit na českém webu Odečítače.cz. Zakoupíte-li licenci v ceně 2 390 Kč (nebo 90 EUR), přispějete automaticky 15 EUR na další vývoj odečítače NVDA, jenž je financován právě z příspěvků sponzorů a dobrovolných dárců. Licence Vocalizeru for NVDA umožňuje syntetizér aktivovat na třech zařízeních. Můžete jej tedy používat například na stolním počítači a notebooku a dále jej mít ještě v přenosné instalaci NVDA na flash disku, ze kterého jej používáte kdekoli mimo své počítače. Na Odečítače.cz nabízím i zakoupení takového flash disku s předinstalovaným NVDA ahlasy Vocalizer. Pokud se tedy nechcete zatěžovat instalací a aktivací, můžete si rovnou pořídit takovouto již plně připravenou flashku.
Komu jsou hlasy Vocalizer for NVDA určeny? Hlavní rozdíl oproti jiným syntetizérům je v možnosti přenosného použití těchto hlasů. Pokud jste tedy zkušení uživatelé, nechcete být omezeni jen na počítače, kde máte napevno nainstalovaný svůj hlavní odečítač a hlasový syntetizér, ale chcete občas pracovat s odečítačem a kvalitní hlasovou syntézou na více různých počítačích nezávisle na tom, zda tam už je nějaký odečítač a syntetizér nainstalovaný, lze využít právě přenosnou instalaci NVDA s hlasy Vocalizer. Druhou skupinou uživatelů mohou být naopak lidé, kteří se s ozvučeným počítačem teprve chystají začít. Než se takový člověk pustí do dnes poměrně zdlouhavého pořizování počítačové sestavy s profesionálním komerčním odečítačem, může si levně a téměř okamžitě pořídit flash disk s NVDA a Zuzanou či Ivetou a na jakémkoli počítači, který má v domácnosti, si může v ozvučeném prostředí pomalu zvykat na hlasový výstup, procvičovat se v psaní na klávesnici a třeba se pomalu seznamovat se základy práce v ozvučených Windows. Právě pro začínající uživatele je důležitá dobrá srozumitelnost hlasového výstupu, a to jim hlasy Vocalizer for NVDA mohou zajistit.
A pro koho Vocalizer for NVDA není? Možná jste si už dávno v NVDA zvykli na Maxe, Borise či další roboty obsažené v syntetizéru eSpeak a nebo vám stačí mít kvalitní hlasy nainstalované napevno ve svém počítači a na jiných počítačích nechcete a nepotřebujete pracovat, potom můžete v klidu zůstat u toho, co máte.
Vocalizer for NVDA není tedy nezbytností pro každého, od jiných profesionálních vícejazyčných syntetizérů se ale liší nízkou pořizovací cenou a jde mezi těmito syntézami o jediné přenosné řešení. Proto jsem se rozhodl nabídnout ho na Odečítače.cz českým uživatelům bez nutnosti nákupu v zahraničí a také již s možností předinstalace. Věřím, že to je příjemné rozšíření nabídky pomůcek pro české zrakově postižené uživatele počítačů.
Související odkazy
Autorem článku je Honza Šnyrych.
- Accessibility: The Backbone of True Inclusion - 4. 12. 2024
- Zapojte se do průzkumu o přístupu k onkologické péči pro lidi se zdravotním postižením - 1. 12. 2024
- WebExpo 2025: Black Friday Deal ends Sunday! - 28. 11. 2024