Přečetl jsem: Fredrik T. Olsson – Konec řetězce

Tajná organizace. Kryptolog. Zámek. Klínové písmo. Únos. Zpráva z Areciba. 1679. Virus. DNA. Sumeroložka. Konec. To vše – a mnohem více – nabízí thriller Konec řetězce, který vydalo nakladatelství Kniha Zlín.

V mládí jsem rád četl knihy Ericha von Dänikena a Indiana Jones mi také není neznámý. Když jsem si v popisu Konce řetězce přečetl, že se jedná o

Konec řetězce je skvěle napsaný napínavý román, který kromě kriminální zápletky a širokého geografické záběru přináší i zajímavé otázky týkající se původu lidstva a skrytých hrozeb, jenž se mu v budoucnu mohou stát osudné.

proč bych si jako už trochu starší nemohl přečíst i tuto knihu, že ano? 🙂

Hlavním hrdinou Konce řetězce je William Sandberg – bývalý špičkový kryptolog, který se hned na začátku knihy pokusí spáchat sebevraždu. To se mu nepodaří, a když je unesen z nemocnice, v níž byl po nevydařené sebevraždě hospitalizován, začíná příběh nabírat na obrátkách. William se ocitne na starém zámku, sloužícím jako základna mezinárodní tajné organizace, snažící se zachránit lidstvo. Williamův úkol je jasný – co nejrychleji rozluštit rozsáhlou šifru a zabránit tak konci. S pomocí mladé sumeroložky Janine se postupně dostává k výsledku, který je děsivější a děsivější. Ovšem pouze do chvíle, kdy se na šifru podívá jinou optikou a zjistí jednoduchou a překvapivou pravdu.

Pokud chcete do děje knihy nahlédnout o něco více, zkuste si proklikat interaktivní anotaci, kterou k této knize připravili ve vydavatelství Kniha Zlín.

Postav je v knize tak akorát, na scénu přicházejí postupně, každá má dostatek prostoru a je dostatečně představena. Čtenář se tedy může s postavami pozvolna seznámit, zasadit si je do kontextu knihy a zorientovat se v nich. V Konci řetězce se mi tedy nestalo to, s čím se občas potýkám u některých severských detektivek, obsahujících spoustu postav se složitými jmény, kde mi půl knihy trvá se v nich zorientovat.

Konec řetězce je postaven na několika dějových liniích, které se postupně proplétají, až se nakonec spojí v jedno finále. To nakonec dopadlo tak, jak už jsem asi od dvou třetin knihy tušil. Čímž rozhodně nechci říci, že by to bylo špatně. Osobně to nevnímám jako nedostatek, ale spíš jako autorovu pečlivost a respektování v knize nastavené logiky.

Suma sumárum: pokud máte rádi konspirační teorie, Konec řetězce je skvěle napsaný thriller, který určitě doporučuji k přečtení.

Ukázka z knihy na issuu

Konec řetězce vydává Kniha Zlín, 578 stran, překlad Jana Thompsen, ISBN 978-80-7473-224-9.

Děkuji za poskytnutí recenzního výtisku.

Radek Pavlíček

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..