Vítězem 7. ročníku soutěže o nejlepšího zaměstnavatele neslyšících se stala Masarykova univerzita

Firma roku je soutěž o nejlepšího zaměstnavatele neslyšících, kterou každoročně vyhlašuje obecně prospěšná společnost Tichý svět. Cílem soutěže je poděkovat a ocenit zaměstnavatele, kteří zaměstnávají osoby se sluchovým postižením, a zároveň motivovat k zaměstnávání sluchově postižených osob i další zaměstnavatele.

Vítězem sedmého ročníku soutěže se stala Masarykova univerzita za svůj vstřícný přístup k neslyšícím pracovníkům, kteří ji na ocenění sami navrhli. V roce 2014 Masarykova univerzita zaměstnávala hned několik desítek uživatelů znakového jazyka zejména ve Středisku pro pomoc studentům se specifickými nároky (Teiresiás), které na Masarykově univerzitě zajišťuje inkluzivní vzdělávání.

Univerzitu do soutěže přihlásili sami neslyšící zaměstnanci prostřednictvím videa v českém znakovém jazyce, ve kterém uvádějí, proč si myslí, že si MU ocenění zaslouží. Na Masarykově univerzitě pracuji už deset let. Rád bych Masarykovu univerzitu přihlásil do soutěže Firma roku 2014 ne proto, že bych byl jediný neslyšící zaměstnanec, ale právě proto, že je tady neslyšících zaměstnanců více. Dalším pozitivem ve vztahu k zaměstnancům se sluchovým postižením je, že Masarykova univerzita nabízí možnost dalšího profesního růstu. Nabízí například jazykové vzdělávání – americký znakový jazyk, mezinárodní znakový systém nebo angličtinu. Tyto znalosti se pak uplatní na zahraničních pracovních cestách, při účasti na konferencích, zahraničních stážích i při spolupráci s dalšími zahraničními institucemi, uvedl Tomáš Sklenák, vedoucí oddělení vizuální komunikace střediska Teiresiás.

Nominační video

Univerzita chápe prostředí školy jako jednotné – ti, kdo na ní mohou studovat, na ní mohou být také zaměstnáni a naopak. Jak neslyšícím, tak i dalším zaměstnancům se specifickými nároky proto Masarykova univerzita nabízí rovnocenný přístup. Mají stejná práva, ale také povinnosti, uvedla prorektorka Masarykovy univerzity pro vzdělávací činnost Ivana Černá.

Do finále sedmého ročníku soutěže Firma roku se letos probojovaly společnosti G4S Cash Solutions, Nové Horizonty, Tamtamy, Zelený ostrov a Alza.cz.

Velice si vážíme všech nominovaných a jejich přístupu k neslyšícím zaměstnancům, zmiňuje postoj Tichého světa Marie Horáková. U Masarykovy univerzity oceňujeme pestrost komunikačních nástrojů, které svým zaměstnancům nabízí, ať již jde o tlumočení pro uživatele znakového jazyka, nebo simultánní přepis mluvené řeči pro pracovníky preferující češtinu. Neslyšící pracovníci jsou zapojováni do národních a mezinárodních výzkumů a projektů, účastní se konferencí a zahraničních cest, jsou respektováni jako rovnocenní partneři.

Fotogalerie z předávání ceny na Flickru

Slavnostní dort

Související odkazy

Radek Pavlíček

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..