Twitter je opět o něco přístupnější nejen pro uživatele se zrakovým postižením

Nabídnutím možnosti přidávat alternativní textové popisky k obrázkům u tweetů udělal Twitter další velký krok k lepší přístupnosti na něm publikovaného obsahu.

Už poměrně dlouhou dobu dávám Twitter jako příklad běžně dostupné (a současně hodně používané) služby, jejíž provozovatelé berou přístupnost v potaz a snaží se ji průběžně a systematicky vylepšovat. První test přístupnosti webového rozhraní Twitteru jsem dělal už v roce 2009 (více informací v článku Twitter a přístupnost) a až na několik drobných zádrhelů bylo už v té době přístupné a použitelné i pro uživatele s těžkým postižením zraku.

K dalšímu velkému vylepšení pak došlo v roce 2013, kdy Twitter zlepšil přístupnost svého webového rozhraní z klávesnice. Následně je také prošpikoval technikami z WAI ARIA a posunul tak komfort jeho ovládání poslepu na vyšší úroveň – nevidomí uživatelé tak jsou například automaticky informováni o počtu zbývajících znaků v tweetu či mají přístupné seznamy s hashtagy nebo uživatelskými jmény.

Na konci března letošního roku pak došlo k dalšímu velkému kroku směrem k lepší přístupnosti Twitteru. Tentokrát se nejednalo o zlepšení přístupnosti rozhraní Twitteru, ale o nabídnutí možnosti přidávat textové popisky k obrázkům, které jsou součástí tweetu. Tato možnost je (zatím) dostupná pouze v aplikacích Twitteru pro iOS a Android. Pokud chcete začít ke svým obrázkům přidávat popisky, je třeba tuto možnost v rozhraní aplikace nejprve zapnout – detailní popis lze najít v článku Making images accessible for people on Twitter.

Twitter - Nastavení - Vytvářet popisy obrázků

Tématu se podrobně věnuje i Marco Zehe ve svém blogpostu How to: Add image descriptions to pictures you tweet. Zájemce o detailní instrukce, jak tuto novou funkcionalitu používat, si proto dovolím odkázat na Marcův článek.

How to: Add image descriptions to pictures you tweet

Otázkou samozřejmě zůstává, nakolik se tato funkce mezi uživateli Twitteru ujme, aktivují si ji a najdou si čas popisky k obrázkům přidávat. Osobně jsem optimista a věřím, že časem budou na Twitteru obrázky bez alternativních textových popisků minulostí.

Radek Pavlíček

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..