Přečetl jsem: Simon Mawer – Provazochodkyně

V Dívce, která spadla z nebe, zanechává Simon Mawer Marian Sutrovou na nádraží, kde ji kvůli zradě některého z blízkých spolupracovníků zatkne gestapo. A nevypadá to s ní vůbec dobře. Přečká mučení i kruté zacházení a přežije i pobyt v koncentračním táboře Ravensbrück a z Německa se vrací zpět do Anglie. Zlomená a zubožená žena, která je jen stínem té Marian, co se proháněla válečnou Francií a plnila své špionážní úkoly, a která se musí naučit znovu žít.

Během války Marion seskočila padákem do jihozápadní Francie a působila tam jako kurýr pro jeden z okruhů hnutí odporu, jimiž byla Francie protkána. Okruh nesl kódové označení WORDSMITH. Jako kurýra ji s jakýmsi riskantním úkolem poslali do Paříže a krátce nato byla zatčena.

Zážitky z věznění i koncentračního tábora se ke čtenáři dostávají jen prostřednictvím dílčích zmínek a matných vzpomínek, z nichž ta nejsilnější je na rozšlápnutou hlavu Marianiny lagermutti, která jí byla v pekle koncentráku přítelkyní i ochránkyní.

Píše se rok 1945. Na letišti Northolt přistává letadlo z Německa a Marian – fyzicky i psychicky na dně – se vrací k rodičům a bratrovi zpět do Anglie. Snaží se uspořádat svůj život, ale moc se jí to nedaří. Trápí ji noční můry, stavy absolutní beznaděje, pokusí se i o sebevraždu. Postupně se však dává dohromady, najde si práci, vdá se a snaží se žít normálním životem.

To ale v poválečné Anglii není nijak jednoduché. Svět kolem se mění – Američané shazují atomovou bombu na Hirošimu a Nagasaki, ve vzduchu je hrozba jaderného konfliktu, svět se polarizuje a začínají závody ve zbrojení. A zatímco za války bylo zřejmé, kdo je na které straně a vše bylo buď černé, nebo bílé, nyní svět kolem Marion hraje všemi odstíny šedi a je velmi obtížné se v něm zorientovat.

Když Marian osloví její bývalý řídící důstojník a zláká ji zpět do víru špionáže, netrvá dlouho a Marian balancuje mezi dvěma světy – Západem a Východem – jako provazochodkyně na laně. Mawerův mistrovský popis nám dává příležitost nahlížet na svět okolo očima Marian a pochopit, proč dělá to, co dělá, a co ji vede k jejím rozhodnutím. Která z dnešního pohledu na tu dobu nemusí dávat smysl, ale po bitvě je každý generál. Sám za sebe musím přiznat, že jsem ji chápal a to, co dělala, mi nepřišlo nijak nesrozumitelné.

Pokud vás zaujal příběh Dívky, která spadla z nebe a chcete vědět, jak to s ní bylo dál, určitě si Provazochodkyni přečtěte. Čeká vás ale úplně jiná kniha – s povahově jinou hlavní hrdinkou i celkovou atmosférou. Mně osobně Provazochodkyně stylem, jakým je napsána, sedla a pokud se s námi v nějaké jiné knize Simon Mawer poděli o další osudy Marian, rád si ji přečtu.

Ukázka z knihy na issuu

Provazochodkyni vydává Kniha Zlín, série Marian Sutro, 468 stran, překlad Filip Hanzlík, ISBN 978-80-7473-405-2.

Děkuji za poskytnutí recenzního výtisku.

Radek Pavlíček

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..