Přečetl jsem: Ian Manook – Jerúldelger

Komisař Jerúldelger, rázný muž s minulostí poznamenanou krutým osobním dramatem, jehož v dětství vychovali a vycvičili v klášteře mniši ovládající bojová umění, se ujímá dvou případů plných krutosti a násilí. V těch hrají hlavní roli mrtvá malá holčička, brutálním způsobem zavraždění tři Čínané a dvě mongolské prostitutky.

Úkoly, před kterými Jerúldelger stojí, nejsou jednoduché, pátrání navíc ovlivňuje i jeho soukromý život. Naštěstí na to vše není sám a s lidmi, kteří jsou na jeho straně – Jerúldelgerova kolegyně Ojún, soudní lékařka Solongo či chlapec Gantulga – se mu úspěšně daří zvládat všechny nástrahy.

Ač je kniha i celý příběh z jistého úhlu pohledu hodně černobílý a už do začátku víme, kdo je kladný, a kdo záporný hrdina, Jerúldelger vystupuje jako nezničitelný a neporazitelný superman na straně dobra, nevnímal jsem toto jako chybu a můj zážitek z četby to nijak nesnižovalo.

Kniha rozhodně nenudí a jen těžko se od ní odchází. Jednotlivé akce střídají barvité popisy mongolských stepí, kočovného způsobu života či temné strany Ulánbátaru, najdeme zde zkorumpované policisty, mafiány, šaolinské mnichy, sem tam nějaký ten dějový zvrat či těžce uvěřitelnou náhodu, ať se čtenář nenudí… 🙂 Místy to až trochu působí, jako když pejsek s kočičkou dělali dort.

Jerúldelger je kniha, kterou bych nedoporučil úplně každému. Na někoho mohou některé scény působit až moc drsně, někdo ji možná vyhodnotí jako málouvěřitelnou pohádku pro dospělé, ale za mě už jen díky netradičnímu zasazení děje do vzdáleného Mongolska, jeho detailnímu popisu či nevšedním literárním postavám ji stálo za to si ji přečíst. A lehce otevřený konec knihy nastiňuje možnost, že se s komisařem Jerúldelgerem nesetkáváme naposled.

Ukázka z knihy na issuu

Krimi Jerúldelger vydává Kniha Zlín, 518 stran, překlad Jovanka Šotolová, ISBN 978-80-7473-403-8.

Děkuji za poskytnutí recenzního výtisku.

Radek Pavlíček

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..