Přečetl jsem: Mats Olsson – Trest a smrt

Harry Svensson je úspěšný novinář ve výslužbě, který má v plánu otevřít si restauraci v jižním Švédsku a užívat si života. Harryho dobře utajovanou zálibou je spanking – rád svým partnerkám po předchozí vzájemné domluvě naplácá na holou. Po jedné takové schůzce, která ale nedopadla úplně podle jeho představ, se vrací na hotel. Všimne si nedovřených dveří sousedního pokoje, zvědavost mu nedá, nahlédne dovnitř a v pokoji najde zcela opilého bluesového zpěváka Tommyho Sandella, spícího v posteli vedle mrtvé oblečené ženy. Jako novinář tuší senzaci, celou situaci proto nafotí a následně kontaktuje svého bývalého kolegu z novin a samozřejmě i policii.

Zanedlouho dojde k další vraždě, která je svým provedením velmi podobná vraždě předchozí. V tomto případě už je ale mezi Harrym a mrtvou ženou vazba, kterou se Harry rozhodne před policií tajit, aby se vyhnul podezření z toho, že vrahem je on sám.

Někdo však jeho tajemství zná a on musí jednat rychle, aby zabránil prozrazení i další vraždě. Pustí se proto do pátrání po vrahovi, se kterým jej spojuje společná záliba ve spakingu. Což mu pátrání pochopitelně ulehčuje a díky svým kontaktům v této komunitě se k vrahovi dostává blíž a blíž. Harrymu při pátrání vydatně pomáhá Arne Jönsson, žijící legenda mezi novináři v jihozápadním Skåne, který je díky svým kontaktům a novinářské intuici schopen pátrání posouvat správným směrem.

S Harrym se během vyšetřování podíváme za oceán i do blízké Kodaně, poznáme pár zajímavých osob (které se mi kupodivu nepletly, jak už to u mě občas u severských detektivek bývá) i švédských jídel, jejichž barvitý popis ve mně pravidelně vyvolával chuť na fazole s párky a slaninou či jinou delikatesu 🙂

Příběh graduje a Harry postupně odhaluje, kdo za tresty a vraždami stojí a proč to vlastně všechno dělá. A i když je v tomto případě policie na druhé koleji a vyšetřovatelem je bývalý novinář, civilní rozměr detektivky mi nijak na škodu nepřišel. A protože příběh neobsahuje žádné boty a nelogičnosti, které by jej posouvaly někam do říše pohádek, lze mu bez větších obtíží uvěřit.

Pokud máte rádi detektivky, které mají spád, a nevadí vám okořenění příběhu spankingovými praktikami, Trest a smrt určitě doporučuji k přečtení.

Ukázka z knihy na issuu

Trest a smrt vydává Kniha Zlín, série Harry Svensson, 573 stran, překlad Olga Džupová, ISBN 978-80-7473-404-5.

Děkuji za poskytnutí recenzního výtisku.

Radek Pavlíček

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..