Rádi bychom všechny zájemce o informační a komunikační technologie (ICT) pro zrakově postižené pozvali na jubilejní 10. běh Agory – dvoudenní konference o informačních a komunikačních technologiích pro uživatele se zrakovým postižením, kterou o víkendu 2. a 3. listopadu 2019 pořádá Středisko Teiresiás Masarykovy univerzity ve svých prostorách na Komenského náměstí 2 v Brně. Za podporu akce děkujeme společnosti Deloitte, Nadačnímu fondu Českého rozhlasu ze sbírky Světluška a dalším partnerům.
Nebývalý rozmach informačních a komunikačních technologií – ruku v ruce s aktivitami, vedoucími k jejich zpřístupňování – způsobil, že uživatelé s těžkým postižením zraku mají dnes k dispozici nepřeberné množství pomůcek a služeb, postavených právě na informačních a komunikačních technologiích.
“Tato řešení jsou pro ně dnes relativně snadno dostupná a mohou je tak využívat ke kompenzaci svého těžkého zrakového postižení. Ne vždy je ale umí používat efektivně či využívat všechny možnosti, které jsou jim nabízeny, případně nemají přehled o aktuální nabídce a dostupných možnostech,” upřesňuje Radek Pavlíček z organizačního týmu Agory.
Co Vás čeká? Zahraniční přednášející, výběr z řady zajímavých workshopů, 9 přednášek v plenární sekci, stánky 11 vystavovatelů. Jak už se stalo tradicí, Agora je jak ideálním místem pro seznámení se s horkými novinkami, z nichž některé budou představeny v české premiéře, tak místem pro získání nových či prohloubení stávajících znalostí v oblasti ICT pro zrakově postižené.
Těšit se můžete například na
- RoboBraille – online nástroj pro snadnou konverzi mezi formáty dokumentů,
- náramek Sunu Band, usnadňující orientaci v prostoru,
- kamerové lupy připojitelné k počítači se systémem MacOS a dalším zařízením z produkce Apple,
- premiérové představení nového – a v řadě ohledů revolučního – braillského zápisníku Orbit Reader 20,
- využití 3D tisku pro vzdělávání zrakově postižených,
- mobilní telefon BlindShell Classic,
- OrCam MyEye 2 a lupu ReadEasy Evolve,
- mobilní aplikace Cash Reader a NowYouSee,
- Guide Connect – počítačový program pro snadný přístup k základním úlohám na počítači či tabletu (čtení zpravodajství, e-mailů, knih papírových i elektronických),
- a řadu dalších zajímavostí.
Cílem Agory je zvýšit digitální gramotnost uživatelů s těžkým postižením zraku a umožnit jim tak plnohodnotně využívat možnosti, které jim nabízí aktuálně dostupné informační a komunikační technologie pro kompenzaci jejich těžké zrakové vady.
“Zatímco u běžných elektronických výrobků si můžu zajít do elektroprodejny či showroomu, u kompenzačních pomůcek, a zvláště těch elektronických, je takových příležitostí během roku jen silně omezený počet, který se dá spočítat na prstech jedné ruky,” popisuje jeden z pravidelných účastníků praktický přínos, které pro něj Agora má.
Detailní program i bližší informace k registraci najdete v článku Podzimní Agora 2019: spouštíme registraci na workshopy o ICT pro zrakově postižené.
A i když už by na Vás náhodou volné místo na workshopech nezbylo, nevadí. Určitě přijeďte na sobotní plenární a vystavovatelskou část, kde se budete moci seznámit s aktuálními novinkami v oblasti ICT pro zrakově postižené prostřednictvím přednášek či prohlídky jednotlivých expozic.
Kontakty na organizátory
Radek Pavlíček: pavlicek@teiresias.muni.cz, 604 462 448
Pepa Konečný: konecny@tyflocentrumbrno.cz, 774 715 110
Za celý organizační tým i přednášející se těšíme na setkání s vámi na podzimní Agoře 2019 🙂
Partneři Agory
Agoru by nebylo možné realizovat bez partnerů, kteří ji finančně či jinak podporují. Velmi nás těší, že i v letošním roce pokračuje spolupráce s oběma klíčovými partnery Agory: společností Deloitte, která zůstává hlavním partnerem Agory, a Nadačním fondem Českého rozhlasu, který Agoru podpořil grantem ze sbírky Světluška.
Poděkování za podporu
Podzimní Agoru podpořily společnosti
- Deloitte – hlavní partner Agory pro rok 2019
- Nadační fond Českého rozhlasu ze sbírky Světluška
- BESIP
- Bohemian Digital, s.r.o.
- Ergones, sociální firma
- GALOP, s.r.o.
- GiebHelp Servis, s.r.o.
- Matapo, s.r.o.
- Master Internet, s.r.o.
- Nadace Vodafone ČR
- Navigační centrum SONS ČR
- SAGITTA Ltd., spol. s r.o.
- Spektra, v.d.n.
- chlebíčkárna Ema
- AMICI – pizza & burgers
- dobrovolníci z IBM Client Innovation Centre Brno
Všem partnerům děkujeme, velmi si vážíme jejich podpory.
Fotografie z jarní Agory 2019 na Flickru
O Agoře
Agora je dvoudenní konference, zaměřená na tématiku využití informačních a komunikačních technologií uživateli se zrakovým postižením. Od roku 2015 ji pořádá Středisko Teiresiás Masarykovy univerzity za podpory společnosti Deloitte, Nadačního fondu Českého rozhlasu ze sbírky Světluška a dalších partnerů.
Agora si i přes svou nedlouhou historii vybudovala mezi uživateli ICT s těžkým postižením zraku výborné renomé. Posledních běhů se pravidelně účastní přes 150 zájemců a jejich počet stále roste. Agora je pro účastníky ideálním místem, kde se mohou v přístupném prostředí seznámit s tím, jak jim informační a komunikační technologie mohou pomoci překonávat bariéry při studiu, zaměstnání i v běžném životě.
Podzimní Agora 2019 je součástí oslav 100. výročí založení Masarykovy univerzity.
O Středisku Teiresiás
Pořadatelem akce je Středisko Teiresiás, plným názvem Středisko pro pomoc studentům se specifickými nároky, které Masarykova univerzita zřídila v Brně v roce 2000. Jeho úkolem je zajišťovat, aby studijní obory akreditované na univerzitě byly v největší možné míře přístupné také studentům nevidomým a slabozrakým, neslyšícím a nedoslýchavým, s pohybovým handicapem, případně jinak postiženým.
Středisko je garantem programu celoživotního vzdělávání nevidomých, jehož cílem je umožnit zrakově postižené veřejnosti, aby si bez ohledu na věk a sociální postavení doplnila vzdělání v dílčích předmětech akreditovaných studijních oborů způsobem odpovídajícím zrakovému postižení.
Více informací viz www.teiresias.muni.cz.