Podzimní Agora 2019: na výstavě představí své produkty a služby rekordních 11 vystavovatelů

O víkendu 2. a 3. listopadu 2019 se ve Středisku Teiresiás Masarykovy univerzity v Brně uskuteční už 10. běh Agory – unikátní vzdělávací akce, zaměřené na tématiku využití informačních a komunikačních technologií uživateli se zrakovým postižením.

Zájemci se na Agoru přicházejí seznámit se s novinkami v oblasti speciální výpočetní techniky, vyměnit si zkušenosti či se prakticky procvičit v dovednostech v práci s informačními a komunikačními technologiemi pomocí odečítacího nebo zvětšovacího programu.

Základní informace

Pořadatel akce: Středisko pro pomoc studentům se specifickými nároky – Teiresiás
Místo konání: Komenského náměstí 2, 602 00 Brno
Termín podzimního běhu: 2. a 3. listopadu 2019
Účastnický poplatek: 0 Kč, účastníci si hradí dopravu do a z místa konání, nápoje při společné sobotní večeři a případně příspěvek na ubytování
Akci podporují: Deloitte, Nadační fond Českého rozhlasu ze sbírky Světluška a další partneři

Programové schéma Agory

Loni na podzim jsme rozšířili program Agory o plenární sekci a výstavu. Tato změna se setkala ze strany účastníků s velmi pozitivním ohlasem a jarní Agora 2019 potvrdila, že se jednalo o krok správným a žádaným směrem. Programové schéma v podobě „plenární část, výstava a workshopy“ jsme se proto rozhodli zachovat i do dalších běhů.

Společná plenární sekce pro až 130 účastníků proběhne v sobotu dopoledne a účastníci se na ní budou moci formou krátkých, frontálně vedených prezentací, seznámit s vybranými tématy.

V sobotu odpoledne a v neděli dopoledne i odpoledne pak proběhnou prakticky zaměřené workshopy, které stále vnímáme jako stěžejní náplň Agory. Kapacita jednotlivých workshopů bude opět omezena na přibližně 5 zájemců tak, aby se s probíranou tématikou mohli co nejlépe seznámit.

Možnost navštívit stánky vystavovatelů ve vystavovatelské části bude v sobotu odpoledne po plenární sekci v průběhu delší obědové pauzy a následně i paralelně s workshopy. Cílem vystavovatelské části je umožnit zájemcům moci osobně se seznámit s řešeními, nabízenými jednotlivými vystavovateli.

Výstava: zaplněná chodba zájemci o expozice

Část pro vystavovatele

Výstava proběhne v sobotu 2. listopadu od 12.00 do 16.00 a vstup na ni je volný.

Zájem vystavovat na podzimní Agoře 2019 projevilo rekordních 11 vystavovatelů. Kteří to jsou?

  • BlindShell
  • CashReader
  • Ergones
  • GALOP
  • GiebHelp Servis
  • Haptické Mapy.cz
  • Nesmírný makerspace Lablind.Zone
  • Sagitta
  • Spektra
  • Tyflopomůcky Olomouc
  • RoboBraille

BlindShell je značka chytrých mobilních telefonů pro nevidomé a slabozraké s intuitivním ovládáním. Na stánku si budete moci vyzkoušet oba aktuálně dodávané modely – BlindShell 2 Baroque, i BlindShell Classic s klasickou tlačítkovou klávesnicí.

CashReader je mobilní aplikace pro rozpoznávání bankovek. Lidem s těžkým postižením zraku tak může posloužit jako kompenzační pomůcka, prostřednictvím které mohou bankovky snadno identifikovat. Na stánku Cash Readeru si budete moci vyzkoušet novinky v aplikaci, mezi které patří přepínání měn pomocí Siri či vylepšenou verzi pro Android.

Tomáš Jelínek ukazuje v praxi aplikaci Cash Reader

Společnost Ergones na svém stánku představí pomůcky z jí dodávaného sortimentu. Ten zahrnuje i přenosné kamerové lupy – jak pětipalcové do kapsy, tak i sedmipalcové pro pohodlné čtení. Nebude chybět ani lupa s hlasovým výstupem či novinky v programovém setu aplikací Corvus.

GALOP na svém stánku představí produkty ze své nabídky, zahrnující odečítač obrazovky JAWS, braillské řádky Focus se zápisníkem ScratchPad, přenosný čtecí přístroj omniReader, pomocník pro práci s texty WinMenu 2 Beletrik či čtecí přístroj OrCam MyEye. Těšit se můžete i na premiérové představení nového – a v řadě ohledů revolučního – braillského zápisníku Orbit Reader 20.

Výstava: zájemci na stánku společnosti GALOP

U stánku společnosti GiebHelp Servis si budete moci prohlédnout a osobně vyzkoušet populární náramek Sunu Band, Apple produkty (MacBook, mobilní telefon iPhone či Apple Watch), braillský displej Esys a mnoho dalších vylepšení a vychytávek.

Na stánku Haptické Mapy.cz se můžete seznámit s aktuálními novinkami. Mapy jsou k dispozici již pro celý svět a díky aktivnímu přístupu firmy Seznam.cz je možné je získat zdarma.

3D tisk dostupný domácnostem, školám i organizacím – výstava 3D modelů

Makerspaces jakožto otevřené dílny jsou dnešním trendem, který se zdá jako vhodný pro využití těmi, kdo chtějí tvořit užitečné pomůcky lidem se zrakovým hendikepem. Nejen tvořit, ale i experimentovat či vyrábět. Pro studenty, učitele, rodiče, zástupce různých organizací (muzea, hvězdárny a planetária atd.).

Zajímáte se o využití 3D tisku ve vzdělávání zrakově hendikepovaných? Nesmírný makerspace Lablind.Zone je prostor, v němž se lidé scházejí za účelem vytvářet, sdílet svoje nápady a spolupracovat na svých projektech zaměřených na pomoc nevidomým a slabozrakým – kde můžeme vzájemně spojovat stávající poznatky, vytvářet nové nápady a vytvářet z nich konkrétní inovace.

Výstava: expozice společnosti Sagitta

Sagitta představí širokou škálou kamerových lup různých velikostí – Looky 10, Pangoo 5.5 HD, Looky HD Touch, TextReado, iView 7 HD. Nebude chybět ani čtecí zařízení Orcam MyEye či čtecí zařízení ReadEasy Evolve, která umí číst i předlohy formátu A3.

Na stánku společnosti Spektra si budete moci vyzkoušet kamerové lupy připojitelné k počítači se systémem MacOS a dalším zařízením z produkce Apple. Kromě těchto novinek pracovníci Spektry představí klasický sortiment pomůcek – kamerové lupy včetně nové lupy LVI, kterou bude mít Spektra od podzimu v nabídce, braillské zobrazovače připojitelné k počítači i mobilnímu telefonu, případně další zajímavosti.

Výstava: expozice společnosti Spektra

Prodejna tyflopomůcek Olomouc se zabývá především prodejem pomůcek pro zrakově postižené. Zajišťuje jejich vývoj i následnou výrobu. Ve svém sortimentu má pomůcky, usnadňující práci v domácnosti, audiopomůcky, společenské hry, různá měřidla, hodiny, pomůcky, které pomáhají k odstraňování informačních bariér a usnadňují orientaci v prostoru. Pokud plánujete nákup některé pomůcek ze sortimentu, můžete si ji v Tyflopomůckách objednat, nechat si ji přivézt na Agoru a zde vyzvednout.

RoboBraille je bezplatná webová služba, podporující češtinu, a umožňující převádět dokumenty mezi různými formáty – grafické dokumenty je možné převést do textových formátů, texty zase načíst syntetickými hlasy do MP3 souborů, ze souborů vytvořených v MS Wordu lze generovat elektronické knihy EPUB či MOBI.

Partneři Agory

Agoru by nebylo možné realizovat bez partnerů, kteří ji finančně či jinak podporují. Velmi nás těší, že i v letošním roce pokračuje spolupráce s oběma klíčovými partnery Agory: společností Deloitte, která zůstává hlavním partnerem Agory, a Nadačním fondem Českého rozhlasu, který Agoru podpořil grantem ze sbírky Světluška.

Poděkování za podporu

Podzimní Agoru podpořily společnosti

Všem partnerům děkujeme, velmi si vážíme jejich podpory.

Fotografie z jarní Agory 2019 na Flickru

Jarní Agora 2019, 18.-19. 5. 2019

Závěrem

Nabídku workshopů zveřejníme do konce týdne zde na Poslepu.cz. Registraci na workshopy spustíme v pondělí 7. října.

Podobně jako na jaře, i v listopadu očekáváme nejméně 170 účastníků. Budeme rádi, když budete mezi nimi, či alespoň o Agoře dáte vědět svým přátelům či známým, pro které by mohla být účast přínosná.

Těšíme se na vás.

Radek Pavlíček & Pepa Konečný


O Agoře

Agora je dvoudenní konference, zaměřená na tématiku využití informačních a komunikačních technologií uživateli se zrakovým postižením. Od roku 2015 ji pořádá Středisko Teiresiás Masarykovy univerzity za podpory společnosti Deloitte, Nadačního fondu Českého rozhlasu ze sbírky Světluška a dalších partnerů.

Agora si i přes svou nedlouhou historii vybudovala mezi uživateli ICT s těžkým postižením zraku výborné renomé. Posledních běhů se pravidelně účastní přes 150 zájemců a jejich počet stále roste. Agora je pro účastníky ideálním místem, kde se mohou v přístupném prostředí seznámit s tím, jak jim informační a komunikační technologie mohou pomoci překonávat bariéry při studiu, zaměstnání i v běžném životě.

Podzimní Agora 2019 je součástí oslav 100. výročí založení Masarykovy univerzity.

O Středisku Teiresiás

Pořadatelem akce je Středisko Teiresiás, plným názvem Středisko pro pomoc studentům se specifickými nároky, které Masarykova univerzita zřídila v Brně v roce 2000. Jeho úkolem je zajišťovat, aby studijní obory akreditované na univerzitě byly v největší možné míře přístupné také studentům nevidomým a slabozrakým, neslyšícím a nedoslýchavým, s pohybovým handicapem, případně jinak postiženým.

Středisko je garantem programu celoživotního vzdělávání nevidomých, jehož cílem je umožnit zrakově postižené veřejnosti, aby si bez ohledu na věk a sociální postavení doplnila vzdělání v dílčích předmětech akreditovaných studijních oborů způsobem odpovídajícím zrakovému postižení.

Více informací viz www.teiresias.muni.cz.

Radek Pavlíček

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..