O víkendu 2. a 3. listopadu 2019 se ve Středisku Teiresiás Masarykovy univerzity v Brně uskuteční už 10. běh Agory – unikátní vzdělávací akce, zaměřené na tématiku využití informačních a komunikačních technologií uživateli se zrakovým postižením.
Zájemci se na Agoru přicházejí seznámit se s novinkami v oblasti speciální výpočetní techniky, vyměnit si zkušenosti či se prakticky procvičit v dovednostech v práci s informačními a komunikačními technologiemi pomocí odečítacího nebo zvětšovacího programu.
Základní informace
Pořadatel akce: Středisko pro pomoc studentům se specifickými nároky – Teiresiás
Místo konání: Komenského náměstí 2, 602 00 Brno
Termín podzimního běhu: 2. a 3. listopadu 2019
Účastnický poplatek: 0 Kč, účastníci si hradí dopravu do a z místa konání, nápoje při společné sobotní večeři a případně příspěvek na ubytování
Akci podporují: Deloitte, Nadační fond Českého rozhlasu ze sbírky Světluška a další partneři
Programové schéma Agory
Loni na podzim jsme rozšířili program Agory o plenární sekci a výstavu. Tato změna se setkala ze strany účastníků s velmi pozitivním ohlasem a jarní Agora 2019 potvrdila, že se jednalo o krok správným a žádaným směrem. Programové schéma v podobě „plenární část, výstava a workshopy“ jsme se proto rozhodli zachovat i do dalších běhů.
Společná plenární sekce pro až 130 účastníků proběhne v sobotu dopoledne a účastníci se na ní budou moci formou krátkých, frontálně vedených prezentací, seznámit s vybranými tématy.
V sobotu odpoledne a v neděli dopoledne i odpoledne pak proběhnou prakticky zaměřené workshopy, které stále vnímáme jako stěžejní náplň Agory. Kapacita jednotlivých workshopů bude opět omezena na přibližně 5 zájemců tak, aby se s probíranou tématikou mohli co nejlépe seznámit.
Možnost navštívit stánky vystavovatelů ve vystavovatelské části bude v sobotu odpoledne po plenární sekci v průběhu delší obědové pauzy a následně i paralelně s workshopy. Cílem vystavovatelské části je umožnit zájemcům moci osobně se seznámit s řešeními, nabízenými jednotlivými vystavovateli.
Plenární sekce
Plenární sekce proběhne v sobotu 2. listopadu od 10.00 do 12.00 a vstup na ni je volný. A na jaké příspěvky se můžete těšit?
- Tanja Stevns, Lars Christensen, RoboBraille Outreach: RoboBraille
- Petr Dušek: 3D Nesmír se Světluškou v Lablind.Zone
- Milan Pešák, Spektra: Kamerové lupy připojitelné k počítači se systémem MacOS a dalším zařízením z produkce Apple
- Daniel Jungmann, GALOP: Novinky v nabídce společnosti GALOP
- Karel Giebisch, GiebHelpServis: Náramek Sunu Band
- Jakub Kachel, Sagitta: Představení portfolia společnosti Sagitta (OrCam MyEye a ReadEasy Evolve)
- Lukáš Pazderka, Seznam.cz: Co obnáší redesign služeb Seznamu s ohledem na přístupnost
- Petr Červenka, Radek Seifert: Haptické mapy celého světa od září pro české uživatele zdarma
- Jan Šimík, Matapo: BlindShell slaví 5. narozeniny
Tanja Stevns a Lars Ballieu Christensen z dánské společnosti RoboBraille Outreach představí online službu RoboBraille. RoboBraille je bezplatná webová služba, podporující češtinu, a umožňující převádět dokumenty mezi různými formáty – grafické dokumenty je možné převést do textových formátů, texty zase načíst syntetickými hlasy do MP3 souborů, ze souborů vytvořených v MS Wordu lze generovat elektronické knihy EPUB či MOBI.
Tanja a Lars účastníkům Agory RoboBraille představí nejen v plenární sekci, zájemci o detailní seznámení se s touto službou pak k tomu budou mít příležitost i ve vystavovatelské části a během prakticky vedených workshopů.
Petr Dušek představí online platformu pro sdílení ověřených návrhů 3D modelů a postupů pro jejich vytvoření a nově otevřenou 3D dílnu (makerspace) Lablind.Zone, která vznikla za podpory Světlušky.
Na rostoucí oblibu zařízení z produkce Apple v poslední době reagují i zkušení a časem prověření výrobci běžných kamerových lup. V příspěvku Milana Pešáka ze společnosti Spektra ukážeme možnosti použití lupy Bierley Mouse Mac s MacBookem a možná i další překvapení.
Náramek Sunu Band usnadňuje zrakově handicapovaným cestování prostřednictvím echolokace a rozšířené reality. Náramek bylo možné vyzkoušet už na jarní Agoře či na konferenci INSPO 2019, jeho oficiální představení jsme zařadili do programu podzimní Agory. Náramek Sunu and představí Karel Giebisch ze společnosti GiebHelp Servis.
Daniel Jungmann představí novinky v nabídce společnosti GALOP. Jednat se bude nejen o produkty společnosti Freedom Scientific/Vispero a výsledky vlastních vývojových aktivit, ale těšit se můžete i na premiérové představení nového – a v řadě ohledů revolučního – braillského zápisníku Orbit Reader 20.
Se čtecími zařízeními OrCam MyEye a ReadEasy Evolve, které umožňuje číst i předlohy formátu A3, účastníky seznámí Jakub Kachel ze společnosti Sagitta.
Ke změně vzhledu i funkčnosti dochází ve službách, nabízených společností Seznam.cz, docela často. Lukáš Pazderka účastníkům přiblíží, jaké věci pro přístupnost Seznam.cz dělá, kde se to daří a kde má Seznam.cz ještě rezervy.
Po pěti letech fungování projektu Haptické.mapy.cz představí Petr Červenka a Radek Seifert poslední novinky. Mapy jsou k dispozici již pro celý svět a díky aktivního přístupu firmy Seznam.cz je možné je získat zdarma.
Pod pokličku historie společnosti Matapo, která od roku 2014 pracuje na vývoji mobilních telefonů BlindShell, nás nechá nahlédnout Jan Šimík. Kromě historických pikantností se můžete těšit i na plány do dalších let.
Simultánní tlumočení příspěvků, které budou předneseny v angličtině, bude zajištěno.
Partneři Agory
Agoru by nebylo možné realizovat bez partnerů, kteří ji finančně či jinak podporují. Velmi nás těší, že i v letošním roce pokračuje spolupráce s oběma klíčovými partnery Agory: společností Deloitte, která zůstává hlavním partnerem Agory, a Nadačním fondem Českého rozhlasu, který Agoru podpořil grantem ze sbírky Světluška.
Poděkování za podporu
Podzimní Agoru podpořily společnosti
- Deloitte – hlavní partner Agory pro rok 2019
- Nadační fond Českého rozhlasu ze sbírky Světluška
- Bohemian Digital, s.r.o.
- GALOP, s.r.o.
- SAGITTA Ltd., spol. s r.o.
- Spektra, v.d.n.
- Matapo, s.r.o.
- Nadace Vodafone ČR
- Navigační centrum SONS ČR
- dobrovolníci z IBM Client Innovation Centre Brno
Všem partnerům děkujeme, velmi si vážíme jejich podpory.
Fotografie z jarní Agory 2019 na Flickru
Závěrem
Program vystavovatelské částí Agory a workshopů detailněji představíme v průběhu následujícího týdne na Poslepu.cz. Registraci na workshopy spustíme v pondělí 7. října.
Podobně jako na jaře, i v listopadu očekáváme nejméně 170 účastníků. Budeme rádi, když budete mezi nimi, či alespoň o Agoře dáte vědět svým přátelům či známým, pro které by mohla být účast přínosná.
Těšíme se na vás.
Radek Pavlíček & Pepa Konečný
O Agoře
Agora je dvoudenní konference, zaměřená na tématiku využití informačních a komunikačních technologií uživateli se zrakovým postižením. Od roku 2015 ji pořádá Středisko Teiresiás Masarykovy univerzity za podpory společnosti Deloitte, Nadačního fondu Českého rozhlasu ze sbírky Světluška a dalších partnerů.
Agora si i přes svou nedlouhou historii vybudovala mezi uživateli ICT s těžkým postižením zraku výborné renomé. Posledních běhů se pravidelně účastní přes 150 zájemců a jejich počet stále roste. Agora je pro účastníky ideálním místem, kde se mohou v přístupném prostředí seznámit s tím, jak jim informační a komunikační technologie mohou pomoci překonávat bariéry při studiu, zaměstnání i v běžném životě.
Podzimní Agora 2019 je součástí oslav 100. výročí založení Masarykovy univerzity.
O Středisku Teiresiás
Pořadatelem akce je Středisko Teiresiás, plným názvem Středisko pro pomoc studentům se specifickými nároky, které Masarykova univerzita zřídila v Brně v roce 2000. Jeho úkolem je zajišťovat, aby studijní obory akreditované na univerzitě byly v největší možné míře přístupné také studentům nevidomým a slabozrakým, neslyšícím a nedoslýchavým, s pohybovým handicapem, případně jinak postiženým.
Středisko je garantem programu celoživotního vzdělávání nevidomých, jehož cílem je umožnit zrakově postižené veřejnosti, aby si bez ohledu na věk a sociální postavení doplnila vzdělání v dílčích předmětech akreditovaných studijních oborů způsobem odpovídajícím zrakovému postižení.
Více informací viz www.teiresias.muni.cz.
- Prístupne 2024: pozvánka na konferenci o digitální přístupnosti - 28. 8. 2024
- Český JAWS 2024.2405.83.4 - 14. 8. 2024
- Pozvánka na soutěž ve využívání Braillova písma na počítačích a chytrých mobilech - 28. 7. 2024