Ve čtvrtek 25. listopadu 2021 od 10.00 odvysíláme přenos plenární sekce podzimní Agory 2021 ONLINE – unikátní vzdělávací akce, zaměřené na tématiku využití informačních a komunikačních technologií uživateli se zrakovým postižením.
Zájemci na Agoru přicházejí seznámit se s novinkami v oblasti speciální výpočetní techniky, vyměnit si zkušenosti či se prakticky procvičit v dovednostech v práci s informačními a komunikačními technologiemi pomocí odečítacího nebo zvětšovacího programu.
Základní informace o plenární sekci
Pořadatel akce: Středisko pro pomoc studentům se specifickými nároky – Teiresiás
Místo konání: agora.muni.cz, YouTube, Facebook, Pélion, Poslepu, nástroje pro online komunikaci
Termín: čtvrtek 25. listopadu 2021 od 10.00 do 12.00 CET
Plenární sekce online
Plenární sekce proběhne ve čtvrtek 25. listopadu 2021 od 10.00 do 12.00. Její program bude vypadat následovně:
- Zahájení akce, úvodní slova
- Dave Evans: Unveiling the Vale – zkušenosti z tvorby videohry bez grafiky společně s nevidomými
- Kristýna Savaryová, Filip Hrdlička: BlindShell Classic 2
- Roman Martinovič: Corvus napreduje míľovými krokmi
- Petr Bláha: b.note – nový autonomní braillský řádek na českém trhu
- Daniel Jungmann: Orbit Writer – praktická braillská klávesnice pro mobilní zařízení
- Barbora Bertlová: Středisko ELSA na pražském ČVUT představuje ATELION
- Monika Teichmanová, Hana Malinová, Teresa Bilanová, Zuzana Hlisnikovská: Informovanost zrakově postižených o vládních opatřeních během pandemie Covid-19
Živý přenos v češtině budete moci sledovat na facebookové stránce Střediska Teiresiás, simultánně tlumočenou verzi do angličtiny pak na YouTube kanálu Střediska Teiresiás.
Anotace příspěvků
Dave Evans: Unveiling the Vale – zkušenosti z tvorby videohry bez grafiky společně s nevidomými
The Vale: Shadow of the Crown, plně poslepu přístupná příběhová akční adventura bez grafiky a s prvky RPG od nezávislého studia Falling Squirrel, byla 19. srpna celosvětově uvedena na PC a také na Xboxu, herní konzoli od Microsoftu.
Ačkoli hru může být pro mnohé zrakově postižené v České republice a na Slovensku kvůli jejímu silnému příběhovému zaměření a dostupnosti pouze v angličtině náročné a možná i nezajímavé hrát, přesto vzbudila poměrně velký zájem, mimo jiné i proto, že jí blog a YouTube kanál 4Sense Gaming o hrách přístupných zrakově postiženým věnoval spoustu prostoru formou textových článků i kompletního videoprůchodu.
Dave Evans, generální ředitel, režisér hry, designér a autor příběhu, se podělí o své zkušenosti a znalosti, k nimž tým při tvorbě hry dospěl, včetně některých nejčastějších stereotypů o nevidomých ve hrách, nejobtížnějších implementačních a designových výzev, které bylo třeba cestou překonat, a také o poznatky získané z úzké spolupráce s konzultanty pro přístupnost z komunity nevidomých a zrakově postižených.
Kristýna Savaryová, Filip Hrdlička: BlindShell Classic 2
Nová generace telefonu BlindShell Classic nabízí unikátní hardware, hmatná tlačítka, ovládání hlasem a velmi hlasitý, kvalitní reproduktor. To vše dělá z mobilního telefonu BlindShell Classic 2 skvělou volbu pro nevidomé a zrakově postižené.
Nově s aplikací WhatsApp, BlindShell katalogem, který nabízí mnoho volitelných aplikací, internetovým prohlížečem a asistivními pomůckami jako je například odečítač obrazovky a NFC označování objektů. Plný zábavy a funkcí, které Vám usnadní život, ale stále velmi jednoduchý a přehledný. To je BlindShell Classic 2.
Roman Martinovič: Corvus napreduje míľovými krokmi
Aplikačný set na sprístupnenie smartfónov s operačným systémom Android nevidiacim a slabozrakým, ktorý pod názvom Corvus vyvíja tím tvorcov zo slovenského Liptova už účastníkom Agory určite netreba predstavovať. Na tomto fóre o Corvuse už bola reč niekoľkokrát. Dnes sa sem vraciame, aby sme predstavili inovácie, ktorými prešiel za posledné obdobie.
- Vylepšené ovládanie vďaka slovenskej i českej hlasovej asistentke i možnosť písania a editácie textov na prepracovanej Braillovskej klávesnici v prostredí Corvusu i s použitím Corvus čítača, ktorá funguje vo viacerých režimoch a samozrejme i jazykoch (opäť vrátane slovenčiny a češtiny).
- Vynikajúce optické rozpoznávanie textov umožňujúce rýchle čítanie (vykonáva OCR na obraze z kamery a teda umožňuje rýchlo prečítať texty na predmetoch okolo nás), skenovanie dokumentov (možnosť skenovať konkrétny papier s textom), pričom ponúka aj možnosť OCR z obrázkových súborov či PDF obsahujúcich grafiku a históriu rozpoznaných textov.
- Jednoduché vyhľadávanie a počúvanie podcastov vďaka zapracovanej službe Apple podcasts.
- Pribudli aplikácie ako Cestovné poriadky, Internetové rádiá a Corvus dnes obsahuje aj inteligentného trénera, ktorí vás sám naučí smartfón s týmto aplikačným setom používať.
- Podstatnými vylepšeniami však prešiel i hudobný prehrávač, ktorý získal veľmi žiadané pokročilé funkcie (ako napr. equalizér, nastavenie výšky a rýchlosti prehrávania, pokročilé automatické záložky a p.), tiež prehliadač dokumentov, v ktorom je možné prehliadať už aj PDF, RTF, DOC, DOCX, PPT, PPTX, (X)HTM(L) a EPUB súbory, no pribudli napríklad i nové časové funkcie a mnoho ďalšieho…
Corvus je samozrejme pripravený na použitie s Android 12tkou, pričom stále funguje vo veľkom množstve smartfónov rôznych značiek, ale sprístupňuje i tablety, či inteligentné hodinky. V našom tíme sa riadime princípom, že každý nevidiaci je iný a tak by mal mať aj každý nevidiaci právo vybrať si svoje zariadenie podľa individuálnych preferencií presne tak, ako vidiaci. Zrejme aj pre tento náš prístup k integrácii Corvus získal významnú podporu od spoločnosti Google ako jeden z 13 podporených projektov spomedzi 800 zapojených. Rozprávanie o tom všetkom + nejaké tie zákulisné klebety a plány do budúcna i veľké narodeninovo – predvianočné Corvusobranie na záver sľubujeme v našom príspevku na jesennej Agore 2021.
Petr Bláha: b.note – nový autonomní braillský řádek na českém trhu
Braillské displeje francouzské společnosti Eurobraille mají na českém trhu dlouhou tradici v podobě modelu Esys, který si v řadách nevidomých uživatelů Braillova písma získal značnou oblibu. Z jeho hlavních předností můžeme vyzdvihnout zejména nízkou cenu, vysokou odolnost a autonomní funkce, umožňující užívat Esys i samostatně, bez nutnosti připojení k počítači, nebo mobilnímu zařízení.
Nový braillský displej b.note daný koncept ještě rozvíjí a posouvá na zcela novou úroveň.
Mimo jiného nabízí pokročilého správce souborů, možnost čtení textových dokumentů celé řady formátů a mnoho dalších praktických i užitečných funkcí. Velké změny byly provedeny i na hardwarové úrovni, použitý operační systém navíc dává prostor pro budoucí rozšiřování funkčnosti b.note.
Daniel Jungmann: Orbit Writer – praktická braillská klávesnice pro mobilní zařízení
Kusé informace o tomto novém zařízení z dílny americké firmy Orbit Research kolují po Internetu již několik let. Jaký je Orbit Writer v praxi, jaké jsou jeho silné i slabé stránky a pro koho by nová pomůcka mohla mít největší přínos stručně shrne ve své prezentaci Daniel Jungmann z firmy GALOP. Zmíněny krátce budou i další novinky, související s braillským psaním poznámek – zápisníky Orbit Reader 20 a Orbit Reader 40 spolu s novou verzí zápisníkových funkcí braillského řádku Focus 40 Blue.
Barbora Bertlová: Středisko ELSA na pražském ČVUT představuje ATELION
ATELION, neboli Ateliér asistivních technologií, je novým pracovištěm Střediska pro podporu studentů se specifickými potřebami ELSA ČVUT. Navazuje na téměř 30letou tradici započatou již v r. 1992, kdy na ČVUT vzniklo první pracoviště s podobným zaměřením – později známé jako Centrum TEREZA. V čem je pracoviště opravdu „nové“? Především ve výrazném rozšíření cílové skupiny, Ale také například v důrazu na moderně a přitažlivě prováděnou podporu hmatové grafiky a Brailleova bodového písma.
Monika Teichmanová, Hana Malinová, Teresa Bilanová, Zuzana Hlisnikovská: Informovanost zrakově postižených o vládních opatřeních během pandemie Covid-19
Prezentace výsledků výzkumu o přístupnosti informací o vládních opatřeních zrakově postiženým realizovaný studentkami Masarykovy univerzity.
Partneři Agory
Agoru by nebylo možné realizovat bez partnerů, kteří ji finančně či jinak podporují. Velmi nás těší, že i v letošním roce pokračuje spolupráce s oběma klíčovými partnery Agory: společností Deloitte, která zůstává hlavním partnerem Agory, a Nadačním fondem Českého rozhlasu, který Agoru podpořil grantem ze sbírky Světluška. Děkujeme za důvěru a dlouhodobé partnerství.
Závěrem
Plenární sekci opět doplní dalšími online aktivity – pod hlavičkou Agory a Pélionu pro vás (i ve spolupráci s dalšími partnery) průběžně připravujeme tutoriály, online workshopy a diskusní setkání. Informace o nich postupně zveřejňujeme na webu Agory, Poslepu.cz, Pélionu a našich sociálních sítích.
Budeme rádi, když se aktivit online Agory zúčastníte a dáte o Agoře vědět svým přátelům či známým, pro které by mohla být účast přínosná.
Těšíme se na vás.
Radek Pavlíček & Pepa Konečný
Podzimní Agora 2020 ONLINE: programu dominovaly novinky a ukázky možností využití technologií v praxi
O Agoře
Agora je dvoudenní konference, zaměřená na tématiku využití informačních a komunikačních technologií uživateli se zrakovým postižením. Od roku 2015 ji pořádá Středisko Teiresiás Masarykovy univerzity za podpory společnosti Deloitte, Nadačního fondu Českého rozhlasu ze sbírky Světluška a dalších partnerů.
Agora si i přes svou nedlouhou historii vybudovala mezi uživateli ICT s těžkým postižením zraku výborné renomé. Posledních prezenčních běhů se pravidelně účastní přes 150 zájemců, online vysílání mají tisíce zhlédnutí a jejich počet stále roste. Agora je pro účastníky ideálním místem, kde se mohou v přístupném prostředí seznámit s tím, jak jim informační a komunikační technologie mohou pomoci překonávat bariéry při studiu, zaměstnání i v běžném životě.
O Středisku Teiresiás
Pořadatelem akce je Středisko Teiresiás, plným názvem Středisko pro pomoc studentům se specifickými nároky, které Masarykova univerzita zřídila v Brně v roce 2000. Jeho úkolem je zajišťovat, aby studijní obory akreditované na univerzitě byly v největší možné míře přístupné také studentům nevidomým a slabozrakým, neslyšícím a nedoslýchavým, s pohybovým handicapem, případně jinak postiženým.
Středisko je garantem programu celoživotního vzdělávání nevidomých, jehož cílem je umožnit zrakově postižené veřejnosti, aby si bez ohledu na věk a sociální postavení doplnila vzdělání v dílčích předmětech akreditovaných studijních oborů způsobem odpovídajícím zrakovému postižení.
Více informací viz www.teiresias.muni.cz.