Podcast Bez bariér: O přístupnosti s Ondrou Pohlem a Radkem Pavlíčkem

Digitální prostor je stále plný bariér, které některým uživatelům znemožňují vykonávat pro ostatní zcela běžné činnosti – koupit si nějaké zboží v e-shopu, používat internetové bankovnictví či získávat informace z oblíbeného zpravodajského serveru. Důvodem proč jsou weby, aplikace a dokumenty často nepřístupné není, že by jejich tvůrci záměrně chtěli komplikovat uživatelům život. Primárním důvodem je neznalost a chybějící (systematické) vzdělávání v tomto oboru.

S Ondrou Pohlem jsme se proto loni na podzim rozhodli rozjet Podcast Bez bariér, abychom webovou přístupnost popularizovali a zájemcům nabídli seriózní a důvěryhodný zdroj informací. Oba dva jsme držiteli aktuálně nejvyšší možné certifikace v tomto oboru – IAAP Certified Professional in Web Accessibility (CPWA).

Podcast se samozřejmě snažíme dělat co nejvíce přístupně. Ke každé epizodě tak nabízíme textový přepis, audiovizuální podoba na YouTube je opatřena i titulky.
Pokud bude o podcast zájem, do budoucna zvažujeme zajistit i tlumočení/ překlad do znakového jazyka a také překlad do angličtiny.

Pro rok 2023 plánujme přibližně 10 dílů, ve kterých si budeme povídat nejen my dva, ale budeme si zvát i zajímavé hosty. Pokud máte k tématice přístupnosti co říci a chtěli byste být jedním z nich, ozvěte se nám 🙂

V historicky první epizodě podcastu Bez bariér se dozvíte kdo jsme, proč jsme se tento podcast rozhodli dělat, a jaký bude jeho obsah. Něco málo si povíme o tom, co je to webová přístupnost, pro koho je přínosná a jaké jsou nejčastější bariéry, na které uživatelé v digitálním světě narážejí. Probereme také legislativu, stav přístupnosti ve světě i v Čechách a proč ten je stav takový, jaký je. A nabídneme také několik tipů, kde se můžete v oboru přístupnosti vzdělávat.

Přejeme příjemný poslech 🙂

Úvod do webové přístupnosti | Epizoda 1 (YouTube)

Úvod do webové přístupnosti | Epizoda 1 (Spotify)


Podcast Bez bariér vzniká s podporou Nadačního fondu Českého rozhlasu ze sbírky Světluška, společnosti ACTUM Digital a jako jeden z výstupů projektu Théseus Střediska Teiresiás Masarykovy univerzity.

Radek Pavlíček

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..