Kvalitní zdroje o přístupnosti: Freedom Scientific Training Center (15/24)

Přístupné weby, aplikace a dokumenty tvoříme především pro uživatele. Ti velmi často pro práci s výpočetní technikou používají nejrůznější asistivní technologie – čtečky obrazovky, lupy, braillské displeje, hlasové ovládání, uzpůsobené klávesnice, atp.

Abychom mohli rozhraní webu či aplikace navrhnout tak, aby bylo s těmito technologiemi bez problémů použitelné, musíme vědět, jak tyto asistivní technologie fungují – jaké jsou principy práce, co uživateli umožňují, ale i jaká mají omezení.

Jedním z nejlepších zdrojů, který nám může tyto informace poskytnout, je web Freedom Scientific Training Center. Ten pochopitelně pokrývá produkty, spadající do porfolia společnosti společností Vispero. Najdeme zde tedy materiály primárně k programům JAWS, ZoomText a Fusion či braillských displejů Focus.

Co se mně osobně velmi líbí, je že řada materiálů překračuje hranice referenční příručky či představení produktu jako takového, ale dá se s úspěchem použít i při výuce – za včechny jmenujme interaktivní učebnici Surf’s Up!, díky které se mohou zájemci naučit pracovat s webem prostřednictvím odečítače obrazovky JAWS.

Freedom Scientific Training Center


Adventní kalendář Kvalitní zdroje o přístupnosti je společným dílem Poslepu.cz a projektu Théseus Střediska Teiresiás Masarykovy univerzity, zaměřeného na zlepšení přístupnosti digitálního prostředí (webů, aplikací a dokumentů), který realizujeme s podporou Nadačního fondu Českého rozhlasu ze sbírky Světluška.

Radek Pavlíček

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..