Jarní Agora 2022: jak ji viděli účastníci

O víkendu 14. a 15. května 2022 se ve Středisku Teiresiás Masarykovy univerzity v Brně uskutečnil už 15. běh Agory – unikátní vzdělávací akce, zaměřené na tématiku využití informačních a komunikačních technologií uživateli se zrakovým postižením.

Účastníci na ní měli příležitost se prostřednictvím osmi příspěvků v plenární sekci seznámit s novinkami a praktickým využitím asistivních technologií pro kompenzaci zrakového postižení – program nabídl zájemcům tři ucelenější bloky, věnované

  • haptické grafice a 3D tisku,
  • novinkám v portfoliu firem, specializujících se na pomůcky pro nevidomé a slabozraké,
  • a představení dvou her, přístupných i pro hráče se zrakovým postižením.

Dále si mohli prohlédnout nabídku pomůcek a služeb devíti vystavovatelů, zahrát si dvě přístupné hry v herní zóně, či se zúčastnit některého z 25 workshopů.

Protože zpětnou vazbu nám posílá stále více účastníků (což nás samozřejmě těší a za e-maily a zprávy moc děkujeme), rozhodl jsem se jí už tradičně věnovat samostatný příspěvek. Přeji pěkné počtení 🙂

Zpětná vazba

Honza

Ahoj Radku, ještě jednou děkuji za organizaci Agory. Plenárka byla fajn a letošní lektorování jsem si velmi užil. Na workshopech se mi sešly 2 skupiny zapálených uživatelů a mělo to určitě smysl, protože minimálně jeden účastník si nově jeden ze státních portálů vyzkoušel a další o jejich používání uvažují.

Ještě jednou díky Tobě, sponzorům, dobrovolníkům i restauraci Plzeňský dvůr za velmi chutnou krmi na rautu 🙂

Těším se na další běh a třeba mně zas napadne nějaké zajímavé téma k prezentaci.

Karel

Děkuji opět za skvělou offline Agoru. I když jsem byl krátce, opět parádní zázemí, skvělá atmosféra a i velmi pozitivní pohled na rezervační systém Reservio z řad účastníků workshopu. Též parádní herní zóna.

Eva

Agora se mi velmi líbila. Dostala jsem hodně zajímavých informací. Moc se mi líbil nápad pána Patzelta. Škoda jen mé mizerné angličtiny. Pavlínka i Lukáš byli velmi ochotní a vše překládali.

Chtěla bych poděkovat všem, kteří vše zorganizovali a dobrovolníkům, kteří byli ochotní kdykoliv pomáhat. V podstatě až teď mi dochází, když už sama potřebuji pomoc, jak jsou důležití.

Přeji vám všem jen to nejlepší, ať vás neopouští chuť a síla pořádat tyto úžasné akce.

Irena

Milí Agoráci, děkuji Pepovi a Aničce, ale samozřejmě i celému týmu techniků a Radkovi, za bezvadně připravenou akci.

My už jen pomáháme, aby se i všichni účastníci cítili příjemně a bezpečně. Při každém setkání se poznáváme o kousek více a musím říct, že je mi s Vámi moc dobře a dobíjím si patřičně baterky. Jste bezva parta a těším se na další setkání.

Lukáš

Nechápu, jak to děláš a zvládáš. Jak se dneska říká: Respeeekt… :O) Nebo vlastně možná už zase spíš neříká. 🙂 Já jsem si nevšiml ničeho, co by nejelo hladce. Po stránce organizační, administrativní, technické, obsahové i gastronomické se povedlo všechno naprosto profesionálně, jako vždy! Nebo aspoň já si rozhodně na nic nestěžuju. 🙂

Super organizace, o to větší úspěch, že i po covidové pauze se podařilo rovnou takhle najet zpátky, letos fakt docela zajímavě pestrá nabídka workshopů.

Hanka

Díky za kvalitní on-line přenos a zajímavý obsah, Agoře fandím 👍👍👍

Vladan

Agory jsem se zúčastnil podruhé a to jen workshopu Matěje Plcha. Workshop o odečítači Jieshuo byl výborný, škoda jen, že je pro workshop vymezený tak krátký čas. Avšak díky skvělé práci Matěje a jeho neúnavné propagaci a podpoře jsem získal velmi cenný nástroj k ovládání mobilu s Androidem.

Velmi si cením Vaší aktivity a skvělých organizačních schopností. Snad si v příštím běhu vyberu více workshopů.

S přátelským pozdravem a přáním všeho dobrého ve Vaší práci!

Marek

Po dvouleté přestávce, kdy se prezenčně nemohli akce konat, třetí víkend v květnu a konečně se konala jarní Agora v prezenční formě. Tuto akci hodnotím velmi kladně. Byl zde velmi rozmanitý výběr workshopů a lektoři se nám opravdu věnovali naplno a dozvěděl jsem se i mnoho nového. Poděkoval bych také organizátorům, bez kterých by tato akce nemohla proběhnout. A v poslední řadě bych poděkoval dobrovolníkům, kteří se o nás tak obětavě starali.

Sečteno podtrženo: Opět mě jarní Agora nezklamala a určitě na další jarní běh, který bude příští rok, rozhodně pojedu.

Radek

Letošní jarní Agora se opět povedla na jedničku. Bylo poznat, že organizátoři během covidové pauzy nezapomněli, jak se to dělá. Vypíchnul bych pomoc od asistentů a asistentek. Paní Irena a paní Petra si mě pamatovaly, i když jsme se dlouho neviděli. Přeji stejně povedené i další Agory.

Michal

Moc děkujeme za organizaci a prostor k prezentaci. Za nás vše proběhlo hladce a bylo milé se po letech zase potkat osobně osobně. Termín na rok 2023 mám(e) zapsaný.

Vladimír

Chcel by som sa Vám poďakovať za možnosť zúčastniť sa na Agore, bola to veľmi príjemná akcia a dúfam, že sa Karlov a môj workshop účastníčkam páčil.

Michal

Jsem velmi rád, že jsem se mohl prezenčně účastnit jarní Agory. Akce se mi velmi líbila a jsem rád, že se uskutečnila. Odnesl jsem si z ní velmi cenné informace – jako ostatně ze všech takovýchto setkání.

Matěj

Chtěl bych poděkovat za možnost zúčastnit se prezenčního běhu Agory. Bylo velmi podnětné a příjemné se po dvou letech opět setkat s fanoušky mobilních technologií a předat jim pár znalostí i dovedností.

Jiří

Chtěl bych pochválit jarní Agoru, jako vždy měla vysokou úroveň, také proto se jí rádi účastníme.


Za celý organizační tým za zájem o Agoru děkují Anička Hořejší, Pepa Konečný a Radek Pavlíček.


Záznam plenární sekce jarní Agory 2022

Nestihli jste zhlédnout plenární sekci jarní Agory 2022 naživo? V takovém případě můžete zhlédnout záznam jarní Agory 2022 na Facebooku.

Jarní Agora 2022: fotogalerie

Jarní Agora 2022, 14.-15. 5. 2022


Zero Project 2022 ShortlistO Agoře

Agora je dvoudenní konference, zaměřená na tématiku využití informačních a komunikačních technologií uživateli se zrakovým postižením. Od roku 2015 ji pořádá Středisko Teiresiás Masarykovy univerzity za podpory společnosti Deloitte, Nadačního fondu Českého rozhlasu ze sbírky Světluška, Moneta Money Bank a dalších partnerů.

Agora si i přes svou nedlouhou historii vybudovala mezi uživateli ICT s těžkým postižením zraku výborné renomé. Posledních prezenčních běhů se pravidelně účastní přes 150 zájemců, online vysílání mají tisíce zhlédnutí a jejich počet stále roste. Agora je pro účastníky ideálním místem, kde se mohou v přístupném prostředí seznámit s tím, jak jim informační a komunikační technologie mohou pomoci překonávat bariéry při studiu, zaměstnání i v běžném životě.

O Středisku Teiresiás

Pořadatelem akce je Středisko Teiresiás, plným názvem Středisko pro pomoc studentům se specifickými nároky, které Masarykova univerzita zřídila v Brně v roce 2000. Jeho úkolem je zajišťovat, aby studijní obory akreditované na univerzitě byly v největší možné míře přístupné také studentům nevidomým a slabozrakým, neslyšícím a nedoslýchavým, s pohybovým handicapem, případně jinak postiženým.

Středisko je garantem programu celoživotního vzdělávání nevidomých, jehož cílem je umožnit zrakově postižené veřejnosti, aby si bez ohledu na věk a sociální postavení doplnila vzdělání v dílčích předmětech akreditovaných studijních oborů způsobem odpovídajícím zrakovému postižení.

Více informací viz www.teiresias.muni.cz.

Partneři Agory

Agoru by nebylo možné realizovat bez celé řady partnerů, kteří ji finančně či jinak podporují. Velmi nás těší, že i v letošním roce pokračuje spolupráce s oběma klíčovými partnery Agory: společností Deloitte, která zůstává hlavním partnerem Agory, a Nadačním fondem Českého rozhlasu, který Agoru podpořil grantem ze sbírky Světluška. Ke klíčovým partnerům Agory se v roce 2022 přidala Moneta Money Bank. Děkujeme všem partnerům za důvěru a podporu.

Moneta Money Bank

Radek Pavlíček

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..