Jarní Agora 2020 ONLINE: jaký bude program plenární sekce

Ve čtvrtek 28. 5. 2020 zahájíme v 10.00 živým přenosem plenární sekce jarní Agoru 2020 ONLINE – unikátní vzdělávací akci, zaměřenou na tématiku využití informačních a komunikačních technologií uživateli se zrakovým postižením. Na plenární sekci pak v následujících (tý)dnech navážeme dalšími online aktivitami – připravujeme pro vás tutoriály, virtuální výstavu i online workshopy.

Zájemci se na Agoru přicházejí seznámit se s novinkami v oblasti speciální výpočetní techniky, vyměnit si zkušenosti či se prakticky procvičit v dovednostech v práci s informačními a komunikačními technologiemi pomocí odečítacího nebo zvětšovacího programu.

Základní informace

Pořadatel akce: Středisko pro pomoc studentům se specifickými nároky – Teiresiás
Místo konání: agora.muni.cz, YouTube, Facebook, Pélion, Poslepu, nástroje pro online komunikaci
Termín jarního běhu: plenární sekce – 28. května 2020 od 10.00 do 12.00; časy konání dalších aktivit budeme postupně zveřejňovat
Akci podporují: Deloitte, Nadační fond Českého rozhlasu ze sbírky Světluška a další partneři

Plenární sekce online

Plenární sekce proběhne ve čtvrtek 28. května 2020 od 10.00 do 12.00. Její program bude vypadat následovně:

  • Michal Jungmann, GALOP, s.r.o.: Odečítání obrazovky v roce 2020
  • Petr Dušek: 3D tisk v LablindZone
  • Kristýna Savaryová, BlindShell: Novinky u BlindShellu
  • Roman Martinovič, Corvus: Corvus – vytrvalý maratónec
  • Tomáš Hrdinka, Spektra, v.d.n.: přenosná kamerová lupa Compact 10 HD Speech
  • Adam Fendrych, Rohlik.cz, Roman Kabelka, Master Internet: Jak a proč jsme zpřístupňovali Rohlik.cz
  • Gabriela Drastichová, Nadační fond Českého rozhlasu: finanční podpora jednotlivců i organizací ze sbírky Světluška

Živý přenos v češtině (respektive slovenštině) budete moci sledovat na agora.muni.cz/program/plenarni-sekce, simultánně tlumočenou verzi do angličtiny pak na facebookové stránce Střediska Teiresiás.

Anotace příspěvků

Michal Jungmann, GALOP, s.r.o.: Odečítání obrazovky v roce 2020

Co znamená pojem „odečítací program“ v dnešní době? Jak se jeho význam změnil v průběhu uplynulých 30 let? Krátké zamyšlení nad postupnou proměnou jedné z klíčových asistivních technologií, ilustrované praktickými ukázkami funkcí Prozkoumat, Rozpoznávání textu a Picture Smart odečítacího programu JAWS v aktuální verzi 2020.

Petr Dušek: 3D tisk v LablindZone

V Lablind Zone se v současnosti zabýváme především 3D tiskem pro účely zrakově hendikepovaných. Co jsme zatím dokázali? Co nás čeká? Jaké radosti a strasti nás potkávají? (Naši neziskovou činnost podporují Světluška – Nadační fond Českého rozhlasu, Teiresiás – Středisko pro pomoc studentům se specifickými nároky Masarykovy univerzity)

Kristýna Savaryová, BlindShell: Novinky u BlindShellu

BlindShell je česká společnost, která vyvíjí mobilní telefony pro nevidomé a zrakově postižené seniory. Na konferenci Agora představí svůj nový mobilní telefon BlindShell Classic LITE, nejjednodušší mobilní telefon pro nevidomé a novinky u nejúspěšnějšího modelu BlindShell Classic.

Roman Martinovič, Corvus: Corvus – vytrvalý maratónec

Azda je to tak trochu aj tým, že neutíchajúcou vášňou hlavného vývojára Corvusu Petra je zdolávať často i z posledných síl desiatky bežeckých kilometrov. No určite je to najmä preto, že v Corvus tíme spájame veľké odhodlanie s hodnotami zodpovednosti a dobre vykonanej práce. To je ten dôvod prečo aplikačný set Corvus na sprístupnenie smartfónov nevidiacim a slabozrakým sa už 7 rokov nezadržateľne ženie svetom Androidu. Napriek sile jeho súperov nielen v podobe nových verzií operačného systému, ale tiež v podobe rôznych značiek, výrobcov a nadstavieb si Corvus udržiava svoje tempo na čele pelotónu riešení na sprístupnenie smartfónov nevidiacim a slabozrakým. Aj dnes vďaka tomu, že nezaspal na občerstvovacom stanovišti a nenechal sa zlákať chutnou Kit Kat 4.4 tyčinkou môže využívať a integrovať výhody najnovších verzií Androidu (vrátane Android 10) a predstaviť novinky, ktoré potešia nevidiacich a slabozrakých používateľov smartfónov so širokou škálou zručností i potrieb.

Odpremiérujeme vám revolučný systém makier, ktoré neskutočne zefektívnia prácu s čítačom obrazovky v častejšie sa opakujúcich situáciách. Corvus však prichádza aj s vlastnou navigáciou pre nevidiacich, ktorej súčasťou je aj rozšírená realita. Tiež predstavíme implementáciu známeho vynikajúceho rozpoznávača bankoviek Cash Reader priamo do UI Corvusu, perfektný novovyladený kalendár, ale aj pokročilý prehrávač zvukových kníh a hudby. Zároveň vám predstavíme aj jedného chlapca a jedného dospeláka. Zatiaľ čo chlapec je už na svete, dospelák sa paradoxne ešte len narodí. No účastníci Agory sa o Matejkovi a Matejovi – nových prehrávačoch zvukových kníh dozvedia viac. Rezervujeme si priestor aj na ďalšie prekvapenia, no o tom až keď spoločne s Corvusom zašprintujeme na našej maratónskej trati s cieľom v nedohľadne.

Tomáš Hrdinka, Spektra, v.d.n.: přenosná kamerová lupa Compact 10 HD Speech

V plenární sekci bychom rádi ukázali zcela novou přenosnou kamerovou lupu Compact 10 HD Speech, která má nejen skvělý obraz na poměrně velkém displeji a přitom je přenosná, ale lze ji prostřednictvím technologie zrcadlení připojit k moderním televizím nebo výpočetní technice.

Adam Fendrych, Rohlik.cz, Roman Kabelka, Master Internet: Jak a proč jsme zpřístupňovali Rohlik.cz

Nakupování potravin ještě nedávno patřilo pro řadu lidí mezi velmi nepříjemné činnosti, bez cizí pomoci leckdy nereálné. Online supermarkety pomáhají rozdíly mezi lidmi vyrovnat a dávají šanci nakoupit na pár kliknutí všem, bez ohledu na jejich specifické potřeby.

Zní to skvěle, jen v praxi tomu někdy brání zbytečné technické překážky. Nejsou tam schválně, jen o nich ve firmě nikdo neví.

Proto jsme nastartovali spolupráci mezi hendikepovanými uživateli a Rohlíkem. Díky zpětné vazbě se povedlo pár trámů přes cestu odhalit a odstranit. Rádi se s vámi podělíme o to, co jsme se při tom společně naučili. Dozvíte se mimo jiné:

  • proč jsme s tím vůbec začali,
  • jaké problémy jsme našli,
  • na co si dávat pozor,
  • co na to říkají sami uživatelé.

Gabriela Drastichová, Nadační fond Českého rozhlasu: finanční podpora jednotlivců i organizací ze sbírky Světluška

Světluška prostřednictvím nadačních příspěvků podporuje těžce zrakově postižené již osmnáctým rokem. Mění se potřeby těžce zrakově postižených a současně i nabídka služeb a vybavení k samostatnějšímu a kvalitnějšímu životu zrakově postižených. Na toto Světluška reaguje rozšířením podpory pro jednotlivce i organizace po celém Česku. Současně ale přestává přispívat na služby a vybavení, jejichž financování v průběhu let převzal stát nebo po nich není dostatečná poptávka. Představíme zejména programy na podporu studentů a osob připravujících se na vstup na trh práce a na podporu kompetentního používání asistivních technologií a kompenzačních pomůcek.

Partneři Agory

Agoru by nebylo možné realizovat bez partnerů, kteří ji finančně či jinak podporují. Velmi nás těší, že i v letošním roce pokračuje spolupráce s oběma klíčovými partnery Agory: společností Deloitte, která zůstává hlavním partnerem Agory, a Nadačním fondem Českého rozhlasu, který Agoru podpořil grantem ze sbírky Světluška. Děkujeme za důvěru a dlouhodobé partnerství.

Fotografie z podzimní Agory 2019 na Flickru

Podzimní Agora 2019, 2. a 3. 11. 2019

Global Accessibility Awareness DaySvětový den přístupnosti 2020

Agora je už po šesté součástí série akcí kolem Světového dne přístupnosti. Jeho smyslem je motivovat veřejnost k diskusím, přemýšlení a chuti dozvědět se něco o přístupnosti webu, software či mobilních aplikací a potřebách uživatelů s nejrůznějším postižením.

Závěrem

Na plenární sekci navážeme dalšími online aktivitami – připravujeme pro vás tutoriály, virtuální výstavu i online workshopy. Informace budeme postupně zveřejňovat na webu Agory, Poslepu.cz, Pélionu a našich sociálních sítích.

Budeme rádi, když se aktivit online Agory zúčastníte a dáte o Agoře vědět svým přátelům či známým, pro které by mohla být účast přínosná.

Těšíme se na vás.

Radek Pavlíček & Pepa Konečný


O Agoře

Agora je dvoudenní konference, zaměřená na tématiku využití informačních a komunikačních technologií uživateli se zrakovým postižením. Od roku 2015 ji pořádá Středisko Teiresiás Masarykovy univerzity za podpory společnosti Deloitte, Nadačního fondu Českého rozhlasu ze sbírky Světluška a dalších partnerů.

Agora si i přes svou nedlouhou historii vybudovala mezi uživateli ICT s těžkým postižením zraku výborné renomé. Posledních běhů se pravidelně účastní přes 150 zájemců a jejich počet stále roste. Agora je pro účastníky ideálním místem, kde se mohou v přístupném prostředí seznámit s tím, jak jim informační a komunikační technologie mohou pomoci překonávat bariéry při studiu, zaměstnání i v běžném životě.

O Středisku Teiresiás

Pořadatelem akce je Středisko Teiresiás, plným názvem Středisko pro pomoc studentům se specifickými nároky, které Masarykova univerzita zřídila v Brně v roce 2000. Jeho úkolem je zajišťovat, aby studijní obory akreditované na univerzitě byly v největší možné míře přístupné také studentům nevidomým a slabozrakým, neslyšícím a nedoslýchavým, s pohybovým handicapem, případně jinak postiženým.

Středisko je garantem programu celoživotního vzdělávání nevidomých, jehož cílem je umožnit zrakově postižené veřejnosti, aby si bez ohledu na věk a sociální postavení doplnila vzdělání v dílčích předmětech akreditovaných studijních oborů způsobem odpovídajícím zrakovému postižení.

Více informací viz www.teiresias.muni.cz.

Radek Pavlíček

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..