Podzimní Agora 2020 ONLINE: hledáme témata a lektory online workshopů o ICT pro zrakově postižené

Ve čtvrtek 22. 10. jsme živým přenosem plenární sekce zahájili podzimní Agoru 2020 ONLINE – už 12. běh konference o využití informačních a komunikačních technologií lidmi se zrakovým postižením. Plenární sekci si můžete připomenout v článku Podzimní Agora 2020 ONLINE: programu dominovaly novinky a ukázky možností využití technologií v praxi.

Na plenární sekci jsme se rozhodli navázat průběžným publikováním vzdělávacích materiálů na portálu Pélion a také nabídkou workshopů, se kterými jsme v roce 2015 začínali a které tvoří nedílnou součást programu Agory.

Nabídněte nám workshop – či workshopy

Máte zajímavé téma, které se jakkoliv týká speciální výpočetní techniky pro uživatele s těžkým postižením zraku, a chcete je nabídnout účastníkům našich workshopů? Pak směle do toho 🙂 A pokud máte témat víc, nabídněte nám je. Aspoň budeme mít my i účastníci z čeho vybírat.

Workshop by měl co nejlépe vyhovovat následujícím požadavkům

  • workshop bude zaměřen na využití informačních a komunikačních technologií uživateli se zrakovým postižením;
  • mělo by se jej zúčastnit alespoň 5 zájemců;
  • délka minimálně 60 (optimálně 90) minut s tím, že workshop bude obsahovat i interakci s účastníky (tedy nebude se jednat o 90 minut frontálního výkladu, ale bude prostor i na dotazy, je možné připravit příklady, ty účastníkům dopředu nasdílet, aby na nich mohli probranou látku procvičit…);
  • proběhne do 20. prosince 2020 včetně;
  • lektor dodá materiál v rozsahu, dostatečně pokrývajícím probrané téma tak, aby materiál mohl zájemcům posloužit k samostudiu (může se jednat o text, audio či video tutoriál, případně kombinaci těchto forem); materiál bude respektovat požadavky na přístupnost pro zrakově postižené uživatele;
  • workshop bude po stránce obsahové i způsobem vedení zohledňovat potřeby účastníků se zrakovým postižením a bude proveden v odpovídající kvalitě;
  • workshop bude zahrnovat anketu před (zjištění motivace, očekávání a vstupních znalostí/dovedností) a anketu po (zjištění naplnění očekávání a podněty k vylepšení) – anketu připravíme společně.

Rádi bychom připomenuli, že poptáváme prakticky zaměřené workshopy, na kterých si účastníci budou moci probíraná témata prakticky vyzkoušet (samozřejmě s respektem k okolnostem, které distanční vzdělávání nabízí). Přivítáme jak workshopy zaměřené na představení novinek či vyvíjených řešení, tak ty, na kterých se účastníci budou moci detailněji seznámit s řešeními z oblasti informačních a komunikačních technologií, která jim už dnes slouží ke zmírňování či odstraňování bariér.

Při splnění výše uvedených podmínek bude workshop honorován, na konkrétní výši se domluvíme individuálně dle podoby a rozsahu poskytnutých materiálů.

Formulář pro sběr návrhů workshopů

Pokud máte téma, které byste chtěli účastníkům akce nabídnout, můžete tak učinit prostřednictvím formuláře pro sběr příspěvků. V případě, že nám chcete nabídnout témat víc, vyplňte prosím formulář zvlášť pro každé téma. Děkujeme.

Workshopy můžete nabízet průběžně až do konce listopadu/ začátku prosince (tedy tak, aby je bylo možné do 13. prosince 2020 včetně uspořádat).

Čím dříve se ozvete, tím lépe, protože budeme mít dost času na propagaci workshopu a také jej bude možné v případě velkého zájmu zopakovat.

Nabídnout workshop na podzimní Agoru 2020 ONLINE

Děkujeme za nabídku workshopů i za zájem o Agoru a zachovejte nám přízeň 🙂

Radek Pavlíček & Pepa Konečný
za celý organizační tým Agory


Podzimní Agora 2020 ONLINE je součástí projektu Kvalitní inkluzivní vzdělávání žáků se speciálními vzdělávacími potřebami na základní a střední škole (projekt číslo CZ.02.3.62/0.0/0.0/16_037/0004872), PV KA2 – Škola jako centrum kolegiální podpory.


O Agoře

Agora je konference, zaměřená na tématiku využití informačních a komunikačních technologií uživateli se zrakovým postižením. Od roku 2015 ji pořádá Středisko Teiresiás Masarykovy univerzity za podpory společnosti Deloitte, Nadačního fondu Českého rozhlasu ze sbírky Světluška a dalších partnerů.

Agora si i přes svou nedlouhou historii vybudovala mezi uživateli ICT s těžkým postižením zraku výborné renomé. Pravidelně se jí účastní stovky zájemců a jejich počet stále roste. Agora je pro účastníky ideálním místem, kde se mohou v přístupném prostředí seznámit s tím, jak jim informační a komunikační technologie mohou pomoci překonávat bariéry při studiu, zaměstnání i v běžném životě.

O Středisku Teiresiás

Pořadatelem akce je Středisko Teiresiás, plným názvem Středisko pro pomoc studentům se specifickými nároky, které Masarykova univerzita zřídila v Brně v roce 2000. Jeho úkolem je zajišťovat, aby studijní obory akreditované na univerzitě byly v největší možné míře přístupné také studentům nevidomým a slabozrakým, neslyšícím a nedoslýchavým, s pohybovým handicapem, případně jinak postiženým.

Středisko je garantem programu celoživotního vzdělávání nevidomých, jehož cílem je umožnit zrakově postižené veřejnosti, aby si bez ohledu na věk a sociální postavení doplnila vzdělání v dílčích předmětech akreditovaných studijních oborů způsobem odpovídajícím zrakovému postižení.

Více informací viz www.teiresias.muni.cz.

Radek Pavlíček

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..