Posviťte, prosím, Světlušce – ať může dál svítit i ona :-)

Mé sympatie k Nadačnímu fondu Českého rozhlasu a jeho projektu Světluška nejsou pro pravidelné čtenáře Poslepu.cz žádným tajemstvím 🙂 Těm ostatním nabízím alespoň stručnou rekapitulaci toho, proč podporuji a spolupracuji právě se Světluškou.

Proč právě Světluška

Hlavní důvody jsou čtyři:

 • Cílová skupina: od roku 1998 jsem v profesní i osobní rovině poměrně úzce spjat s komunitou lidí s těžkým postižením zraku. Je proto myslím celkem přirozené, že je mi blízká nadace, která právě tuto skupinu lidí podporuje.
 • Transparentnost: u Světlušky nemám pocit, že bych nevěděl, kam vybrané peníze jdou. Jako velké plus vnímám také to, že Světluška podporuje projekty, které vnímám jako smysluplné, a které mají praktický dopad na zlepšení kvality života lidí se zrakovým postižením.
 • Lidé, kteří za Světluškou stojí: Gábina Drastichová i její kolegyně odvádí skvělou práci jak v profesní, tak v lidské rovině. A je mi sympatické i to, jak Světluška ve svých aktivitách propojuje svět lidí vidících a zrakově postižených.
 • Koncepční a dlouhodobá podpora některých aktivit, v nichž jsem osobně zapojen:
  • I díky Světlušce můžeme dvakrát do roka pořádat Agoru – unikátní a momentálně jedinou vzdělávací akci o informačních a komunikačních technologiích v České republice, na které se desítky lidí se zrakovým postižením učí používat informační a komunikační technologie pro kompenzaci své zrakové vady.
  • Světluška také podporuje účast studentů se zrakovým postižením na ICC – mezinárodní letní škole právě pro tuto cílovou skupinu. I díky podpoře Světlušky tak patří česká skupina již několik let k těm nejpočetnějším.
  • Bez Světlušky by neexistoval ani Pélion – vzdělávací portál o výpočetní technice pro zrakově postižené, na který od jeho spuštění zavítalo více než 40 000 uživatelů.
  • Světluška je i partnerem konference INSPO – největší, nejpřístupnější a nejvýznamnější konferenci v České republice, představující nejnovější zahraniční i tuzemské aplikace, programy a pomůcky usnadňující život lidem s různým zdravotním postižením.
  • Bez Světlušky by se i obtížněji organizoval Bučovice Blind Football Cup či by obtížněji fungovala LablindZone, zaměřená na využití 3D tisku pro vzdělávání zrakově postižených.
  • V neposlední řadě je to podpora vývojových aktivit Střediska Teiresiás – díky Světlušce můžeme vylepšovat například systém Polygraf, vyvinuli jsme Speekie pro Android či mobilní aplikace ke Knihovní bráně Daleth.

Světluška & COVID-19

Bohužel opatření, související s pandemií koronaviru, zasáhla všechny – příjemce podpory od Světlušky nevyjímaje. Už 19. března proto Světluška nabídla všem žadatelům finanční podporu z krizového fondu, organizacím, které realizují projekty s její podporou, umožnila finanční prostředky využít tam, kde jsou nyní nejpotřebnější, nebo až v době, která bude pro jejich klienty a pracovníky bezpečná.

Negativní dopady opatření kvůli COVID-19 se bohužel nevyhnuly ani Světlušce.

„Běhy, kavárnu, sbírkové dny i koncert pro vás připravujeme s podporou našich partnerů, mezi nimiž jsou produkční firmy, hotely, restaurace, tiskárny, reklamní agentury a mnoho dalších. Ti sami ale budou v letošním roce bojovat o vlastní přežití a my chápeme, že nejprve musí znovu na nohy postavit vlastní podnikání a až si budou jistí, opět podepřou i Světlušku. Bude nám tak letos chybět bezmála 900 tisíc korun na zajištění plnohodnotného chodu grantového oddělení a organizaci všech plánovaných akcí pro naše dárce v podzimních měsících,“ říká Gabriela Drastichová, ředitelka Nadačního fondu Českého rozhlasu (další informace viz Posviť Světlušce a užij si nové zážitky).

Posviťte Světlušce

Částka, kterou Světluška za celou dobu působení přerozdělila, se blíží ke 160 milionům korun. Ročně podpoří více než 250 jednotlivců a 80 organizací, které zajišťují po celém České republice služby pro zrakově postižené, a tvoří tak systém komplexní odborné péče od narození až po jejich seniorský věk.

Myslím tedy, že je čas začít oplácet a Světlušku podpořit, aby mohla stejně skvěle jako doteď fungovat nejen letos, ale i v dalších letech. Posvítit Světlušce můžete na www.darujme.cz/projekt/1203071. Případně si můžete něco koupit ve světluščím e-shopu.

Světluška také spouští dva nové projekty – Podcasty POTMĚ a kavárně POTMĚ: online, které jsou poděkováním za pravidelnou i jednorázovou podporu ve sbírce Posviť Světlušce, jejímž cílem je umožnit udržet plynulý chod a fungování Světlušky.

Pokud můžete, prosím, podpořte Světlušku. Myslím, že si to zaslouží. Děkuju!

Radek Pavlíček

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..