Bezpapírový brajl: pozvánka na první soutěž Visegrádské čtyřky v práci s braillskými displeji

Sotva zaklapneme dveře za naší tradiční soutěží ve čtení a psaní bodového písma pořádanou vydavatelstvím Zora SONS, vynořuje se na obzoru soutěž nová. Země Visegradské čtyřky (Maďarsko, Polsko, Slovensko a Česko) se v letošním roce rozhodly přispět činem k prosazování braillské gramotnosti prostředky 21. století. Za tím účelem se ve dnech 13. až 15. května 2020 uskuteční v Budapešti mezinárodní soutěž v práci s braillskými elektronickými zobrazovači. Podmínkou jsou však národní kvalifikace O té české se dovíte v následující pozvánce k účasti, kterou připravil Rudolf Volejník.

Do národní kvalifikační soutěže se mohou hlásit jak uchazeči s krátkými brailskými řádky, které mají dvanáct nebo čtrnáct znaků, tak uchazeči se čtyřicetiznakovými řádky. Národní soutěž se bude konat v sobotu 14. března 2020 od 9:00 do 16:00 s polední přestávkou v sídle SONS, Krakovská 1695/21, Praha 1.

Jaké vás čekají disciplíny

  Nejprve to bude čtení na rychlost. Disciplína je podobná čtení z listu papíru. U nás však nepočítáme přečtená slova za dvě minuty, ale měříme čas, za který přečtou jednotliví soutěžící stejný text.

 • Ve druhé disciplíně si ověříme, jak přesně umíme napsat diktovaný text a jak pečlivě jej dokážeme ve stanoveném časovém limitu opravit. A je žádoucí dávat opravdu velký pozor: i nadbytečná mezera se počítá za chybu, která může rozhodnout o našem umístění.
 • Třetí disciplína je nejzapeklitější. Po soutěžících se chce, aby sestavili rozházený text do správného řazení. Jedná se zpravidla o báseň a při správném uspořádání jednotlivých veršů nám pomáhá rým (někdy docela složitý), význam a občasné číslování řádků.
 • Poslední disciplína je proti všem ostatním hračkou. Soutěžící pošlou svůj diktát a báseň elektronickou poštou na centrální počítač poroty.

Jaké technické vybavení je zapotřebí

 • Soutěžící si přinesou vlastní brailský řádek (buď dvanácti nebo čtrnáctiznakový, popřípadě čtyřicetiznakový), vybavený osmibodovou zadávací klávesnicí. Řádky o jiném počtu znaků nebudou připuštěny. Řádky si nezapomeňte dostatečně nabít.
 • Soutěžící si přinesou vlastní iPhony, popřípadě iPady.

K dispozici bude přiměřená technická podpora, která může pomoci před soutěží s propojením řádku a iPhonu/iPadu nebo s nabitím zařízení společnosti Apple. Je však vysoce nepravděpodobné, že budou k dispozici náležité nabíječe k jednotlivým typům brailských řádků.

Pokud to bude předem dohodnuto, může být soutěžícímu zapůjčen 14znakový řádek BraillePen nebo 40znakový řádek Alva Comfort. Jedná se však o krajní možnost – soutěžit s řádkem, na který nejsme zvyklí, je totiž spíše nevýhodou.

Pracovat se bude v prostředí odečítače VoiceOver s editorem Poznámky. Hlasová podpora bude umožněna jen u některých disciplín (nezapomeňme, že jsme na brailské soutěži!). S PC a operačním systémem Windows se nepočítá.

Do národního kvalifikačního kola soutěže v práci s elektronickými brailskými řádky se hlaste individuálně na tyto dvě adresy elektronické pošty: urbanek@sons.cz a volejnik@sons.cz (dbejte, prosím, abyste použili pro přihlášku obě shora uvedené adresy); přihlášky v listinné podobě se nepřijímají. Do přihlášky uveďte jméno a příjmení, adresu elektronické pošty, na kterou vám budou těsně před soutěží do vašeho iPhonu/iPadu zaslány soutěžní materiály, číslo mobilního telefonu, název vašeho brailského řádku a další informace, které považujete za nutné.

Uzávěrka přihlášek je v pondělí 9. března 2020. Hlaste se, prosím, co nejdříve; počet účastníků je omezen na 12 uchazečů. Do mezinárodní soutěže visegradské čtyřky v Budapešti, dotované velmi hodnotnými cenami, postupují tři vítězové národního kola.

Logistické údaje závazné pro účastníky soutěže

 • Místo konání národního kvalifikačního kola: sídlo SONS, Krakovská 1695/21, Praha 1.
 • Datum konání národního kvalifikačního kola: sobota 14. března 2020.
 • Příchod: 9:00.
 • Vyhlášení výsledků: přibližně v 15:00.
 • Přesnější informace budou přijatým uchazečům včas zaslány.

Přeju hodně štěstí a těším se na osobní setkání.

Radek Pavlíček

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..